Rose Tyler’ın Yeni Spin-Off’u Çıktı!

Published On 21 Eylül 2019 | By Duha Can Cankaya | Son Yazılar

Rose Tyler‘ın kendine ait yan dizisi (spin-off)’u –The Dimension Cannon– yayında!

4. sezon döneminde geçen macerada Doktor ile yeniden buluşmasını da izleyecek miyiz?

Eminim birçok hayran daha Rose ismini görünce ‘tamam’ demiştir bu Big Finish’in sesli hikayelerinden. The Dimension Cannon hikayesinde Rose‘un Donna Noble ile Turn Left bölümündeki karşılaşmalarından önce ne yaptığını öğreneceğiz. Bu yan dizide Dünya’nın farklı paralel evrenlerdeki hallerine ve bazı tanıdık karakterlerin bu evrenlerdeki farklı versiyonlarına şahit olacağız.

Bölümlerin tanıtımları şöyle:

1.1 – The Endless Night, yazar Jonathan Morris

Kendi paralel evreni karanlığa gömülürken Pete Tyler hayatta kalmanın bir yolunu bulur. Evrenler arası bir delik açar ve bir kişinin geçmesini sağlar – ve belki de Doktor’un evrenine giden bir yol bulur.

Rose ilk gezisinde gittikçe soğuyan bir Dünya’ya gider. Uzun bir gece başlarken Rose ailesinin farklı bir versiyonuyla tanışır. Ve bir adam ona araştırmada yardımcı olacaktır. Bu adamın adı Clive‘dır.

1.2 – The Flood, yazar Lise McMullin

Yeni bir yol arkadaşı ile Rose, çevresel değişimlerle savaşan bir dünya keşfeder. Yağmur durmamaktadır ve hükümet yaklaşmakta olan felaket hakkında dürüst olmamaktadır.

Rose başka bir versiyonundaki Pete ve garip bir şekilde ikna edici bir genç adamla iletişime geçerken, Clive da kendince özel biri ile buluşur. Bu dünyada, Clive ve Caroline karşılaşmamaktadır ancak aşk yolunu bulabilmektedir.

1.3 – Ghost Machines, yazar A. K. Benedict

Pete, evren atlayışlarında Rose‘a eşlik etme vaktinin geldiğine karar verir. Ancak olabilecek en yanlış vakti seçmiştir. Teknolojinin bambaşka bir yoldan ilerlediği bir dünyada bulurlar kendilerini. Ve bu dünyada henüz ölmüş Pete Tyler‘ın farklı bir başarı elde ettiğini öğrenirler.

Makineler dağılmaya başlarken Pete de Dul’u ile buluşur ve o ve Rose‘un ‘aile’ hakkındaki gerçekleri ile yüzleşmeleri gerçekleşir. Ne yazık ki bu dünyadan canlı ayrılmama gibi bir ihtimal vardır.

1.4 – The Last Party on Earth, yazar Matt Fitton

Rose ve Jackie Tyler geride bıraktıkları eve çok yakın bir evi ziyaret ederler. Ancak bazı eski dostları kayıptır ve bazıları beklenmedik şekilde oradadırlar… Rose birlikte olması gerektiğini bildiği iki genç adamla buluşur- bazen neyin doğru olduğunu anlamak için dünyanın sonunu görmeniz gerekmektedir.

Bu sırada, Powell Emlakları ise Kıyamet ile en iyi bildiği şekilde başa çıkmaya çalışmaktadır -bir parti organizasyonuyla.

Dünyanın Birçok Sonu

Bu seri hakkında birçok ilgi çekici detay var. The Dimension Cannon‘un kendisi bu sebeplerden biri. Journey’s End bölümünde şöyle bir bahsedilen cihazın nasıl Rose tarafından gündeme getirildiği merak konusu. Bu belki de başka bir serinin konusu olabilir?

Ayrıca paralel evrenleri keşfetmenin verdiği fantastik heyecan paha biçilemez. Özellikle de bu tarz deneyimler Doctor Who evrenin pek sık irdelenmediği için. Hele ki bu deneyim böyle karanlık bir dönüşüm geçiriyorsa. Yakın zamanda Üçüncü Doktor‘un Inferno‘sunu yeniden izleme fırsatı bulmuştuk, ki bu bölüm tartışılır bir şekilde döneminin en iyisidir. Ama Turn Left Doktorsuz en iyi bölümdür. Bence.

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Bir Cevap Yazın