Doctor Who’ya Dalek Yasağı

Dalekler, Doctor Who tarihinin başlangıcından beri dizinin –neredeyse– ayrılmaz bir parçası olmuştur. 55 yıldan uzun bir süredir yazar Terry Nation’ınbu baskıcı uzaylı türü bir çok Doktor rejenerasyonunun başına bela olmuş ve o mavi kutunun peşinden koşmuştur.

Dalekler’in telif hakları, 1997‘de Nation’ın ölümünden sonra mirasçısına devredildi. Bu konudaki karmaşık nokta ise Nation ,Dalek konseptinin sahibiydi, o ikonik ‘tuzluk‘ tasarımı Raymond Cusick’e aitti ve bu genel plan BBC’ye aitti. Bu ortak hak sahipliği 2004‘te anlaşmazlıklara yol açtı. Bu tartışmalar öyle bir noktadaydı ki, 2005‘te dizinin geri döneceği duyurulduğunda Dalek olmayacağı söyleniyordu.

Duyuruda BBC sözcüsü

“Uzun tartışmalara rağmen Terry Nation Vakfı ile anlaşmaya varamadık. İstenen müdahale esnekliği seviyesinde anlaşamadığımız için Dalekler’i yeni sezonda kullanamayacağız.”

şeklinde konuşmuştu.

Bu açıklamalara karşı sinirlenen Nation Vakfı temsilci Tim Hancock vasıtasıyla derin bir hayal kırıklığı yaşadıklarını, çünkü bu bahsi geçen tartışmaların BBC cephesince kurgulu olarak ilerlediğini, Vakfın ise sadece Dalekler’in marka imajını korumaya çalıştıklarını belirtti. Bu esnada Russel T Davies ise ekibiyle birlikte Doctor Who‘ya nasıl da heyecanlı bir şekilde yeni bir soluk getirmekte olduğunu belirten açıklamalarda bulunuyordu.

Russel T Davies‘in Dalekler’in yerine koyabileceği bir uzaylı/baş düşman yaratması gerekecekti. Bu açıklamalardan bir ay sonra beklenmedik bir haber geldi. Terry Nation Vakfı, yine temsilci Hancock aracılığıyla “Dalekler ile ilgili olarak BBC ile bir anlaşmaya vardıklarını” açıkladı. Doctor Who yapımcısı ve BBC’nin Dizi Müfettişi Mal Young, Dalekler’e ek olarak bir dizi türün daha yeni sezonda olacağını açıkladı.

Hep Yeni Fikirler!

Dalek krizi esnasında masaya yatırılan fikirlerden biri olan ‘Geleceğin İnsanı’ da es geçilmedi. 2007‘deki ‘The Sound of Drums’/’Last of the Time Lords’ bölümünde Toclafane ismiyle karşımıza çıktı. BBC iyi bir fikri asla çöpe atmazdı çünkü.

Diziyi devralan Steven Moffat yaptığı ‘Dalekler olmadan olmaz‘(2014) gibi bir içerikle başladığı açıklamasına ‘Dalekler olmadan program çok da uzun sürmez’ diyerek devam etti. Dalek seven Whovianlar tarafından kucaklanması işten bile değildi.

Eğer Jodie Whittaker‘ın ilk sezonundaki ‘Resolution‘ı da dahil edersek, Dalekler, 2005 yılından bu yana öyle ya da böyle mutlaka her sezonda yeri olan tür oldular. Buradan Chris Chibnall‘ın da Moffat ile aynı fikirde olduğunu çıkarabiliriz sanırım.

Dalekler’in olmadığı bir Doctor Who hayal edebiliyor musunuz? Sizce nasıl olurdu?

You may also like...

1 Response

  1. Daleksiz Doctor Who, Doctor Who’suz da Dalek olmaz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: