Doctor Who’ya Nereden Başlayacağını Bilemeyenler İçin Rehber (Güncel)

Birçok insan Doctor Who‘ya başlamak istiyor ancak nereden başlayacaklarına dair hiçbir fikirleri yok. Aşağıda, en çok tavsiye ettiğimiz başlama noktasından en az tavsiye ettiğimiz başlama noktasına doğru sıralı bir şekilde, Doctor Who‘ya nereden başlayabileceğinize ilişkin bazı önerilere yer verdik.

Birkaç ipucu:

  1. 2005‘te başlayan yeni diziye modern seri ve 1963-1989 arasında yayınlanan eski diziye klasik seri diyoruz.
  2. Modern seri sezonları “episodik” yani bölümlerden (örneğin 13 bölümlük 1 sezon), klasik seri sezonları ise “hikayesel” yani çoklu bölümlerden oluşan hikayelerden (örneğin 7 bölümden oluşan 1 hikaye ve toplamda 4 hikayeden oluşan bir sezon) meydana gelmektedir.
  3. Netflix‘ten ve hatta başka bir yerden Doctor Who izlerken, bir yerden mutlaka bölüm izleme listesine bakın (sitemizde başarılı bir izleme listesi bulunmaktadır); çünkü çoğu zaman bölümler ya eksik ya da yanlış bir sırada yayınlanıyor. (Örneğin; sezonun başında yer alması gereken Noel özel bölümü, sezonun sonunda yayınlanabiliyor.)

İSTERSENİZ BAŞLAYALIM

(Modern Seri) 10. Sezon 1. Bölüm: The Pilot (12. Doktor döneminin ortası, yeni yol arkadaşı)

10. sezon yeni bir başlangıç noktasıdır. The Pilot bölümü ve pek fazla beğenilmeyen Smile bölümü diziye dair tüm önemli unsurları tekrar anlatıyor. Bu sebeple de ilk etapta öncesini izlemenize gerek yok.

Seyir zevkini bir üst seviyeye çıkaran bazı referansları/göndermeleri kaçıracaksınız ancak bu durum yine de Doctor Who özelinde sürekli gerçekleşecek olan -bence önemli fakat- küçük bir sorun ve diziyi beğendiğinizde, devam etmek istediğinizde, günceli yakalamışsanız daha sonra dönüp izleyebilirsiniz.

Sezonun ilk bölümü olan The Pilot bölümü biraz vasat ve ikinci bölüm Smile daha da vasat. Bu gerçeği göz ardı ederek izlerseniz, 3. bölümden sonra açılmaya başlıyor! Ve eğer diziye dair çeşitli unsurları bilmiyorsanız -muhtemelen- sizin için daha az sıkıcı olacaktır.

Ancak bu başlangıcın da şöyle bir kötü yanı var: İlerleyen bölümlerde geri dönen bazı karakterler olacak ve bu yüzden eski bölümlerden en azından bazılarını izlemiş ya da en azından biliyor olmanız gerekeceğine inanıyorum; ancak ne önerebilirim pek bir fikrim yok. Nihayetinde, her yolun sonunda modern seri 1. sezondan başlamanız gerekecek. En fazla birkaç haftada zaten güncel bölümlere geleceksiniz. Ancak yeterli zamanınız yoksa “önemli” bölümleri izleyerek bu noktaya gelebilir ve güncele ulaşınca dönüp, baştan başlayabilirsiniz.

En İyi Başlangıç Noktası

(Modern Seri) 1. Sezon 1. Bölüm: Rose (9. Doktor ve Rose)

Bu sezon, yeni bir dönemin yani modern serinin başlangıcı olduğu ve diziyi daha önce hiç izlememiş/duymamış izleyiciler de düşünülerek tasarlandığı için bilmeniz gereken her şeyi -yeni hikayelerle birlikte- güzelce anlatıyor. Diziye başlamak için en iyi nokta burası. Nereden başlarsanız başlayın geleceğiniz yer burası. Burası, Whovianların kürkçü dükkanı. Yeni bir Doktor, yeni bir yol arkadaşı, yeni bir yürütücü yapımcı, yeni bir tarz ve yeni hikayeler.

Ayrıca hikayelerin/bölümlerin temposu adı üstünde modern seri olduğu için modern izleyicinin seveceği, yakalayacağı tonda. Bunu neden belirtiyorum; çünkü klasik serinin hızı ya da temposu yavaş bulunuyor ki bu da modern izleyici için doğru olsa da kendi içinde gayet güzel akıyor. Klasik seri kötülemiş olmayalım da BBC maaşları eksik yatırmasın.

Ufak bir not ama kesinlikle dip not değil: 1. sezonun 4. ve 5. bölümleri olan ve hatta hayranlar tarafından çok sevilen Slitheen’lerin yer aldığı Aliens of London/World War Three bölümleri çok sinir bozucu bölümler. Tabii ki bu benim düşüncem. Ancak sen de aynı şeyi düşünürsen sakın o bölümlere aldanma ve devam et. Peşinden güzel bölümler geliyor. Asla unutamayacağın bölümler.

Alternatif Başlangıç Noktası

(Modern Seri) 5. Sezon 1. Bölüm: Eleventh Hour (11. Doktor ve Amy)

Yeni bir yürütücü yapımcı ve beraberinde yeni bir Doktor ve yeni bir yol arkadaşı. Bu bölüm ve beraberinde sezon, birçok kavramı başarılı bir şekilde yeniden tanıtan iyi bir başlangıç noktası. İlk 4 sezondan farklı olarak, daha derinden işlenen yeni hikayeler var. Ayrıca büyük ölçüde iyileştirilmiş yapım kalitesi ve HD kalitesinde görseller de bu sezonla birlikte başlıyor.

Alternatif Başlangıç Noktası #2

(Klasik Seri) 7. Sezon 1. Bölüm: Spearhead from Space (3. Doktor ve Liz)

Tüm bölümleri BBC arşivinde bulunan yani kayıpsız ilk sezon ve ilk renkli sezon. Yeni bir Doktor, yeni bir yol arkadaşı, yeni yapımcı ve Dünya’da geçen koca bir sezon. UNIT’in düzgün bir şekilde anlatıldığı ve Efendi karakterini tanıdığımız ilk sezon. Pek çok ilklere ev sahipliği yapıyor. Mutlaka izleyin, çok ilginç hikayeler var. Inferno hikayesini kesinlikle tavsiye ederim. O da ilklerle dolu başka bir hikaye zaten.

Alternatif Başlangıç Noktası #3

(Klasik Seri) 1. Sezon 1. Bölüm: An Unearthly Child (1. Doktor)

Eğer “abi ben işin başından başlarım” ya da “bu dizi nasıl başlamış” diyenlerdenseniz, kesinlikle buradan başlayın. Özellikle ilk 2 Doktor’un korkunç bölümleri olduğu gerçeğini göz ardı etmeden, rahatlıkla söylüyorum ki neredeyse deneysel bir dönem diyebilirim; bugün bile var olan, süregelen pek çok şey bu döneme ait. Elbette bölümler siyah beyaz ve özellikle 2. Doktor döneminde bir sürü kayıp bölüm var. Yine en azından bazı hikayelerin, atlayarak da olsa, izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta 7. sezondan başlayıp hikaye aralarına 1. sezon serpiştirilebilir. Mesela; Unearthly Child, The Daleks, Spearhead from Space, The Edge of Destruction, Marco Polo(*), The Silurians, The Keys of Marinus… şeklinde aralarda mola olarak renkli dönem izlenebilir.

“Bahsetmezsek Kızarlar” Diye Düşündüklerim:

Modern Serinin ilk beş sezonundan herhangi birinin açılış bölümü

Modern seri 1. sezon ve 5. sezonu zaten önerdim. Ancak onlar en direkt başlangıç noktaları. Her sezonun açılış bölümü, uygun başlangıç noktaları olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca ilk 5 sezonun açılış bölümleri, yeni bir arkadaş veya yeni bir Doktor’un ilk bölümüdür. Yani “bir ihtimal daha var, o da sevmek mi dersin,”.

(Klasik Seri) 12. Sezon 1. Bölüm: Robot (4. Doktor)

7. sezonda olduğu gibi burada da yeni bir Doktorumuz var, hem de tüm zamanların en sevilen Doktor’u olan Tom Baker var. Genel olarak Tom Baker’ın en iyi Doktorlardan biri olduğu ve Sarah Jane’in de en iyi yol arkadaşlarından biri olduğu söylenir. Buna karşı değilim ama adam 7 sezon durdu dizide. Özellikle de Gallifrey’e dair bir sürü şey anlatıldı. Gizemi kaçtı işin. Salladılar, salladılar, açtılar Gallifrey’i. Ama izlemesi çok keyifli.

(Modern Seri) 3. Sezon 10. Bölüm: Blink (10. Doktor döneminin ortası)

Yerli yabancı pek çok hayran, arkadaşlarına diziyi sevdirmek için bu bölümü tavsiye ediyor. Diziyi sevdirmek, meraklandırmak için iyi olsa da diziye dair çok az şey görüyoruz. Bunu yazmasaydım kızacak çok kişi vardı. Sırf laf yememek için bu listeye dahil ettim. En iyisi, gidin Rose bölümünden başlayın.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: