Dalek Filminin Yazarından İki Doktor İçeren Doctor Who Yapılmamış Film Senaryosu!

Peter Cushing‘in başrol olduğu iki Doctor Who filmini yazan Milton Subotsky, üçüncü filmin senaryosunu hazırlamış.

Peter Cushing

Peter Cushing‘in başrolü olduğu ve 1960’ların ortasında piyasaya sürülmüş bir çift Doctor Who filmi -‘Dr.Who and The Daleks‘ ve ‘Daleks – Invasion Earth: 2150 A.D.‘- şimdi yeni bir 4K Ultra HD sürümü için titizlikle düzenlendi. Bu sürüm ayrıca üçüncü film hakkında yeni bilgiler içeriyor.

Yıllarca üçüncü filmin öncekiler gibi Dalekler’i içeren bir TV serisini -özellikle The Chase (1965) hikayesi- temel alacağı, ileri sürüldü; ama ikinci filmin iç açıcı olmayan gişe hasılatları bu plandan vazgeçilmesine sebep oldu.

Orijinal filmlerin yazarı Milton Subotsky‘nin oğlu Sergei Subotsky, Londra’daki BFI Southbank’ta gerçekleşen panelde mevcut filmlerin 4K piyasa sürümlerinin tanıtımına katıldı. Sergei Subotsky babasının arşivlerinden BBC, Dalekler’in yaratıcısı Terry Nation ve AARU Productions Ltd arasında hazırlanmış Aralık 1964 tarihli bir anlaşmayı gösterdi.

Subotsky açıklıyor: “İnsanlar sık sık üçüncü film hakkında soru soruyor, bu ilk anlaşma iki film içindi. İlk film bir yıl içinde yapılırsa ikinci seçenek kullanılabilir; ikinci filmi yapma hakkı.

Bununla birlikte Subotsky, ikinci bir anlaşmanın 1965 yapımı Dr.Who and The Daleks‘in prodüksiyonunu takip eden zamanlarda görüşüldüğünü ve bu anlaşmanın aslında üçüncü bir filme izin verdiğini açıkladı. “Üçüncü filmin yapım haklarını veren bir anlaşma hazırlandı; ama tabii ki hiç yapılmadı. Anlaşma orijinal filmlerle aynı şartları içeriyordu; dolayısıyla benim düşüncem, seçeneğin zaman aşımına uğradığı yönünde…

Üçüncü film asla gerçekleştirilmemiş olsa da Subotsky ayrıca, babasının önerilen devam filmi için ailesinde bulunan ve ayrıca BFI etkinliğinde gösterilmiş bir senaryo yazdığını açıkladı. Bu senaryo, nasıl olmuşsa, bugüne kadar herhangi bir Doctor Who televizyon serisine uyarlanmamış.

Uzun yıllar sonra, belki 15 yıl sonra, bu açıkçası hala aklındaydı; çünkü ‘Doctor Who’s Greatest Adventure” isimli senaryoyu ‘King Crab’ isimli korku filminin senaryosunu değiştirerek hazırlamıştı -orijinal başlık daha da kötü: Night of the Crabs-.

İki Doktorla birlikte -genç Doktor ve yaşlı Doktor- bu fikir de geri dönmüş oldu.

Filmlerin oyuncularına bu konu hakkındaki düşünceleri soruldu:

Peter Cushing‘in planlanan çoklu-Doktor sinema filminde başrollerden biri olup olmayacağı belirsiz; ama yalnızca RadioTimes.com’a konuşan Jill Curzon ve Roberta Tovey, kendilerinin ve yardımcı yıldızlarının rollerini yeniden canlandıracaklarını iddia etti.

Jill Curzon, 1966’da Daleks – Invasion Earth: 2150 A.D.’de Doktor’un yeğeni Louise‘i canlandırdı. Roberta Tovey ise iki orijinal filmde de bilim insanının torunu Susan‘ı canlandırdı.

Tovey, “Sanırım hepimiz bir kez daha yaparız” dedi. Curzon ekledi: “Evet, kesinlikle. Evet, bir kez daha yaparım.

Tovey detaylandırdı: “Her iki filmde de set çok mutluydu. Asla drama olmadı. Herkes iyi anlaşıyordu; Roy’dan (Ian’ı canlandıran Castle) Jennie’ye (Barbara’yı canlandıran Linden), Jill ve Bernard’a (Tom Campbell’i canlandıran Cribbins) kadar herkes iyi anlaşıyordu. Öfke nöbetleri yoktu. Bence onlar başka bir tanesine evet deselerdi Peter da derdi. Ve biz bir tane daha yapardık.

Roberta Tovey

Curzon ayrıca, azalan gişe hasılatı nedeniyle 1960’larda üçüncü filmin yapılmadığına dair kabul edilen görüşe meydan okudu: “Bence gişe hasılatı iyiydi. Bu olduğunu düşünmüyorum. Bence bu daha çok… hayatın değişmesiydi. Gordon (iki filmi de yöneten Flemyng) Amerika’daydı; benimle aynı zamanda Amerika’ya gitmişti. Hollywood’da beni birkaç kez öğle yemeğine çıkardı ve bunu yapmak için geri dönmekten hiç bahsetmedi.

Jill Curzon

Dr.Who and The Daleks‘i şu anda 4K Ultra HD olarak satın alabilirsiniz. Daleks – Invasion Earth: 2150 A.D. ise Temmuz’un 18’inde piyasaya çıkacak ve şu anda ön sipariş verebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir