Dorka Nieradzik’ın Vefat Etti (1949-2018)

Published On 8 Mart 2018 | By Umut ÇEvik | Ölüm İlanları

Filmler ve televizyon dizileri için unutulmaz görüntüler yaratan makyaj, protez ve saç tasarımcısı Dorka Nieradzik vefat etti.

Çeşitli filmlerde yer almadan önce BBC’nin bilim kurgu dizisi Doctor Who’da çekirdekten yetişen makyaj, protez ve saç tasarımcısı -hatta görsel efekt tasarımcısı- Dorka Nieradzik 68 yaşında kanserden hayatını kaybetti.

1980’de görsel açıdan iddialı olan The Leisure Hive hikayesinde, dizi için büyük bir stil revizyonu yaptı. Nieradzik’in ilk işi altın sarısı ve yeşil tonlara sahip ciltleri ve saçları olan Argolin’leri tasarlamaktı. En gurur verici başarısı ise başrol Tom Baker’ı çeşitli makyaj, protez ve saç parçaları ile birkaç yüzyıl yaşlandırmak oldu. Çalışmaları, sürekli işbirliği içinde olduğu kostüm tasarımcısı June Hudson’ın görkemli kostümleri ile tamamlandı.

Diziyle olan sekiz yıllık birlikteliği, Tom Baker’in son hikayesi Logopolis (1981) de dahil olmak üzere dokuz hikaye sürdü. Bu hikayelerden;

Logopolis’te (1981) unutulmaz anlardan biri olan Tom Baker ve Peter Davison rejenerasyonu sırasında ortaya çıkan hayalet benzeri, fetüsümsü yaratık Watcher’i tasarladı.

Four to Doomsday’de (1982) tasarladığı kurbağa benzeri uzaylı makyajı sayesinde hem oyuncu Stratford Johns rahatça fark edilebiliyordu hem de oyuncu başarılı bir performans sergileyebiliyordu.

Revelation of the Daleks (1985) için Arthur Stengos’un kopmuş ve kokuşmuş kafasının tasarladı. (Gerçekten iğrenç)

The Happiness Patrol’da (1988) senaryoda yer alan tarife uygun bir şekilde şekerlemelerden oluşan korkunç bir yaratık olan Kandyman’i tasarladı.

Stephen Poliakoff’s Century (1993) filminde aktör Clive Owen’la çalıştıktan sonra onun kişisel makyaj ve saç tasarımcısı oldu. Closer (2004), King Arthur (2004), Children of Men (2006), Elizabeth: The Golden Age (2007), Words and Pictures (2013) gibi filmlerde de onunla birlikte çalıştı. Son çalışması ise Luc Besson’un Valerian and the City of a Thousand Planets (2017) filmi oldu.

Cold Comfort Farm (1995) için yaptığı makyajlar ile BAFTA ödülü kazandı ve 2000 yılında Akademi (Oscar), sektöre katkılarından dolayı özel bir ödülle onurlandırdı. A Perfect Spy (1987) ve Ashenden (1991) filmlerinde çalışmaları sebebiyle Royal Television Society ödüllerini kazandı ve 2004 yılında sinema ve televizyona olan hizmetlerinden ötürü MBE (Britanya İmparatorluk Nişanı) aldı.

Like this Article? Share it!

About The Author

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

Bir Cevap Yazın