“Bir Pond Aşkı!” – 5×6 İncelemesi

Amy, Doktor‘u Ağlayan Melekler olayından sonra öpmeye çalışmıştı hatırlarsınız. Devamında Doktor, Rory’nin bekarlığa veda partisini basacak ve Venedik şehrine giderek “Suyun Kız Kardeşi” adı verilen yaratığı durdurmaya çalışacak; Vampires of Venice incelemesini sunarım.

Bölüm bir babanın kızı Isabelle’i şehrin en seçkin okuluna gönderip ardından oradan şüphelenmesi ve kızını kontrol etmeye gitmesiyle başlıyor. Bizim ekip oradan geçerken olayların merkezine düşmesiyle hemen müdahale ediyorlar.

Peki bölüm canavarımız kim?

Başlarda ekibimiz vampir olarak bilse de, Amy’nin mahzende Sinyora’ya tekme atacak. Sonrasında Sinyora’nın balığa dönüştüğünü  Doktor‘a anlatmasıyla işin aslı ortaya çıkıyor. Sözde “vampir”lerimizin Saturnine gezegeninden geldiğini öğreniyoruz. Gezegenleri yok edilmiş, bizimkini Saturnine 2 yapmak istiyorlarmış. Başlarında kim var? Sinyora Rosanna.
Yaratıklarımız insan, balık ve eklem bacaklı özelliklerine sahipti. İnsansı bir üst vücudu, keskin dişleri olan balık benzeri bir başı ve ıstakoz benzeri bir alt vücutları var. Ve bizim türümüzün dişilerini yemeye ya da dönüştürmeye çalışıyorlar. Sudaki kocalarına verilmek yoluyla!

 Nasıl gizleniyorlar?

Dünya’da bir algı filtresi yardımıyla saklanıyorlar. Fakat tehlike anında bilinçsiz şekilde dişleri ortaya çıkıyor. Sinyora Rosanna, Venedik’e gezegenin diğer taraflarında veba olduğunu söylüyor ve şehrin bütün giriş çıkışlarını kapattırıyor. Saygın biri olduğu ve okulu herkes tarafından rağbet gördüğü için de kimse sesini çıkarmıyor.

Dünyaya neden geldiler?

Rosanna ve kardeşlerinin Doktor‘a söylediğine göre, Sessizlik‘ten kaçmak için Dünya’ya gelmişler. Sessizlik‘in ne olduğu sorusuna karşılık olarak ise şunları söylüyor;

“Çatlaklar vardı. Bazıları küçüktü, bazıları gökyüzü kadar büyüktü. Bazılarını içinde başka gezegenler ve insanlar gördük. Diğerlerindeyse Sessizlik’i ve her şeyin sonunu gördük.”

Bu yaşananlardan sonra onların gezegenindekine benzer bir okyanus gördükleri için gelmişler. Satunine Mültecileri, çatlağın kapandığını söyleyip Dünya’yı yeni meskenleri ilan etmişler.

Doktor bu durumda ne yaptı?

Doktor bölümün başından beri bu türe yardım edip, dertlerini anlamaya çalışıyordu. Ancak aralarında geçen konuşmadan sonra Sinyora’nın Isabelle’nin adını dahi bilmediğini öğrenince kayışı kopartıyor ve onları durduracağını söylüyor. Sinyora’nın bölüm boyunca yaptığı dokundurmalardan biri burada gerçekleşiyor.

“Sen burada felsefe yaparken, ben ırkımı kurtarmak için gökleri bükeceğim.”

Kayış nerede koptu?

Zaten bu konuşmadan sonra ortalık iyice gerilmişken, Doktor ve ekip evde saldırıya uğruyorlar. Bunun sonucunda babamız kızımı kaybettim bu saatten sonra hiç bir şey beni durduramaz diyerek evi kızlarla birlikte havaya uçuruyor.

Nereden geldi bu kadar patlayıcı?

Adam gemide çalışıyor ve oradan malzeme kaçırıyor. Kaçırdığı malzemeler patlayıcı.

Bölümün ‘bence’ mantıksız kısımları nelerdi?

BENCE Bölümün birkaç mantıksız kısımlarından biri; Amy’yi, sanki önüne gelenle öpüşmeye meyilli biri gibi gösterip, Rory etkisinden çıkarak Doktor furyasına kapılmış gibi göstermekti. Bence bu ciddi bir senaryo saçmalığıydı.

Klişelerden bahsetmek istemiyorum. Moffat klasikleşmiş dizi klişelerinden ve neredeyse en tanıdık olanları toplayıp senaryoya koymuş.
Carlo da dizinin en gereksiz soytarılarısıydı. Sebep şu:

Kadın mahzende balığa dönüşüyor. Carlo korkudan dehşete düşüyor. Kovalamacadan sonra normale dönüyor. Doktor ve Sinyora konuşurken, Carlo tırsa tırsa geliyor, kesinlikle kaçmaya hiç yeltenmeden Doktor‘u kovmaya çalışıyor. Sinyora, Doktor ile ‘tatlı sohbetinden’ sonra kızlara emir vermeye gidiyor -evi bulup herkesi öldürsünler diye- merdivenden inerken yine balığa dönüşüyor. Carlo YİNE dehşete düşüp korkudan altına ediyor.

Yahu kardeşim gitsene, kaçsana! Kahyasın işte, neden gereksiz gereksiz triplere giriyosun?

 

Değerlendirmem:

Çok akıcı ve tempolu bir bölümdü. Matt Smith’in Doktor olmaya iyice alıştığını ve favorimiz olacağını net şekilde anladım. Bir de koltuk sevdalısı… Adam gördüğü her tahta oturdu yahu!

Senaryo: 7/10
Konu: 6/10 *
Karakterler: 10/10

*kız kardeş aileyi kurtarmak için gezegeni fetheder herkes güzelliğine hayran kalır vs. Yavan.

Benim düşüncelerim bunlar sevgili okuyucular siz ne düşünüyorsunuz?

Gallifrey’den Sevgilerle…

Emir Rifaioğlu

Artık 25 yaşında :).

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir