The Macra Terror Geliyor!

Doctor Who’nun kayıp maceralarından The Macra Terror’ün DVD, Blu-ray, özel versiyon steelbook ve dijital olarak 25 Mart 2019’da yayınlanacak olan sürümlerinin kapak görselleri ve özel içerikleri açıklandı.

 

Orijinali 11 Mart-1 Nisan 1967 tarihleri arasında 4 hafta boyunca yayınlanan hikayede Patrick Troughton, Anneke Willis, Michael Craze ve Frazer Hines yer alıyordu. Ancak bu hikayenin hiçbir bölümü tam olarak bulunamadı. Hayranların şansına bu 4 bölümlük hikayenin ses kayıtları olduğu gibi korunmuş. 52 yıl sonra, bu 4 bölüm, animasyonun gücüyle renkli ve siyah beyaz seçenekleri ile yeniden izleyicileri aktarılacak.

DVD ve Blu-ray için hazırlanan özel içerikler şöyle;

Açıklayıcı Yorumlar:

Toby Hadoke’un moderatörlüğünde The Macra Terror’ün 4 bölümü için 1967’de ki orijinal kadrodan olan Frazer Hines (Jamie), Terence Lodge (Medok), Anthony Gardner (Alvis), Maureen Lane (Majorette) ve yönetmen John Davies’in sesinden bölüme dair yorumlar. Bu yorumlamanın yapımcılığını John Kelly yaptı ve 4 Ocak 2019’da Londra’da tamamlandı.

Bölüm Recon’u:

1967’de BBC1 izleyicilerinin gördüğü ancak şuan kayıp olan The Macra Terror hikayesinin kurtarılan film kayıtları, var olan görüntüler ve set fotoğrafları ve düzenlenmemiş orijinal ses kaydının bir araya getirilmesi ile oluşturulmaya çalışılan The Macra Terror Recon’u. Ayrıca Anneke Willis’in anlatımının da yer aldığı sürümü dinleme seçeneğine sahip olacağız.

Bonus Mini Bölüm:

1968’de Patrick Troughton ve Frazer Hines’ın başrolünde yer aldığı diğer bir kayıp bölümde 10 dakikalık bir kısa animasyon bölüm olarak yayınlanacak. Yönetmenliğini ise Anne-Marie Walsh yaptı.

Animasyon Testi:

Proje resmi olarak kararlaştırıldığında öncelikli olarak hazırlanan bu kısa animasyon testi ( The Macra Terror’ün 3. bölümünden bir sahne) Mart 2018’de hazırlandı ve yapımın ilerleyeceği yön belirlendi. Bu test animasyonu da yayınlanacak özel içerikler arasında.

Animatikler:

Adrian Salmon’un storyboard’undan çıkan bu içerikte yeni animasyonun yapımının storyboard’dan animasyona dek hikayesini seçili sahnelerle gözler önüne koyuyor.

Animasyon Galerisi:

geliştirilmesi, pre-production ve animasyon evrelerinden seçmeler içeren bu The Macra Terror galerisi Martin Geraghty’nin karakter tasarımları ve Graham Bleathman, Colin Howard ve Lydia Butz’ın arka plan çalışmalarını da içinde barındırıyor olacak.

Teaser Trailer:

Aralık 2018’de Makro terörün duyuru ve tanıtımı için Rob Richie’nin hazırladığı kısa animasyon teaser trailer’ı.

Alternatif Siyah-Beyaz Sunum:

4 hikayenin tamamını iknici diskte siyah beyaz olarak izleyebileceksiniz.

1992 Sesli Sürümü:

1992’de, BBC Audio Collection The Macra Terror’ü kaset olarak yayınladı. Colin Baker’ın sesli yorumunun da yer aldığı bu sürüm ile hikaye ilk kez sesli olarak yayınlanmıştı. Bu sürüm de ekstra içerik olarak pakette yer alacak.

Kurtarılmış Görüntüler:

The Macra Terror’ün 1967’de yayınlanan orijinal içeriğinden elde kalan 2 dakikadan az süreli bir görüntüydü. Bu film kayıtları özenle restore edildi ve dijital olarak yeniden düzenlenerek (görselin genel kalitesinde ve çözünürlüğünde gözle görülür geliştirmeler yapıldı) sete dahil edildi. Restorasyon Peter Crocker tarafından yapıldı.

Kamera Arkası:

1967’de The Macra Terror’ün pre-production esnasında kameralar görsel efekt çalışmalarının yapıldığı Uxbridge’deki atölyeyi ziyaret etti ve burada kostüm ve dekor çalışmalarını görüntüledi. Burada ayrıca The Tenth Planet (1966) ve The Faceless One (1967) gibi bölümlerin de çalışmaları yapılmıştır. Bu görüntüler görsel efekt tasarımcısı ve BBC efekt tarihçisi Mike Tucker’ın kostüm ve dekor yapıma dair çeşitli teknikleri ve açıklamalarıyla yer alacak.

Sansürlenmiş Sahne:

The Macra Terror’ün 2. bölümünde yer alan bir sahnenin yeniden düzenlenmiş hali yer alacak. Ki bu bölümün ağır biçimde sansürlenmiş hali Avustralya’da 1967’de yayınlandı.

Jenerik Sekansı:

The Macra Terror’ün jenerik sekansının tam hali HD olarak çeşitli alternatifleri ile sette alacak.

Fotoğraf Galerisi:

The Macra Terror’ün yapım sürecinde çekilen tam 36 fotoğraf. HD kalitedeki orijinal tasarım departmanı set fotoğrafları ve RadioTimes fotoğrafları da dahil olmak üzere özel içerik olarak yer alacak.

Prodüksiyon Notları:

Kamera senaryoları, stüdyo programları, kat planları ve diğer materyallerin tam hali diskin 2. bölümünde ulaşılabilir olacak.

Steelbook’a Özel İçerikler:

Macra’nın 2007’de ekranlara döndüğü, David Tennant ve Freema Agyeman’ın oynadığı Russel T Davies’in yazdığı Gridlock bölümü.

Gridlock’ın Sesli Yorum:

Julie Gardner ve Travis Oliver ve Marie Jones’in Gridlock’ın yapımından bahsettiği 2007 yapımı içerik.

Doctor Who Confidential: Are We There Yet? 2007 yapımı Gridlock yapımından bahseden belgesel.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: