Peter Wyngarde Vefat Etti (1927-2018)

Published On 11 Şubat 2018 | By Umut ÇEvik | Ölüm İlanları

Aktör Peter Wyngarde, 90 yaşında öldü.

Department S ve Jason King dizilerinde canlandırdığı ve aynı zamanda Austin Powers serisindeki Mike Myers karakterine de ilham kaynağı olan Jason King karakteri ile tanınan Peter Wyngarde, 1984 yılında yayınlanan Planet of Fires hikayesinde gezegenin dini lideri Timanov‘u canlandırmıştır.

Peter Wyngarde’ın kökenleri ailesine ve doğum yerine dair verdiği farklı bilgiler sebebiyle muallaktır. Oyuncu 1920’lerin sonunda hatta 1927 yılında Fransa’da doğduğuna inanıyor. Uzak doğuda büyüdü ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonlar tarafından Şangay’da Avrupalı ve Amerikalılar için kurulan Lunghua toplama kampında bulundu.

Savaştan sonra, -18 yaşında- White Star Line şirketine ait Arawa isimli gemiyle İngiltere, Southampton’a gitti.

Kısa bir süre hukuk eğitimi gördükten sonra bir reklam ajansına girdi ve 1946’da tiyatrodaki ilk profesyonel rolünü kaptı. İlk rollerinden biri, Royal Theatre’daki Noël Coward’ın Present Laughter isimli gösterisindedir.

1949 yılında “Dick Barton Strikes Back” dizisinde ufak bir rol ile televizyon dünyasına girmiştir. Kısa sürede, 1956 yapımı Jesus of Nazareth (Nasıralı İsa) dizisinde John the Baptist (Vaftizci Yahya) ve A Tale of Two Cities (İki Şehrin Hikayesi) dizisinde Sydney Carton karakterlerini canlandıracak kadar ünlenmiştir.

1959’da ilk eşcinsel temalı İngiliz televizyon dizilerinden biri South’da Jan Wicziewsky’yi canlandırdı.

1969 senesinde casus dizisi Department S’deki rolü ile herkesce bilinir hale geldi.

Yetmişli yıllarda televizyon dizilerinde daha ufak rollerde yer aldı.

1973’te Londra’daki Adelphi Tiyatrosu’nda The King and I müzikalinde King of Siam’ı (Tayland Kralı’nı) canlandırdı.

1980 yılında Flash Gordon filminde maskeli karakter Klytus’u canlandırdı.

1984 yılında Doctor Who’da Timanov karakterini canlandırdı. Wyngarde, Timanov karakterini tanınmayacağı bir kılıkta oynamak istemiş ancak yapımcı John Nathan Turner yüzünün görünmesi konusunda ısrarcı davranmış.

Yakalandığı bir boğaz enfeksiyonu neticesinde çekim aşamasında olan The Cabinet of Dr Caligari’den ayrılmak zorunda kalmış ve neredeyse oyunculuğu bırakıyormuş.

Peter Wyngarde 15 Ocak 2018’de Londra’daki Chelsea ve Westminster Hastanesinde öldü.

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.