053 – The Ambassadors of Death

053 – The Ambassadors of Death

The Ambassadors of Death“, Doctor Who’nun 7. sezonunun üçüncü ve sondan bir önceki hikayesidir. Bu hikaye, eski senaryo editörü David Whitaker tarafından yazılan son hikâye olup, Üçüncü Doktor’un TARDIS’ini kullanmadan uzaya yaptığı ilk maceradır.

Bu hikâyeyi tanıtmak için, Pertwee’nin Üçüncü Doktor olarak yer aldığı özel bir sahne çekildi.

Ayrıca, TARDIS konsolunun renkli olarak ve tamamen TARDIS’ten ayrı bir şekilde gösterildiği ilk hikayedir. Doktor, TARDIS’i işlevsiz hale geldiği için onu ayırıp, deneylerinde kullanmak amacıyla UNIT karargahındaki bir çalışma odasına taşımıştı.

Sinopsis:

Üçüncü Doktor, Mars Probe 7 etrafındaki gizemi araştırmak üzere UNIT’in soruşturmasına katılır. Profesör Ralph Cornish liderliğindeki Uzay Kontrolü, yedi ay önce Mars’tan dönüşe geçtiğinden beri astronotlarla iletişim kuramamıştır. Şimdi, Recovery 7 kurtarma misyonu da benzer zorluklarla karşılaşmıştır.

İkinci gemi Dünya’ya dönmesine rağmen, astronotlar inişten sonra kaçırılır ve Liz Shaw Geiger sayacının maksimumda olduğunu fark eder. Geminin içindekilerin insan astronotlar olmadığı, bunların yerine geçen radyasyona bağımlı üç uzaylı elçi olduğu ortaya çıkar.

Doktor, tek başına Recovery 7 ile uçuş yaparak, hala uzayda yörüngede olan Mars Probe 7’ye yanaşır. Dev bir uzaylı gemisi tarafından durdurulur ve içeri alınır; burada gerçek astronotları sağ salim bulur. Uzaylıların kaptanı, elçilerin üçü de teslim edilmezse Dünya’yı yok etmekle tehdit eder.

Doktor izin alıp Uzay Kontrolü’ne döndüğünde, elçilerin kaçırılmasının, uzaylıları kötülemek ve dünya otoritelerini onlara karşı savaşa teşvik etmek amacıyla yabancı düşmanı eski astronot General Carrington tarafından tasarlanmış bir planın parçası olduğunu keşfeder. Doktor ve UNIT, Carrington’ın planlarını bozar ve elçilerle astronotların güvenli takasını düzenler.

Yazar: David Whitaker, Trevor Ray ve Malcolm Hulke
Yönetmen: Michael Ferguson
Yapımcı: Derrick Sherwin

Yedi bölümden oluşan hikayenin ilk bölümü 21 Mart, son bölümü 2 Mayıs 1970 tarihinde yayınlanmıştır.

Part 1:

Part 2:

Part 3:

Part 4:

Part 5:

Part 6:

Part 7:

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Hayatı genel olarak Doctor Who'ya dair bir şeyler okuyarak veya izleyerek geçer. Bunu yapamadığı zamanlarda ise Doctor Who'ya dair yapmayı planladığı şeyleri düşünür. 2009'da ilginç bir karşılaşma neticesinde izlemeye başladığım Doctor Who benim için çok büyük bir aşka dönüştü. Bu sebeple bir sürü şey yaptık. Facebook sayfaları/grupları, forum ve blog siteleri, çekilişler, etkinlikler, yayınlar ve videolar. Ancak hala işin çok başındayız. Yapmamız gereken çok fazla şey var.

You may also like...