Altıncı Doktor’un Rejenerasyonu

Altıncı Doktor rejenerasyonunda yepyeni bir düzenleme çalışması yapıldı. Altıncı Doktor‘un bu büyük anı artık bambaşka bir boyutta!

1987’de, yirmi dördüncü sezonun başında, Doctor Who yepyeni bir Doktor ile başladı. Bizi Sylvester Mccoy‘un yeni rejenerasyonuyla tanıştıran açılış hikayesi, Time and the Rani idi. Sahne büyük bir değişime tanıklık ediyordu.

Colin Baker‘ın Doktor’una uygun bir uğurlama hikayesi verilmemişti Daha da kötüsü, oyuıncu rejenerasyon sahnesinde bile yer almadı! Önceki Doktor’un kıyafetlerini giyen ve kıvırcık, sarışın bir peruk takan McCoy, bu hayati an boyunca her iki Doktor’u aynı anda oynamak zorunda kaldı!

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Altıncı Doktor için gerçek bir rejenerasyon hikayesinin olmaması, genişletilmiş evrenin düzeltmeyi amaçladığı şeylerden biriydi. Bu konuda bazı örnekler verilebilir aslında. İlk olarak 2005 yılında BBC romanı Spiral Scratch, ardından 2008’de resmi olmayan Time’s Champion ve son olarak sesli hikaye seti  2015’te The Sixth Doctor: The Last Adventure‘ı gibi gibi…

Yeni Bir Bakış

Hikayeye eklenen bu son dokunuşun Colin Baker’ın hem canlandırdığı karaktere hem de diziye vedası oluşu, onu daha da anlamlı hale getiriyor. Haliyle de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, son kısım öne çıkıyor. Doktor, son anlarında yazar Nicholas Briggs kaleminden çıkan kelimelerle oldukça hareketli bir konuşma yapmıştı hatırlarsanız…

Yine hatırlayacağınız şekilde bu sahneyi görselleştirmek için halihazırda birkaç girişimde bulunulmuştu. Ancak bir YouTube kullanıcısı tarafından yapılan bu son girişimdeki  The Confession Dial (İtiraf Kadranı)*  en etkileyicisi olabilir.

Öte yandan bu düzenlemede hoşunuza gidecek birçok şey daha var. İlki, İtiraf Kadranı‘nda kullanılan birkaç farklı teknik. Mevcut klipleri yeniden düzenlemenin yanı sıra ( Yani sadece  The Trial of a Time Lord ve Time and the Rani’den değil,), The Last Adventure‘dan da yeni özel efektler kullanılıyor.

Sonuç olarak,

Son derece etkileyici bir çalışma. Altıncı Doktor‘un büyük düşmanı ve karanlık tarafı Valeyard’a karşı son yüzleşmesi de dahil olmak üzere orijinal serideki birçok önemli unsuru görselleştiriyor. Bu, daha önce görülmemişti. Bu yüzden bu kesinlikle hoş bir dokunuş olmuş bence.

Bu düzenleme hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sizce Colin Baker‘ın bu sahnesi, televizyonda yayınlanması gereken yenilenme sahnesi miydi? The Last Adventure‘ı dinlediyseniz, İtiraf Kadranı‘nın bu önemli sahneyi nasıl görselleştirdiğini düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlar bölümünü kullanmaktan çekinmeyin.

 

 

*Bize son derece etkileyici Gallifrey Stands düzenlemesini kazandırdı.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: