“Yalnız Balina ve Son Zaman Lordu” – 5×2 (The Beast Below) İncelemesi

Türünüzün sonuncusu olduğunuzu düşünün. Bütün her şeyi kaybedip kendi çapınızda bir hayat yaşıyorsunuz. Sonra bir gün Dünya’nın koruyucusu olduğunuzu ilan edip insanlara sempati beslemekle kalmayıp, insan olmaya çalışıyorsunuz. Doktor bunu yaptı işte.

İnsanlar kısmen Doktoru hayal kırıklığına uğratmaktan sıkılmayan bir tür. Ne çok nankörüz!

Bölümümüz Britanya Birleşik Krallığı ve İrlanda’nın inşa ettiği bir gemiyi konu alıyor. Gemimizin adı STAR SHIP UK (YILDIZ GEMİSİ BİRLEŞİK KRALLIK) ve metalden inşa edilmiş.

Güneş’in sıcaklığı yükselmeye başladıktan sonra insanlar kendilerine yeni bir yuva bulabilmek adına gökyüzünde sefere çıkıyorlar.

Uzay İngilteresi ve Gecelikli Bir İskoç Kız

Bölüm başında küçük bir sınıfta çocuklarımızın bir robot tarafından tebrik alması ile başlıyor. Lakin Timmy yavrucağımız arkadaşı Mandy’nin ısrarları sonucunda ayağa kalkıyor ve herkes tebrik alırken kendisi sıfır alıyor. Bölümden anladığımız kadarıyla sıfır alan öğrenciler asansörü kullanıp Londra’ya hızlı yoldan inemiyor, inerlersede cezalandırılıyor. Ama Timmy olayların tabi ki kopması için binmemeli gereken asansöre binip yok oluşa doğru gidiyor.

Bu sırada Doktor, Amy’e uzayın büyüleyici taraflarını gösterirken bir nevi gövde gösterisi yapıp ‘Benim uzay gemim var!‘ diyor. Amy tav oluyor.

Bu gezinin esnasında Yıldız Gemisi’nin üstünden geçerken Doktor keşfedilecek yeni bir yer heyecanıyla gemiyi kısmen incelemeye alıyor. Bu sırada ağlayan küçük Mandy monitöre yansıyor. Doktor‘un –sözde– sert bir şekilde devam ederken ağlayan bir çocuk görünce unutuluyor. Amy olayın ne olduğunu anlamaya çalışırken bir de bakıyor ki, Doktor kızın yanında, TARDIS çoktan inmiş. Amy dışarı çağırılıyor, üstündeki gecelikle!

Buraya kadar fark etmemiz gereken önemli nokta şu ki; Doktor sadece yaşlı ve insanları korumak isteyen yalnız bir Zaman Lordu değil. Doktor tüm iyi şeylerin ve merhametin koruyucusu. Aynı zamanda bir de çok meraklı…  ama o da olsun artık değil mi?

Yıllar boyunca İngiltere’de efsanelere konu olan Doktor, Liz 10’a ‘Gizemli yabancı, gelişmiş uzaylı zekası, bir aptalın saçları‘ olarak tanıtılmış. Son kısım Doktor‘un hoşuna gitmedi tabi.

Peki kim bu Liz 10?

Yıldız Gemisi’nin Kraliçesi. Birleşik Krallık’ın Kraliçesi diyebiliriz Dünya Dili ile.

Amy, Doktor‘un talimatıyla birlikte Mandy kızımızı takip ediyor. Bir bakıyor ki Mandy zaten takip edildiğinin farkındaymış. Amy yine girilmemesi gereken bir yere girip –tabi ki– pişman olup korkudan ödü patlıyor. Dışarı çıktığı zaman ise, bayıltılıyor ve seçim kabinine götürülüyor.

Seçim ekranından her şey anlatılırken kısa ve öz şekilde ‘Unut ya da Protesto Et!‘ diyor. Görüntülerden sonra, Amy hiç beklemeden ‘Unut‘ butonuna basıyor.  Meğer bir not bırakmış kendine Doktor bunu bilmemeli diye.

Doktor seçimi bile izlemeden ‘Protesto‘ butonuna basıp Tommy’nin düştüğü deliğe düşüyorlar. Ne olduğunu anlamaya çalışırken Doktor‘un kafasında ampuller yanıyor. Nerede olduklarını anlıyor, canavarın dilindelermiş! Doktor canavarı kusturuyor ve boşaltma tüneline gidiyor.

Ardından Doktor küçük robotlardan kaçmaya çalışırken Liz 10 kendilerini kurtarıyor Doktor‘u nasıl tanıdığını açıklayıp odaya çıkıyorlar. Birleşik Krallık’ın Kraliçesi olduğunu açıklıyor. Derken, muhafızlar odayı basıp bizimle gelmelisiniz diyor ve asıl olayımız burada başlamış oluyor.

Senin Gibi Kraliçe Olmaz Olsun

Kraliçe, Kule adını verilen yere gittiği zaman, geminin aslında bir canavar yardımıyla yol aldığını vecanavara işkence yapıldığını öğreniyorlar.

Liz, hemen olaya müdahale edip bunun durdurulmasını istiyor. Yardımcısı kendisine ‘Olmaz efendim, emirleri en yüksek mercii verdi. Emir dışına çıkamayız.’ diyor. LizEn yüksek mercii benim!‘ diyor. Yardımcısı da ‘Evet efendim…‘ diyerek kendisini seçim kabinindekine benzer bir koltuğa götürüyor. Olay da burada aydınlanıyor.

Uzun yıllar önce Dünya artık yaşanmaz bir hale geliyor ve herkes gemilere atlayıp gidiyor. Birleşik Krallık‘ın minikleri ısınan havalardan ötürü ağlamaya başlıyor. Bir gün, başta canavar diyerek hata yaptığımız, yaşlı ve türünün sonuncusu olan Yıldız Balinası çıka geliyor.

Yıldız Balinası nedir?

Yıldız Balinası uzay gemileri ile yarışacak kadar hızlı olan bir türdür. Doctor Who Vikipedi bu türü bu kadar özel yapan sebebi şöyle açıklamış:

“Yıldız Balinası, bir takipçiyi kaybetmek için, zaman çekirdeğini kullanarak, olay ufkunun altına dalabilir.”

Bu balinaların sesi, insanların duyacağından çok daha yüksek frekanslara sahiptir ve tılsımların yaydığı solar güçten beslenerek yol alırlar. Zorunda kalırlarsa insanları da yiyorlar. Çocuklar hariç.

Zekaları insanlardan daha yüksek ve gelişmiş olmakla birlikte, binlerce yıl yaşayabilirler.

Liz bu balinayı almış. Tutsak etmiş, yetmemiş üstüne gemi inşa etmiş. Üstüne bir de beyninin acı bölümüne kendilerini götürsün diye elektrik verilmesini emretmiş.Fakat bunu unutmuş. Neden? Çünkü her 10 yılda bir bahsettiğimiz koltuğa oturup, sırf tahtı bıraktığı zaman gemi paramparça olmasın diye,’Unut‘ butonuna basmış.

Kendini 50 yaşında sanan kraliçe, yüzlerce yıldır yaşıyormuş. Amy,bunu izledikten sonra ben ‘Unut‘ butonuna bastığını itiraf edince, Doktordan azarı yiyor. Liz,kendisine ne yapıyosun dediğinde ise Doktor diyor ki ‘3 seçenek var; Yıldız balinasının acı çekmesine izin veririm, gemide ki herkesi öldürürüm ya da bu balinayı en acımasız şekilde öldürürüm’.

Amy, Mandy ve Liz, Doktor’u izlerken Mandy, Timmy’yi görüp onun yanına koşuyor. Balinanın köklerinden biri Timmy’e şefkatle yaklaşıyor. Amy, Doktor’un bölüm başında söylediği ‘Daha dikkatlı bak‘ lafını hatırlayıp her şeyi çözüyor. Doktor’un dur ikazına rağmen, sorgusuz sualsiz Kraliçe’nin elini Tahtı Bırak butonuna basıp bütün her şeyi iptal ediyor.

 

Peki ne oluyor? Gemideki küçük sallantının ardından balina rahatlıyor ve gemiyi daha çok hızlandırıyor. Amy olayların asıl rengini anlatıyor ve Doktor bir balinayı öldürmek zorunda kalmıyor.

Kritik kısmına gelelim bakalım…

Bölüm genel olarak akıcı ve dinamikti, çok fazla hareketsizlik yoktu. Müzikler tam olarak olması gereken yerde olması gereken şekildeydi ve bölümün heyecanını sürekli arttırıyordu.

Sondaki çatlak detayı ve Amy’nin herkesi mi tanırsın be adam minvalindeki söylenişi gergin sahnelerden sonra ilaç gibi geldi. Tabi Doktor‘a büyük camın önünde sarıldığı sahne apayrı bir güzeldi.

Ben bölümü beğendim sevgili okurlar, siz ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı belirtin ve fikir alışverişi yapalım!

Gallifrey’den SEVGİLER!!!

 

Emir Rifaioğlu

21 yaşında kendi halinde bir Whovian İstanbul Ticaret Üniversitesinde Uluslararası Ticaret eğitimi alıyorum ve sizinle burada olmaktan memnunum.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: