David Fisher Vefat Etti (1929-2018)

Published On 11 Şubat 2018 | By Umut ÇEvik | Ölüm İlanları

Yazar/senarist David Fisher 88 yaşında vefat etti.

David Fisher, Tom Baker‘ın canlandırdığı Dördüncü Doktor‘un yer aldığı dört Doctor Who hikayesi yazdı.

Diziye 1978 yılında 16. sezon (Key to Time) için iki hikaye yazarak dahil oldu. İlki, kan yiyen kayaların olduğu Hammer filmleri-vari The Stones of Blood hikayesiydi. Beatrix Lehmann‘ın canlandırdığı Profesör Rumford da dahil olmak üzere tasvir ettiği güçlü kadın karakterler sebebiyle övgü topladı.

Anthony Hope‘un romanı The Prisoner of Zenda‘dan esinlendiği hikayesi The Androids of Tara‘yı yazdı.

1979’da The Creature from the Pit hikayesiyle diziye geri döndü. Ayrıca A Gamble with Time isimli bir hikaye üzerinde çalışıyordu. Ancak ailevi meseleler yüzünden yazmaya devam edemedi. O da hikayeyi metin editörü Douglas Adams‘a devretti. Douglas Adams ise hikayeyi daha sonra City of Death olarak bilinen haline getirdi.

Dizi için yazdığı son hikaye 18. sezonun açılış bölümü olan The Leisure Hive‘di.

David Fisher’ın televizyon için yazdığı diğer çalışmalar arasında Hammer House of Mystery and Suspense, Hammer House of Horror, The Mackinnons, General Hospital, Crown Court, Sutherland’s Law, The Lotus Eaters, Crime of Passion, The Troubleshooters, Dixon of Dock Green, This Man Craig ve Orlando da vardır.

David Fisher, 13 Nisan 1929’da doğdu. 10 Ocak 2018’de öldü.

Like this Article? Share it!

About The Author

Ben Umut ÇEvik. 02.06.1995'te Gönen, Balıkesir'de doğdum. Lisede aldığım bilgisayar eğitimi dolayısıyla çeşitli genel ve yerel firmalarda teknisyenlik yaptım. Bu süreçte amatör olarak tiyatro ile ilgilendim. Tüm bunlarından ardından 2013 yılında Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya'da yarı zamanlı olarak yaşamaya başladım. Doctor Who isimli İngiliz Kült televizyon serisinin büyük bir hayranıyım. 2009'dan beri diziye dair birçok çalışmanın ya başındaydım yada içinde. Resmi yada gayriresmi organizasyonlar düzenledim ve çeviriler yaptım. Tabii bunlar yaptıklarımın ve yapacaklarımın küçük bir kısmı. Şimdilerde yeniden üniversiteye hazırlanıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olduğuna inanmamayı seçiyorum.

Comments are closed.