Onurlandırılan Ölüler

Published On 17 Kasım 2018 | By Emir Rifaioğlu | Son Haberler

Doctor Who bu hafta bize siyasi bir bölümle gelip Yaz’ın Büyükannesinin hikayesini anlattı. Genel hatlarıyla sade bir bölüm izledik. Çok fazla gerilim yoktu, tempo yoktu. Bölüm zaten aşk ve ölüm teması üstüne kurulmuştu.
Bizim istediğimiz Doctor Who bu değildi. Yani ne bileyim ben ortalıkta bir şeyleri patlatan Dalekleri, güncelleme diye yakınan Siberleri ve bizi her an geçmişe gönderilme korkusu yaşatan Ağlayan Melekleri özledim. Bölümlerde ciddi bir tempo düşüşü var ve dizi iyice boş zamanımızda izleyeceğimiz diziler kategorisine hızla gidiyor. Bu benim için üzücü. Artık bölümleri izlerken Doktorun daha fazla ön planda olmasını, hikayelerin daha çok bilim kurgu olmasını istiyorum. Anlamlı bölümler tabi ki gerekli, tabi ki biraz mesaj verilmesi lazım ama politik bir dizi çekmiyoruz ki. Koskoca mazisi olan bir diziydi bu ve gidişat gerçekten iyi değil. Karakterler açısından gelişimi güzel giden ve dizide ki her tiplemenin uygun olup senaryoyla nasıl katledildiğini izliyoruz veyahut dizinin en acımasız yaratıkları Ağlayan Melekler iken nasıl onların yerini kolaylıkla başka bir yaratığın aldığını ve dizinin tarihine nasıl sünger çekildiğini izliyoruz ve cidden umudum git gide azalıyor..

*SPOİLER İÇEREN ALAN*
1- Yaz, Büyükanne, Prem ve Manish
Bölüm Yaz Ailesinin evinde başlıyor ve Büyükannenin konuşmasından sonra meraklı yol arkadaşımızın büyükannesinin geçmişine gitmek istemesi ile başlıyor 1947 Hindistan-Pakistan bölünmesi olaylarının ortasına düşen ekibimiz İngiliz oldukları halde nedense hoş karşılanıyorlar ve BBC yine her şey normalmiş gibi davranıyor şaşırdık mı? Hayır.
Prem savaşta kardeşini kaybetmiş ve ardından bizim yaratıklarımız Thijarian’lar ile kardeşinin cesedinin başında ilk karşılaşmasını yaşamış tabi insan ırkıyız hemen öldürdüler onu diye diye onlara şeytan demeye başlamış bütün ekibin kötü sandığı yaratıklar ise hikayede sadece bilim kurgu olsun diye konmuş –yine-
Thijarian’ların asıl hikayesi ise Doktorun kaderine çok benziyor; Suikast amaçlı gezegenlerini terk eden bu vatandaşlar geri geldikleri zaman gezegenin içinde ki her şey ile birlikte yok olduğunu görüyorlar ve bir nevi amaçlarını değiştirip tek başına ölen canlıların yanına gidip onu onurlandırmaya karar veriyorlar zaten Premin kardeşinin başında o yüzden durmuşlar savaş sahnesinde o da büyük ihtimalle kurşun yemiştir savaş alanında başka bir olasılık düşünemiyoruz. Thijarianlar bu onurlandırmayı yaparken bize Prem’in öleceğini gösteriyorlar tahmin edilir kısım şuydu adamın hangi sebepten nasıl öldürüleceği, öleceği demeye bile gerek yok çünkü bölüm başından sonuna kadar kardeşi ile sürtüşmesi ve kardeşi ile zıt fikirleri sonuna kadar işlendi tabi kutsal adam olayı muammaydı onu beklemiyordum.
Büyükanne çok güzeldi ama BBC yine Müslümanlığı kendi kafasına göre yorumlayıp bölünme olayını da kendi kafasına göre bize verdiği için sırıtan çok fazla detaylar vardı. Ben hiçbir Müslüman kızın Müslüman ailesinin önünde öpüştüğünü görmedim mesela (saygıdan yapılmaz bu bir kere) veyahut İngilizler bölünme olayına vesile olduğu halde hiçbir hindu ailenin İngilizlerle birlikte bir daha omuz omuza savaştığını görmedim tabi bunlar benim şahsi fikirlerim kimin bu konuda ne düşündüğünü bilemem.

Sonuç: Dizide ciddi bir senaryo eksikliği almış başını gidiyor mesajlar net ve abartılmadan veriliyor aşk, lgbt, politik olaylar işleniyor bir şekilde herkes kendi fikrini ortaya koyuyor ama bilim kurgu yok ediliyor. Yeni yaratıklar mesela sadece tabloda ki küçük bir detaymış gibi gösterildiğinden çok pasif kalıyorlar ve amaçları tam olarak söylenilmiyor söylense bile mantıklı bir sebep verilmiyor bu yüzden senaryo vasat altı kalıyor. Chibnall oturup özellikle mi söylüyor yoksa bu işin arkasında BBC’mi var –david tennant bile olabilir bilemeyiz- bilemem ama umarım sezon finaline kadar toparlar yoksa yıkılış dönemine apaçık girmiş olur benim için.
Sizin fikirleriniz ne sevgili okurlar?

Like this Article? Share it!

About The Author

19 yaşında kendi halinde bir Whovian İstanbul Ticaret Üniversitesinde Uluslararası Ticaret eğitimi alıyorum ve sizinle burada olmaktan memnunum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir