Cadı Avcısı Asistanı!

Published On 29 Kasım 2018 | By Teoman Emir Rifaioğlu | İncelemeler

‘’The Elevent Hour’’ diye bir bölüm vardı bu dizide arkadaşlar. Onu unutun çünkü doktor elma yemeyi artık seviyor, Chibnall git gide batırıyor. Şaşırtmıyor bu durum ve lütfen artık Chibnall ekibiyle birlikte bu diziden ayrılsın. Çünkü ben bir trajedi izlemek istemiyorum. Doktorumuz 17. yüzyıl döneminde herkesin ‘’ Aa! Cadı olup olmadığını kanıtlamak için onu suya atalım ama eğer ölürse bu masum olduğunu gösterir ama bu önemli değil çünkü o cadı değil’’ kafasıyla başlayan bir bölüm ile çıktı karşımıza. Her zaman ki gibi TARDIS eksikliği ile başladı bölüm ve benim acayip sinirim bozuluyor bu duruma ve bir de doktor her geçmişe gittiğinde hiçbir olaya müdahale etmeyin diyerek 1-2 dakika içinde tükürdüğünü yalıyor ve ben nefret ediyorum bu durumdan, doktor neden bu şekilde kendiyle çelişiyor? Neden bu kadar tıkış tıkış bir sezona bu kadar çok sinematik hava verip karakterleri tanımamıza izin vermediniz? Neden bizi üzüyorsunuz abi? Ne yaptık biz?
**SPOİLER İÇEREN ALAN**
1- Kral James, Bayan Savage, Willa ve Canavarımız Morax
Kral James yeni bir incil yazmış ve ordan oraya maske altında dolaşıp cadıları öldürem, kızlara hös diyem, yanımda yedek silah taşıyıp kadınlara verem kafasında bir karakter. Çocukluğunda annesi babasını öldürüp ardından zindana atılıp o da öldürülünce bütün bunlar domino taşı gibi devam edip kendisini yetiştirenlerde ölmüş. Murphy kanunu işte, bir şeyin kötü gitme ihtimali varsa o kötü gider. Ama bizim James bunu mucize diye adlandırıp ben tanrının korumasında onun işini yaptığım sürece olurum demesi aslında bir çok şeyi açıklıyor: neden yeni incil yazdı veyahut neden kendini şeytanı ve cadıları yok etmeye and içti falan filan…..

Bayan Savage olayı ise çok ayrı. Willa ile akrabalar: Willa ortalıkta dolanan olaylardan etkilenmeyiz diye girdiği yolda Becka tarafından satılınca ve en son büyükannesi öldürülünce ben bu köyde daha fazla yaşamam beni öldürecekler diyerekten kaçmaya çalışıyor. Tabi ki Doktor ve Yaz damlıyorlar oraya hemen. Dosta güven düşmana korku salarız sloganıyla hop biz buradayız sen nereye gidiyorsun diyorlar. Bu sırada Becka’nın ciddi bir şekilde şeytandan korktuğunu görüyoruz. Hatta o kadar çok korkuyor ki atları öldürmeye kadar ilerlemiş. Tam doktoru sandalyeye oturtacakken sandalyeye dokunuşu tepki veriyor, daha sonra ilerleyen olayların ardından morax hapishanesini serbest bırakıp kraliçe olduğunu görüyoruz. Bunu Willa’nın büyükannesi biliyormuş ve müdahele etmediği için öldürülmüş klasik hareket.

Kral James mükemmeldi tam bir cadı avcısı ve kral olarak gördük. Karakter hakkında belli olan bir iki şey vardı mesela biri onunla duygusal bir şekilde konuşursa yelkenleri pekala indirecekti zaten, her zaman indirirler.

Sonuç : Doktor kadın olduğundan dolayı kendisine konulan postaları savuramıyor. Bakın savurmuyor değil, direk savuramıyor çünkü bölümü yazanlar böyle olmasını istemiş.
Doktor direkt geri planda. Yaz, Clara ve Bill’den daha beter doktorculuk rolüne soyunuyor. Ryan tam bir gereksiz, sadece laf olsun diye konulmuş. Dizide ki tek iyi şey Graham, keşke o doktor olsa..
Bölümler artık bilim kurgu konseptinden çıkıp pembe dizi kısmına ilerlerken boş bir koşturmaca ve aksiyon izliyor ki bunu destekleyen bir müzik de yok. Zaten evde oturup Spotify’den müzik dinleyeceğim zaman 11. Sezon soundtracklerini dinleyemeyeceğim mesela. Çünkü boş ve kulak tırmalayıcı geliyor bana. Bir ‘’Torchwood Theme’’ yada ‘’Jack Harkness Theme’’ yada ‘’The Man Who Stops The Monsters’’ tadı vermiyor.
Yorumlarım bunlar ve artık umudum yok sezon finali bile kurtaramaz artık bu sezonu.

Like this Article? Share it!

About The Author

19 yaşında kendi halinde bir Whovian İstanbul Ticaret Üniversitesinde eğitim alıyorum Uluslararası Ticaretteyim ve sizinle burda olmaktan memnunum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir