“FELAKETE YOLCULUK” – 12×03 İncelemesi

Chibnall‘ın dizinin başına geldi geleli yaptığı tek tük iyi şeylerden biri, şu yeni sezonda jenerikten önce gösterilen sahnelere geri dönüş yapmasıydı. Ama o da maalesef sadece iki bölüm sürdü. O yüzden moralim baya bozuk. Ne olurdu devam etselerdi şuna? Gerçi…

Bırakılması ve bırakılmaması gereken çok şey var, sen sadece buna mı taktın?” diyebilirsiniz, haklısınız. Ne yapayım, hepsine ayrı ayrı sinir olmaktansa içlerinden birini seçip ona sinir oluyorum ben de işte.

Bölüme Geçelim…

Bölümün başında Graham‘ın TARDIS‘in kahve makinesinin yanında ücretsiz tatil kazanılan kuponları biriktirmiş olduğunu görüyoruz. Kuponlar birleşince bir tür ışınlanma alanı oluşturuyor ve bizim ekip otele ışınlanıyor. Bu sahneyi jenerikten önce gösterebilirlerdi mesela, neyse.

Ekibi Hyph3n adında bir… maskot karşılıyor. Bu arkadaşın uzaylı olup olmadığından hiç emin olamadım. Yani, bana kalsa harçılığını çıkarmak için arkasına kuyruk takıp ağzına kedi bıyığı çizen bir öğrenci bile olabilir, o kadar amatör görünüyor. Eğer kedi görünümünde bir uzaylıysa da özür dilerim. Ama 15 yıl öncesinin kedi görünümlü uzaylılarını da biliyoruz şimdi kendimizi kandırmayalım. Her neyse, yol arkadaşları ücretsiz tatil kazanmalarının vehametiyle farklı yerlere dağılıp Doktor‘u yalnız bırakıyorlar. Bölüm başında Doktor’un moralinin bozuk olduğunu bildiklerini söyledikleri halde hem de. Çok samimi birer dost, çok iyi bir aile olmuşlar cidden.

“Havuzda Evlilik Teklifi Mahvetme Etkinliği Başlamıştır.”

Graham 3 saat orada 3 saat burada oturup kokteyl içerken, Yaz havuz başında çok tatlı yaşlı bir çiftle, Ryan da en az kendisi kadar suratsız bir kız olan Bella tanışıyor. Ryan, Bella ile sohbet etmeye çalışırken otele bir saldırı oluyor ve bu olay misafirleri endişelendirmemek için tatbikat olarak gösteriliyor. Ama Ryan “I” diye sorup zekasını konuşturuyor ve Bella ile birlikte adamın peşine takılıyorlar.

Doktor da bu arada Ryan’ın sinir sistemini az kalsın silecek olan Hopper virüsünü şikayet etmek için uzaylı kedi karışımı arkadaşı çamaşır odasına girerken yakalıyor. Böylece çamaşır odasının aslında bir çamaşır odasından fazlası olduğunu öğreniyoruz. Otele sızan yaratıklar da boş durmuyor ve misafirleri birer birer avlıyor.

Tehlike Anında Tüm Yoldaşlar Kendi Havasında

Yol arkadaşları Doktor’unBu bir tatbitak değil” mesajını duyunca tanıştıkları misafirleri de alıp çamaşır odasına gidiyor. Geriden gelen Benni, Vilma‘sının şapkasını düşürdüğünü görünce almak için hamle yapıyor ama yaratıklar onu kaçırıyor. Ryan ve Bella, Benni amcadan şanslı çıkıyorlar, çünkü Doktor’un onardığı iyonik sistem devreye giriyor ve kurtuluyorlar. Sadece onlar özelinde değil, tüm otel saldırıdan kurtulmuş oluyor. Ve otelin artık yaşanabilir olmayan bir gezegende kurulmuş olduğunu, saldıranların da gezegende yaşayan bir avuç Dregg olduğunu öğreniyoruz.

Benni‘sinin kaçırıldığını anlayan Vilma‘nın yardım çığlıklarına Doktor kayıtsız kalamıyor, herkes oksijen tüplerini takıp otelin dışına çıkıyor. Tabii Doktor da bazı sorularının cevabını istiyor Kane‘den. Otelin kurulduğu gezegenin Orphan türünde bir gezegen olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıcalıklı sınıf, nükleer savaş sonrası gezegenden kaçmış, kalanlar da yeni ortama adapte olup Dreg isminde birer yaratığa dönüşmüş.

Orphan 55

Yaşanan kazadan sonra yollarına yürüyerek devam etme kararı alan ekip, Vilma’nınBENNI! BENNIII!” çığlıklarını susturamıyor. Dolayısıyla etrafları aniden Dregglerle sarılıyor. “Allahınız varsa verirsiniz şu kadının Bennisini, cani Dreggler! Kadıncağız harap oldu, harap.” diyerek izledim yemin ederim(!). Vilma cidden o kadar tatlıydı ki, o tatlılığı bazen sinir bozucu oldu maalesef.

Hemen tanka geri dönen ekip tünellere ilerleme konusunda anlaşırken Benni’nin sesini duyuyoruz. 45 yılı aşkındır beraber olduğu Vilma’sına evlenme teklif ediyor Benni amca, sonra da kendisini öldürmelerini istiyor. Tünele gitmek için tanktan çıkarken, Hyph3n’a veda ediyoruz. Güle güle, harçlığını çıkarmak için kendisini kedi kılığına sokmaya gayret göstermiş öğrenci kardeş, güle güle. Doktor bu ölümden zerre etkilenmiyor. Belki de diğerlerini hayatta tutmayı seçtiği içindir?

Ekip tünelde ilerlerken, –şahsen gıcık kaptığımBella’nın olayının ne olduğu ortaya çıkıyor. Meğer Bella, Kane’in kızıymış, Kane onu yıllar önce terk ettiği için oteli patlatmaya ve bir nevi intikam almaya gelmiş. Kane ise oteli biricik kızı Trixabelle için yapmış meğer. Ama Bella, hani o zor durumda, yaratıkların arasında böyle bir şeye gerek var mıydı? Silah çekmeler, “O benim annem” demeler falan? Zaman az, yaratıklar peşinizde, oksijen tükeniyor. Mantıklı bir insan intikamını başka bir güne ertelerdi sanki. Maalesef Bella ertelemiyor. Tam peşinden gelen Dregg’in saldırısına uğrayacakken Ryan engelliyor ve ikili otele ışınlanıyor.

Yol Boyu Tabelaları Oku!

Geride kalanlar ise tünelde ilerlemeye devam ediyor. Doktor tünelin duvarlarında Rusça bir yazı görüyor ve bu tünelin aslında Rusya’da yani Dünya‘da olduğunu anlıyoruz. Orphan 55 aslında Dünya’ymış. Bunu Doktor’un anlaması için binbir türlü seçenek varken, yazarımız Rusça yazı görüp anlamasını yeterli bulmuş.

Yani, isteyen istediğini düşünebilir ama ben tüm galaksiyi ezbere bilen Doktor’un Orphan 55‘in Dünya olduğunu anlayamamasını pek kabul edemedim. Aslında Dünya’da olduklarını anlayıp afallayan Graham ve Yaz, Benni’yi kaybeden ve artık yaşamak için bir nedeni kalmayan Vilma’nın kendini feda edişiyle iyice sarsılıyor.

Oksijeni biten Doktor ise son çare olarak Dregglerden birine yaklaşıyor ve umduğu şey gerçek oluyor, oksijeni doluyor. Hazır uyuyan bir Dregg bulmuşken hafızasını da yokluyor. Dünya’nın -nükleer felaket de dahil- başına gelmeyenin kalmadığını görüyoruz.

Kane, Doktor’u kurtarıp Dregglerle savaşmaya gidiyor. Doktor onu da durdurmadığı gibi, az önce ölen Vilma da umrunda olmuyor. “Neyse, sanırım bunlar da kalanları yaşatmaya odaklandığı için olan şeyler” deyip, devam ediyorum.

Kalanlar otele ulaşıp kendilerini çamaşır odasına doluşuyor. Doktor otelin beceriksiz tamircisinden odayı kilitlemesini istese de tamirci beceriksiz olduğundan yapamıyor. Oğlu sayesinde bu işte uzun zaman kalabilmiş olan tamirci, oğlunun yardım etme çabasını artık oğlu tarafından ezilmeye takati kalmadığı için reddediyor.

Oğlu haksızlığa uğradığı için odadan çıkıp herkesi odaya hapsediyor. Doktor’un göz ucuyla bakması bile tüm bunları anlaması için yeterdi. Yine de Doktor bu babayla oğlunun arasındaki ilişkiyi çözemiyor ve dolayısıyla yaratıkların sardığı otelde çocuk bir başına kalıyor. Oysa Doktor’un “Bir sus da çocuk yardım etsin” lafıyla her şey çözülürdü. Ama demiyor, dolayısıyla sırf bölümü doldurmak için çekilmiş 5-10 dklık çocuğu kurtarma-yaratığı hapsetme-çocuğun babaya kavuşması-ışınlanma alanını çocuğun tamir etmesi sahnelerini izliyoruz.

Bum Bum Bella

Ryan ve Yaz, Bella’nın bombasını yaratıkların geldiği noktaya koyup patlatıyor. Bella, ışınlanması gereken insan sayısının aşıldığını görünce, yaratıklarla savaşmak için geride kalıyor. Bu sırada annesi de geliyor ve anne kızın arasındaki buz eriyiveriyor. Madem bu kadar çabuk geçecek bir kin tutmuştun, ne diye oteli bombalamaya gittin? Konuşsanız, sarılsanız düzelecekmiş her şey. Neyse, Doktor bu anne kızın onlarca Dregg’e karşı savaşmasını da umursamıyor. Çünkü hedefi muhtemelen yol arkadaşlarını hayatta tutmaktı, görevini yerine getirmiş oldu yani. Bella ile Kane’i kurtarmaya gerek var canım, aman. Onlar başlarının çaresine bakar, değil mi? Öyle düşünmüş olacak ki, Bella ile Kane’i kurtarmak için TARDIS’ine atlayıp da gitmiyor.

Ekip TARDIS’e ışınlanınca herkesin yüzünden düşen bin parça oluyor haliyle… Ryan belki de –kaçıncı– ilk aşkı olan Bella’nın onlarca Dregg tarafından öldürüldüğünü düşünüp kahroluyor. Yaz muhtelemen hala Benni ile Vilma’yı düşünüyor, Graham ise “Bir daha bedavaymış diye hiçbir şeye atlamam.” diye yeminler ediyor… Doktor ise “Başardık” diyor. Evet, başardınız. Artık neyi başardıysanız, bilmiyorum.

Bölüm, Doktor’un bize uyarılarıyla son buluyor. Sanırım bölümün sevdiğim tek yanı Doktor’un bu uyarıları oldu. Orphan 55’in “başka bir Dünya” olması hiçbir şeyi değiştirmiyor sonuçta. Aynı şeylerin bizim başımıza gelmeyeceğini kim söyleyebilir? Doktor’un konuşması diğer bedenlerinin konuşmalarına kıyasla iyi sayılamayacak bile olsa, Doktor tiradına aç kalmış bünyemi mutlu etti diyerek incelememi bitiriyorum.

Umarım keyifle okumuşsunuzdur, önümüzdeki bölümde görüşmek üzere.

İrem Duygu Doğan

22 yaşındayım. Diziyle 2010'da tanıştım. 2014'te düzenli olarak izlemeye başladım ve o zamandan beri hayranıyım.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir