Altıncı Doktor’un Rejenerasyonu

Published On 23 Mayıs 2020 | By Muhammed Uçurucu | Son Yazılar

Altıncı Doktor rejenerasyonunda yepyeni bir düzenleme yapıldı ve bu büyük Doctor Who anının en iyi sonucu olabilir.

1987’de, yirmi dördüncü sezonun başında, Doctor Who yepyeni bir Doktor ile başladı. Bizi Sylvester Mccoy‘un yeni rejenerasyonuyla tanıştırmak için açılış hikayesi, Time and the Rani, bir yenilenme sahnesi ile oldu.

Colin Baker‘ın Doktor’una uygun bir uğurlama hikayesi verilmediği gibi, daha da kötüsü, rejenerasyon sahnesinde bile yer almadı. Önceki Doktor’un kıyafetlerini giyen ve kıvırcık, sarışın bir peruk takan McCoy, bu hayati an boyunca her iki Doktor’u da oynamak zorunda kaldı!

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Altıncı Doktor için gerçek bir yenileme hikayesinin olmaması, genişletilmiş evrenin düzeltmeyi amaçladığı bir şeydi. Bu konda bazı örnekler verilebilir. İlk olarak 2005 yılında BBC romanı Spiral Scratch, ardından 2008’de resmi olmayan Time’s Champion ve son olarak sesli hikaye seti  2015’te The Sixth Doctor: The Last Adventure‘ı belirledi.

Yeni Bir Bakış

Hikayeye bu son giriş, özellikle Colin Baker‘ın rolünü dile getirmesi ve böylece Doktor‘un son gösteride yer almasıyla daha da tatmin edici geliyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, son kısım özellikle öne çıkıyor. Doktor, son anlarında yazar Nicholas Briggs kaleminden çıkan kelimelerle oldukça hareketli bir konuşma yapmıştı.

Bu sahneyi görselleştirmek için halihazırda birkaç girişimde bulunulmuştu. Ancak YouTube kullanıcısı tarafından yapılan bu son girişimdeki  The Confession Dial (İtiraf Kadranı) (bize son derece etkileyici Gallifrey Stands düzenlemesini kazandırdı) en etkileyicisi olabilir.

Bu düzenlemde hoşunuza gidecek birçok şey var. Birincisi, İtiraf Kadranı‘nda kullanılan birkaç farklı teknik var. Mevcut klipleri yeniden düzenlemenin yanı sıra ( Yani sadece  The Trial of a Time Lord ve Time and the Rani’den değil,), The Last Adventure‘dan da yeni özel efektler kullanılıyor.

Sonuç olarak,

Son derece etkileyici bir çalışma. Altıncı Doktor‘un büyük düşmanı ve karanlık tarafı Valeyard’a karşı son yüzleşmesi de dahil olmak üzere orijinal serideki birçok önemli unsuru görselleştiriyor. Bu daha önce görülmemişti, bu yüzden bu kesinlikle hoş bir dokunuş.

Bu düzenleme hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Colin Baker‘ın bu sahnesi, televizyonda yayınlanması gereken yenilenme sahnesi miydi? The Last Adventure‘ı dinlediyseniz, İtiraf Kadranı‘nın bu önemli sahneyi nasıl görselleştirdiğini düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlar bölümünü kullanmaktan çekinmeyin.

Like this Article? Share it!

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir