Brandon Kim? TARDIS İle Ne İlgisi Var?

Published On 1 Mart 2020 | By Duha Can Cankaya | Son Yazılar

Ascension of Cybermen bölümü sonrasında hepimiz Brendon‘dan şüphelendik, diye düşünüyorum. Sanki Brendon ve TARDIS arasında bir bağ var gibi…

Onikinci sezonun finaline saatler kaldı!

Sezon boyunca kafamızda oluşan soruların cevaplarını alacağımıza dair bizlere verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz. Efendi neyi keşfetti, Zamansız Çocuk kim? Chris Chibnall ne demeye Kaptan Jack‘i bir kameo için sezona ekledi? (Özellikle sonuncusu aklımı çok kurcalıyor.)

Bu sorulardan en azından birinin bu yazıda cevaplanacağı konusunda umutlu olabilirsiniz: Jo Martin‘in gizemli Doktor rejenerasyonu!

Kısa Bir Hatırlatma

Fugitive of the Judoon bölümünde Doktor ve Ruth tanışmıştı. Ruth, kendi halinde Gloucester‘da bir tur rehberiydi ve birden bire kendini Doktor’un bir serüveninde bulmuştu… Sonrasında Judoonlar’ın onun peşinde olduğunu öğrendik. Fakat bölümün en büyük şaşırtmacası bu değildi. Ruth, Doktor’un ta kendisi çıkmıştı! 13. Doktor‘umuzun bile hatırlayamadığı eski bir rejenerasyonuydu hatta.

Sansasyon haline gelen bu bilgi ile herkesin zihninde bir grup soru belirdi. Forumlar, sosyal medya ve Whovian sohbet grupları bu sorularla doldu. Teorilerin ucu kaçtı. Besbelli ki bu, Chris Chibnall‘ın dahiyane bir planı. İyi de bu rejenerasyon tam olarak ne zamandan? Şimdiye dek gördüğümüz rejenerasyonlarından bir hayli farklı olan bu rejenerasyonun sıralamanın neresine nasıl uyacağını hepimiz merak ediyoruz. Şimdi birazcıcık bildiklerimi ortalığa dökeyim.

“Police Box” Deyince Akla-

Öncelikle teorilerden birinden bahsetmek istiyorum. Bir teoriye göre Ruth ( Yazının geri kalanında sıralaması belli olmayan bu rejenerasyona Ruth diyeceğim) William Hartnell’dan da önceki bir rejenerasyon.

Ama bu doğru ise, neden TARDIS‘in dış görünüşü bir polis telefonu kulübesi şeklinde?

Hatırlatmak isterim ki yayınlanan ilk bölüm olan An Unearthly Child bölümünde TARDIS bir polis kulübesi şeklindeydi. Çevresine uyumlu olmasını sağlayan teknolojisi sayesinde 1963‘te Londra, Dünya’da cisimleştikten sonra bu görünümde sıkışıp kaldı. Bu durumda Ruth’un TARDIS’inin de polis kulübesi şeklinde olması pek olası değil.

Bu iki bölümlük finalde bunun açıklamasını öğrenebiliriz belki. Önceki bölüm olan Ascension of the Cybermen‘de, Ashad‘ın Siberadamlar‘ı canlandırmasına odaklanan bir hikaye vardı. Zaten yeterince karmaşık ve stresli bir hikaye değilmişçesine bir de Brendan isimli bir çocuğun yaşam öyküsünü takip ettik.

Brendan kim?

Hepimiz bunu soruyoruz ve sezon finalinde cevaplanacağını umuyoruz. Ama yani şimdi elimizdeki bilgiler şunlar;

Brendan bebekken Patrick onu ‘yolun ortasında’ buluyor ve kendi oğlu gibi yetiştiriyor. Büyüdüğünde yerel polis teşkilatına katılıyor. Vurulup bir de o halde uçurumdan düşüyor ve “mucizevi şekilde” hayatta kalıyor. Vücudunda tek bir sıyrık bile yok hatta. Garibim tam emekli oldum, paşalar gibi emekli hayatına koşacağım sanarken baba bildiği adam ve patronu Brendan‘ı yakalıyor ve şok vererek hafızasını siliyorlar?

Anlayan Beri Gelsin

Cidden garip bir hikaye örgüsü… Ve bu gördüğümüz daha yarısı! Finalde ilk yarısına- ve umarız ki tüm sezona bağlanacaktır. İYİ.AMA.NASIL?

Şey… belki bir ipucumuz olabilir. Durup bir düşündüğümüzde, polis gücü mevzusunun üstüne bayağı açık halde basılıyor. Teşkilatın başındaki kişinin tüm bu gizemle bir alakası olduğu aşikâr. Brendan emekli olurken adam bir gün olsun yaşlanmamış haldeydi! Babasına ne demeli? Onda da var bir işler…

Size bir şey sorup pelte yapayım kafaları; Bu izlediklerimiz Doktor’un bilinmeyen geçmişi olabilir mi? Hani.. çıkış öyküsü. Kökeni filan? Ya da köydeki herkes Zaman Lordu mu? Yerel polis teşkilatı bir şeylerin paravanı mı?

Tüm bunlar olup biterken TARDIS’in polis kulübesi halinde orada öylece durduğunu düşünsenize! Asla göze batmadan bir köşecikte bekliyor. Bir vakitler Doktor tarafından kaçırılmış… Ya da belki de başından beri orada öylece durmakta ve kaçırılacağından bihaber. İki durumda da William Hartnell‘ın TARDIS‘inin neden polis kulübesi şeklinde olduğunu açıklayan bir teori oluyor bu.

Dahası:

Hartnell‘ın Doktoru‘nun TARDIS seçişini hatırlayın. Rastgele bir tane seçmiş ve Gallifrey‘den tüymüş. Şimdi bu teori ile düşününce, Doktor daha önce hiç kullanmadığı bir TARDIS ile Gallifrey‘den tüyüp de Dünya‘ya, evine geri dönmüş olabilir mi? Hmm? Polis kulübesi şeklinde gemiyle…

Böyle böyle zibilyor tane teori var. Jo Martin‘in Doktoru’nun Hartnell‘ınkinden önce olmamasıyla ilgili teoriler de var mesela. Açıkçası ilk Doktor’un maceralarına bakınca, umarım bu doğru değildir diye geçiriyorum içimden. Şurada sezon finaline saatler kalmışken teori kurmayla uğramamaya gayret ediyorum, herhangi bir şey ummak, teorim doğruysa o ilk heyecanı kaçırmak ya da tam tersi niye olmadı diye hayalkırıklığına uğramak istemiyorum.

Hadi beraber sabredelim ve sezon finalinin tadını çıkaralımmmmm!

Like this Article? Share it!

About The Author

Bir Cevap Yazın