13. Doktor Türkiye’de!

BBC Stüdyoları yüksek çözünürlükte yayın yapan kanalları BBC Prime‘ı 27 Mayıs itibariyle Türkiye yayınına açtı. Ve Doktor Who da yayın akışında!

BBC First kanalı, küresel sadık izleyici sıralamasında 6. sırada olan Türk Whovianlar‘ın yüzünü güldürüyor. 11 ve 12. sezonlar, Türk Telekom‘un Tivibu servisi üzerinden yayınlanmakta.

BBC Stüdyoları’ndaki MENA’da Başkan yardımcılığı yapan Natasha Hussain:

“Küresel anlamda spot ışıkları İngiliz televizyon programlarına dönmüşken Türkiye’ye ulaşabildiğimiz için çok mutluyum. BBC, dizinin orijinalliği ve yüksek bütçesiyle büyük bir üne kavuşmuştu. Yeni ve eşsiz hikayeleri Türk Whovianlarla paylaşmaktan dolayı heyecanlıyım.”

Türk Telekom TV/OTT İçerik ve Ürün Yöneticisi, Ziyad Varol:

“BBC ile yıllardır süren bir işbiriğimiz var. Beş yıl önce BBC’nin belgeseli BBC Earth‘ü ilk yayınlayan platform, Tivibu olmuştu. Şimdi ise BBC First ile izleyiciler, dizinin en yeni sezonlarını altyazılı olarak Tivibu üzerinden izleyebilecekler. Umarım Türk izleyicilere en özel içerikleri sunacağımız zamanlar da gelecektir.”

Kanal, Doctor Who‘nun Peter Capaldi‘li bölümleri ile başladı ve Jodie Whittaker‘ın bölümlerine kadar geldi. Ayrıca Matt Smith‘in bölümleri de yayın listesinde yer alıyor.
Doctor Who standart kalite ile yıllardır BBC Entertainment Europe kanalı üzerinden yayınlanmaktaydı. Şu sıralar ise 10. sezon tekrar gösterimleri izlenebilmekte.

AS BAYRAKLARI, AS! AS! AS!

You may also like...

5 Responses

 1. Ali dedi ki:

  Bbc Prime degil BBC First 🙂

  • Umut ÇEvik dedi ki:

   BBC’nin Birleşik Krallık dışındaki tüm yayın yapılanmasına BBC Prime deniyor. Sözde aynı kanal ama içerik ve yayın bölgesi farklı. Yazının başında BBC Prime’ın Türkiye yayınından bahsediyor. Devamında ise BBC First’ün Doctor Who yayınından bahsediyor. Bir sorun yada sıkıntı yok. Ancak dikkatiniz ve uyarınız için teşekkür ederiz. Eğer hata yapmış olsaydık, sayenizde fark etmiş olacaktık.

 2. Nur dedi ki:

  Tivibu’ya nasıl erişiyorduk, onu düşünüyorum şu an bir de parasını verip izlemek mi yoksa istediğim bölümü internetten izlemeye devam etmek mi diye. İnternet açık ara önde. 😀

  • Umut ÇEvik dedi ki:

   Elbette ki istediğin bölümü, istediğin zaman, istediği şekilde izlemek en güzeli. Ancak şu da unutulmamalıdır ki, eğer bir ülkede dizi resmi olarak yayınlanmıyorsa o ülkede Doctor Who’ya dair başka şeylerin olması pek mümkün değil. Örneğin Türkçe çeviri Doctor Who kitaplarının yayınlandığı dönem CNBC-e’nin diziyi yayınladığı ve izlendiği dönemdir. Dizi resmi olarak yoksa kitap zor gelir yani. İngiltere, Amerika ve Avustralya gibi ana dilleri İngilizce olan ülkeleri hariç tutarak konuşuyorum. Almanya, Güney Kore gibi ülkelerdeki sadık Doctor Who izleyicileri sayesinde oyuncuların da katıldığı etkinlikler düzenlendi. Sezon tanıtımı için turneler düzenlendi. Bir yandan bunları biz de istiyorum. Bizim ne farkımız var diyoruz bir yandan da resmi yayınlara yanaşmıyoruz. Böyle olduğu sürece dizide gördüğümüz Türk bayrağıyla övünmekten başka bir şey yapamayız.

  • Umut ÇEvik dedi ki:

   Ayrıca Türk Telekon/Tivibu bu içerik konusunda biraz ciddi bir oluşumdur. Eğer Doctor Who sayesinde ciddi bir gelir elde ederse Türkiye’ye özel içerikler yada en azından Türkiye’ye özel düzenlemeler yapılacaktır. Nasıl ki BBC America ortak yapımcı olarak dahil oldu ve Amerika’da çekimler ve özel etkinlikler yaptırdıysa, bizde de bunların olması mümkün.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: