HADİ ÇAY İÇELİM!

Published On 31 Ekim 2018 | By Teoman Emir Rifaioğlu | Son Haberler

Doctor Who neydi bizim için? Umut, macera, eğlence, gözyaşı, sevgi, çocukluğumuz bunların hepsinin bir bütünüydü.
Chibnall diziye ilk geldiği zaman yenilik yapacağım formatıyla bütün uzaylılar dahil evrene kendi çapında bir reset atıp yeni bir Doctor Who formatı ile çıktı karşımıza (klasik seri göndermeleri, kalabalık ekipler vs.) Umutla bekledik sezonu, yeni doktorun maceralarını ama eksik kalıyor, sürekli bir eksiklik var. Gerek bölümlerde, gerek senaryolarda.
‘’The End Of Time’’ bölümlerini hatırlayalım. Master’in başkanla anlaştığı ve arkasından vurduğu sahneyi kimse tahmin edemezdi çünkü mantıklı bir uzlaşma gerçekleşmişti. Veyahut ‘’The Name Of The Doctor’’ bölümünde River Song’un Doktorun adını söyleyerek kapıyı açmasını kimse bekleyemezdi tahmin bile edemezdik bunu. Ancak yeni sezonda bölümlerin başından bir tahmin edilir olma sorunu vardı. ‘’The Woman Who Fell To Earth’’ bölümünde Grace’nin ölümü, ‘’Ghost Monument’’ bölümünde Apzo ve Angstrom’un işin sonunda ortak olmaları, ‘’Rosa Parks’’ bölümü bu konuda bizi hiç hüsrana uğratmadan tamamen doktorun tarihe dokunuşu ile gerçekleşen bir takım olayları anlattı ancak bu bölümde Frankie henüz zengin iş adamımız Jack Robertson’a uyarı yaparken örümcek ağlarını gördüğümüz an onunla bağlantılı olduğu belliydi. Sırıtan ve sade giden olaylar zinciriyle ilerliyor. Bu durumdan ötürü final sahnesinin de bir o kadar sade olacağının sinyalleri verildi. Bölüm boyu sinematografi ağırlıklı vereyim derken zaten sıkıcı olan dizi atmosferini olmadık replikler ile iyice berbat etmeye başlayan Chris Chibnall umarım bu kadarı ile yetinir ve toparlanmaya başlar.

**Spoiler Kısmı Burada Başlıyor**

1- Jack Robertson ve Yardımcısı Kevin
Jack Robertson, zengin iş adamı, milyoner, vurdumduymaz olarak aynı Tony Stark’ın ilk zamanlarında ki hali gibi bir karakter çizmiş Chris Amca.
Jack abimiz ‘Amerikanın başkanı olacağım Trump’tan nefret ediyorum, ismini bile duymak istemiyorum, başkan olmak için zalim olurum ama politikacı değil iş adamıyım’ kafasında klasik bir ileri zekalı olarak karşımıza çıktı. Oynayan kişi karakterin psikoloji ve mimiklerini iyi yansıtsa bile senaryo sonucu sürekli aynı replikleri tekrarlayıp durması can sıkıcı ve yine mi abi ya dememize sebep oldu.
Yardımcı Kevin Jack abinin koruması olarak karşımıza çıktı ve gönlümüzde kısa süreli bile olsa cesareti ile taht kurdu ve öldü. Yine de gözümüzdeki Happy Hogan imajını bize İngiliz tadında çok güzel verdi.. Ama biz Kevin olmadan ne yapabiliriz? Başka Kevinimiz de yok..

2- TARDIS Team ve Yaz Ailesi
Doktorun ilk bölümde eğer biraz daha uzun kalsaydım size alışabilirdim lafını yaşadığı maceralar sonunda unutup ekibe alışması.. Bu sahne Doctor Who’nun olmazsa olmazı. Eksik etmemeleri güzel olmuş, ben seviyorum bu tür sahneleri ama her zaman olduğu gibi Doktor gittiği yerde belayı çeker (Bela-Özümser-Matik) misali çay içmeye doğru giderken örümcekler izin vermediler. Tabi BBC Marvel’dan Örümcek Adam’ı getiremeyince iş Doktorun başına kaldı ve doktorumuz kendi başına bu işin altından kalkmaya çalıştı (kalkamadı).
Her Müslüman ailede olduğu gibi yine ekmeği alan çocukların olduğu bir aile olarak gördük Yaz’ları, Yaz’ın babası topladığı poşetlerle komplo teorisi komplo teorisi diye dolaşırken bunu kabul etmeyen bir aile ve eş görüyoruz. Ki bu hoş değildi. Sanki bizim kültürümüzde bunlar varmış gibi peh! Sonunda babalar her zaman bizde haklıdır lafını cuk diye yerine oturtarak bilim adamlarının ‘ya acaba bu neden böyle’ diye diye düşünürken Frankie ve Yaz’ın babası çözüyor. Tabii Najia çıldırdı, Najia fıttırdı neden? Çünkü adam haklı, neyse. Başka bir konuya değinecek olursak Yaz karakterini tanımak istiyoruz derken bundan bahsetmedim.
Graham Grace sevdası ile yanıp tutuşurken hayaller görmeye başladı, adama yazık olacak. Umarım dediği gibi yolculuk kendisini bu acıların tümünden uzaklaştırır ve toparlanır.

Sonuca gelirsek; Bölüm koca bir pembe dizi gibiydi. Doktorun kadın olduğunu çok belli ediyor Chibnall. Orada eskiye dönük bir doktor olsa silahı kapardı adamı yerin dibine geçirir çıkarırdı. Bunda hemfikirizdir bence. Kaldı ki, senaryo arasında iniş çıkış o kadar fazlaydı ki bir yerden sonra sıkıcı olmaya başladı. Ne zaman sonuca varacağız demeye getirdi. Doktor herhangi bir şeye müdahale etmedi bana soracak olursanız, yanındakiler halletti bütün sorunu. Benim için hayal kırıklığı gibiydi. Fikirlerinizi beklerim sevgili okuyucularım.

Like this Article? Share it!

About The Author

19 yaşında kendi halinde bir Whovian İstanbul Ticaret Üniversitesinde eğitim alıyorum Uluslararası Ticaretteyim ve sizinle burda olmaktan memnunum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir