Dorka Nieradzik’ın Vefat Etti (1949-2018)

Published On 8 Mart 2018 | By Umut ÇEvik | Ölüm İlanları

Filmler ve televizyon dizileri için unutulmaz görüntüler yaratan makyaj, protez ve saç tasarımcısı Dorka Nieradzik vefat etti.

Çeşitli filmlerde yer almadan önce BBC’nin bilim kurgu dizisi Doctor Who’da çekirdekten yetişen makyaj, protez ve saç tasarımcısı -hatta görsel efekt tasarımcısı- Dorka Nieradzik 68 yaşında kanserden hayatını kaybetti.

1980’de görsel açıdan iddialı olan The Leisure Hive hikayesinde, dizi için büyük bir stil revizyonu yaptı. Nieradzik’in ilk işi altın sarısı ve yeşil tonlara sahip ciltleri ve saçları olan Argolin’leri tasarlamaktı. En gurur verici başarısı ise başrol Tom Baker’ı çeşitli makyaj, protez ve saç parçaları ile birkaç yüzyıl yaşlandırmak oldu. Çalışmaları, sürekli işbirliği içinde olduğu kostüm tasarımcısı June Hudson’ın görkemli kostümleri ile tamamlandı.

Diziyle olan sekiz yıllık birlikteliği, Tom Baker’in son hikayesi Logopolis (1981) de dahil olmak üzere dokuz hikaye sürdü. Bu hikayelerden;

Logopolis’te (1981) unutulmaz anlardan biri olan Tom Baker ve Peter Davison rejenerasyonu sırasında ortaya çıkan hayalet benzeri, fetüsümsü yaratık Watcher’i tasarladı.

Four to Doomsday’de (1982) tasarladığı kurbağa benzeri uzaylı makyajı sayesinde hem oyuncu Stratford Johns rahatça fark edilebiliyordu hem de oyuncu başarılı bir performans sergileyebiliyordu.

Revelation of the Daleks (1985) için Arthur Stengos’un kopmuş ve kokuşmuş kafasının tasarladı. (Gerçekten iğrenç)

The Happiness Patrol’da (1988) senaryoda yer alan tarife uygun bir şekilde şekerlemelerden oluşan korkunç bir yaratık olan Kandyman’i tasarladı.

Stephen Poliakoff’s Century (1993) filminde aktör Clive Owen’la çalıştıktan sonra onun kişisel makyaj ve saç tasarımcısı oldu. Closer (2004), King Arthur (2004), Children of Men (2006), Elizabeth: The Golden Age (2007), Words and Pictures (2013) gibi filmlerde de onunla birlikte çalıştı. Son çalışması ise Luc Besson’un Valerian and the City of a Thousand Planets (2017) filmi oldu.

Cold Comfort Farm (1995) için yaptığı makyajlar ile BAFTA ödülü kazandı ve 2000 yılında Akademi (Oscar), sektöre katkılarından dolayı özel bir ödülle onurlandırdı. A Perfect Spy (1987) ve Ashenden (1991) filmlerinde çalışmaları sebebiyle Royal Television Society ödüllerini kazandı ve 2004 yılında sinema ve televizyona olan hizmetlerinden ötürü MBE (Britanya İmparatorluk Nişanı) aldı.

Like this Article? Share it!

About The Author

Ben Umut ÇEvik. 02.06.1995'te Gönen, Balıkesir'de doğdum. Lisede aldığım bilgisayar eğitimi dolayısıyla çeşitli genel ve yerel firmalarda teknisyenlik yaptım. Bu süreçte amatör olarak tiyatro ile ilgilendim. Tüm bunlarından ardından 2013 yılında Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya'da yarı zamanlı olarak yaşamaya başladım. Doctor Who isimli İngiliz Kült televizyon serisinin büyük bir hayranıyım. 2009'dan beri diziye dair birçok çalışmanın ya başındaydım yada içinde. Resmi yada gayriresmi organizasyonlar düzenledim ve çeviriler yaptım. Tabii bunlar yaptıklarımın ve yapacaklarımın küçük bir kısmı. Şimdilerde yeniden üniversiteye hazırlanıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olduğuna inanmamayı seçiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir