Çizgi-Kıvrım-Çizgi-Çizgi: Bir Çizgi Roman Daha Geliyor

Manchesterlı bağımsız bir çizgi roman yayıncısı Cutaway Comics, Doctor Who dünyasını ve karakterlerini içeren yeni bir çizgi roman serisine hazırlanıyor.

Çizgi romana yeni başlayan yazarları deneyimli çizerlerle bir araya getiren Cutaway Comics, genç yazar ve çizerleri kullanarak karakterlere yeni bir bakış açısı getirmek niyetinde.

Doctor Who çizgi romanlarının tarihini anlatan ünlü hayran dergisi (fanzin) Vworp Vworp‘un arkasındaki iki isimden biri olan yayıncı Gareth Kavanagh:

Doctor Who Weekly‘nin arkasında yayınlanan Doktor‘un yer almadığı kısa çizgi romanlar, beni her zaman büyülemiştir. Doktor yerine canavarların merkeze alındığı o hikayeler dehşet vericiydi. Bu kısa çizgi romanlar, pek çok yazar ve çizerin yanı sıra Alan Moore (Watchmen) ve David Lloyd (V for Vendetta) gibi başarılı yazar ve çizerlerin de kariyerlerinin başlangıcı oldu. İşte bu durum, yeni nesil yeteneklerin yaratacağı öngörülemeyen ve çılgın hikayelere olan saygı ve desteğimizin sebebi.

Cutaway Comics’in Doctor Who Dünyası…

Cutaway ComicsDoctor Who‘nun kötü adamları, uzaylıları ve elbette ki gezegenleri ve daha da fazlası ile ilgili iddialı hikayeler anlatmak için orijinal yazarlar, çizerler ve hak sahipleri ile çalışıyor.

Cutaway Comics‘in yayınlayacağı çizgi romanların ilk kısmında; klasik serinin Paradise Towers hikayesinde gördüğümüz çok katlı ve yüksek bina bloğu’nun, kendini kara delikteki hapishaneden kurtarmaya çalışan Zaman Lordu Tanrısı Omega‘nın ve 1970’lerin Soho’suna bir boyutsal seyahat yapan Lytton‘ın hikayesi anlatılacak.

Lytton da Kim?

Lytton hikayesinde klasik serinin Resurrection of the Daleks hikayesinde gördüğümüz intergalaktik paralı askerin; yani Lytton‘un hikayesi anlatılacak. Karakterin yaratıcısı Eric Saward‘ın yazdığı ve Barry Renshaw‘ın çizdiği yepyeni bir hikaye olacak.

Galaksiler arası paralı asker Lytton -savaş alanlarını geride bırakıp- işini 1970’lerin Soho’unda bir caz kulübünde devam ettiriyor. Kanalizasyonlardaki tuhaf sesler, karanlık ara sokaklardaki vahşi uzaylı söylentileri ve havada korkunç bir cinayet duygusu olmasaydı; o zaman her şey mükemmel olabilirdi.

Peter Davison ve Colin Baker döneminde senaryo editörlüğü yapmasının yanı sıra hayranların en sevdiği bazı bölümleri de yazmış olan Eric Saward diyor ki:

Kendi yarattığım karakterlerden birini görsel medyaya taşımak, gerçek bir macera. Bunca zamandan sonra karakterlerimin kendi başlarına bir yaşam sürdüklerini görmekten çok keyif aldım!

Başka Neler Var Peki?

Cutaway Comics‘in yayınlanacak diğer hikayeleri arasında, Zaman Lordu tanrısı Omega’nın kara delikteki hapishaneden kaçmaya çalıştığı Omega: Vengeance hikayesi de yer alıyor. Omega‘yı efsanevi çizer John Ridgway çizecek.

Omega: Vengeance‘nın ardından gelecek hikayeler ise şekillenmeye başladı. Genç ergen çetelerine ve cani “rezzilere” ev sahipliği yapan devasa, çok katlı ve yüksek bina bloğu Paradise Towers’ı ve bina bloğunu sonsuza kadar yerle bir edecek yer altı fısıltılarının hikayesini göreceğiz. Daha önce Halo Jones ve V for Vendetta‘yı tiyatro sahnesine uyarlamış olan Sean Mason‘ın yazacağı hikayenin çizerinin ise kim olacağı henüz açıklanmadı.

Cutaway Comics; dijital kopyalar ve gelecekteki bir Lytton çizgi romanında görünme şansı gibi özel avantajlar sunan, projenin farkındalığını artırmak amacıyla bir Kickstarter projesi başlattı.

Çizgi romanların yanı sıra Cutaway Comics‘in sitesinden sipariş edilen her sayının yanında özel içeriklerin yer aldığı bir DVD gelecek. DVD içeriği aşağıdaki gibidir:

  • Çizer Barry Renshaw ve yazar Eric Saward‘ın çizgi roman hakkındaki videolu yorumları
  • Eric Saward‘ın seri hakkında yorumları
  • Eric Saward ve Barry Renshaw ile yapılmış yeni röportajlar
  • Klasik serinin Caves of Androzani hikayesinde Salateen karakterini canlandıran oyuncu Robert Glenister yer aldığı için kaydedilmiş bir sesli yorum
  • Silinmiş sayfalar ve konsept çizimler

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: