Benim Hayalet Anıtım!

Published On 15 Ekim 2018 | By Teoman Emir Rifaioğlu | İncelemeler

Eveet bomba gibi ikinci bir bölümle karşı karşıyayız. Mükemmel, zeka kokuyor, gerçek aşk, arkadaşlık. Bunlara koyduğunuz bütün tanımları bırakın çünkü bu bölüm benim acayip bir şekilde hoşuma gitti ve uzun zaman sonra Doktoru izledim. Bakın Doctor Who’yu değil Doktorun kendisini. İntrosu dışında sırıtmayan, bölümü uzatalım diye ekstra şeyler konulmamış, sade ve tıkanmayan tamamen doktorun kendisine odaklanabildiğimiz ve Jodie’nin ‘bakın ben yapabiliyorum’ dediği bir bölümdü. Chibnall Bey amca You do that job very well.
Her bölümde olduğu gibi karakterlerimiz hakkında yeni şeyler öğreniyoruz ve yeni karakterler öğreniyoruz Doctor Who evreni büyüyor, büyüyor ve büyüyor.. Şimdi karakterleri inceleyelim!
***SPOILER ALERT***


1- Muxteralı Epzo, Albarlı Angstrom (Kaptanlarımız) ve Ilin.
Ilin gördüğümüz klasik karaborsada adam dövüştüren tiplemelerden biri olarak karşımıza çıkmış ama bu elemanın tek farkı milleti gezegen gezegen yarıştırıyor ve onlara güzel ödüller veriyor. Uzayın Acun Ilıcalı’sı işte siz anladınız. (hehehe)
Kendi fikrine göre adil gözüken bir yarışmayı yöneten Ilin hiç sırıtmamış olması, gerektiği gibi yan karakter görevini çok güzel canlandırmış ve az konuşup işini halletmiş ne var ki son sahnede Uzayın Pislikleri Kitabı olsa ilk 1000’e girecek kadar kanser bir hareket yaparak bizi son dakikada gıcık etti.

Muxteralı Epzo bize sorunlu, ‘ben tek başımayım moruk kimse bana ulaşamaz, bir sigaram bir de ben’ kafasında bir karakter olarak verildi. İyi ki verilmiş yoksa Doktorun laf sokan ve birine gıcık olduğunda nasıl tepki vereceğini daha geç görecektik gördünüz mü? En sinir karakterden bile nasıl iyi şeyler çıkarıyorum öhöm.
Epzo çocukluğunda annesinin kendisine ağaçtan atla dedikten sonra atlatıp tutmadığı bir taraflarının kırılması ile sonlanan bu hadisede annesinin kendisine bu hayatta kimseye güvenmeyeceksin lafı ile büyümüş ve kafasında bunu sürekli tekrar ede ede bugünlere kadar gelmiş, gemisini çok fazla seven bir adam olan Epzo (kendi tabiriyle hakkında şiirler yazılan gemi) ölümle burun buruna kaldığında ne yaptı? Gemiyi feda etti.. Şaşırdık mı? Tabi ki hayır.
Bu karakterin bölüme kattığı tek şey sinir bozucu olmak ve sigaranın içmek dışında ne için kullanılacağını göstermekte yardım etmekti.

Albarlı Angstrom; Vefa, özlem, korku, ümit hepsini bir karaktere toplayın karşınıza çıksın. Angstrom’un ailesi Stenza ırkının yaptığı bir saldırı/soykırım/arındırma sonucu kaçarak saklanmaya çalışıyor. (Stenza/Tim-Shaw’ın ırkı) Graham gibi Angstrom’da karısını Stenza Irkının yaptığı eylemler yüzünden kaybetmiş ki ailesine ne kadar düşkün olduğunu bölümde epey görüyoruz, Yaz ile ilk sahnesinden her ne kadar ‘’Seni Tanımıyorum’’ diyerek anlatmamış olsa da birkaç dakika sonra gemide bütün olayı anlattı bu bence klasikleşmiş bir dizi olayı ama yazarlar ister istemez bunu kullanmak zorunda kalıyor, nede olsa 50 dakika içinde bölümü bir sona götürmek gerekiyor. Tahminimce ama Stenza ırkı başımıza ve doktora iyice bela olacak. Uçuşan yaratıklar çünkü biraz endişe ettirdi doktora kimse kolay kolay kafamdan çık dedirtemezdi zira.

2- Graham, Ryan ve Yaz
Üçlümüz birbirlerini ve doktoru önemsiyorlar Doktorun umudunun kesildiği anda bile ona güvenip buluruz bir çaresini mantığında devam edebildiler ki bence bölümün gerçekten moral yükseltici noktalarından biriydi.
Ryan hala Graham’a karşı bir yakınlık hissetmiyor/hissedemiyor. Umarım ilerki bölümlerde bunu artık abarta abarta gözümüze sokmaya başlamazlar. Bir yerden sonra artık kısır döngü olur ve sıkılmaya başlarız diye düşünüyorum. Merdiven problemi ile sürekli karşı karşıya kalan Ryan bence ölmeyecek. Artık fikrimi değiştirdim. Geçen incelemede ölür diyordum ama anlaşılan Chibnall hastalığını nasıl yenip kendini iyice toparlayacağını bize çok iyi yansıtacak.
Graham.. Canım amcam, Ryan konusunda gerçekten bir şey yapmak isteyen Graham bence aktif ve baba rolü oynamaya başlayacak ekibe. Dizinin yeni Wilfred’i olabilir diye düşünüyorum (Ama tabi ki yerini tutamaz.. Yazık olur). İkisi hala Grace’nin ölümünü atlatamamış bir vaziyette ve onları etkilemiş. En azından yas acısıyla birlikte Graham elini Ryan’nın omzuna attığı zaman bir silkinme yerine ne bileyim bir buruk gülümseme hoş olurdu çünkü Graham sevgi besliyor Ryan’a karşı ama tabi Ryan yeni gelinler gibi ‘hayır sen benim büyükbabam değilsin’ kafasını yaşıyor. Adam haliyle üzülür yapmayın etmeyin yaşlı bir companion o, Graham’ın sezon arasında bizden ayrılacağını söyleyebiliriz sürekli ölüm hakkında çağrışımlar yapan bir kişi pek durmaz diye düşünüyorum.
Yasmin karakterini bir türlü tanıyamadık. Sadece Ryan’a yardım etme konusunda ve Doktora karşılıksız güven konusunda dibine kadar kendini belli ediyor. Umarım gelecek bölümlerde biraz daha çok tanırız onu çok gizemli geliyor şu an.

3- THE DOCTOR!
Doktor hakkında söylenecek çok şey var ama dökülmüyor yazılara. Uzun zaman sonra zekasını kullanıp tereyağından kıl çeker gibi halletti hiç kasılmadan hiç eline silah almadan ve silah sevmeme politikasının devam etmesine bayıldım. Ancak sezon finaline bizi çok feci şeyler bekliyor Doktor hakkında. Çünkü uçan örtüler tepesini attıracak bir söz söyledi ve bunu daha sonra göreceğiz. Göreceğimiz zaman da Doktor karanlığın ortasında yürüyor olacak. Umarım konu iyi işlenir ve Kötü Jodie Doktoru’nu iyice sevebiliriz.
Doktorun TARDIS sevgisini zaten anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum ve bu arada ‘’TARDIS gittiği her yere umut götürür sana bile’’ sözünün burada açık açık kanıtını gördük. Benim bile içim titredi ya. Değil sesini duymak hologramda bile TARDIS’i görmek içimi kıpır kıpır etti.

Karakter gelişimi ve ekibin birbirine uyumu mükemmeldi sıkıntı olmadan insancıl duygular ile ilerliyor her şey çok güzel bir detay. Benim karakterler hakkında söyleceğim bu kadar sevgili okurlarım.

Like this Article? Share it!

About The Author

19 yaşında kendi halinde bir Whovian İstanbul Ticaret Üniversitesinde eğitim alıyorum Uluslararası Ticaretteyim ve sizinle burda olmaktan memnunum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir