Doctor Who 13. Sezon Çekimleri Başladı

Biliyoruz ki, pek çoğunuz bu haberi bekliyorsunuz. O zaman tekrar tekrar söyleyelim; Doctor Who 13. sezon çekimleri başladı. Hem de çoktan.

Jodie Whittaker, 13. Doktor rolüyle bir kez daha kamera karşısına geçiyor. Elbette güvenlik önlemlerine uyarak. Doctor Who yapım ekibi, tüm oyuncuların ve teknik ekibin güvenliğini sağlamak için dizi endüstrisinin ve hükümetin Covid-19 yönergelerine sıkı sıkıya uyarak çekimleri sürdürüyor.

Normalde bir sezonun yani 11 bölümün çekimleri 9 ay sürüyordu. Bu süreye bir de kısıtlamalar eklenince, Doctor Who ekibi toplamda sekiz bölüm çekerek sezonu tamamlayacak.

Doctor Who‘nun yeni sezonundan bahseden başyazar Chris Chibnall şunları söyledi;

“Doctor Who yapım ekibi, çekimleri yeniden başlatabilmek için harika işler başardı. Diziye geri döndüğümüz için çok heyecanlıyız. Doctor Who çekimlerinin karmaşıklığı göz önüne alındığında ve titizlikle hazırlanmış yeni Covid-19 çalışma protokolleriyle birlikte her bir bölümün çekimi, normalinden daha uzun sürecek. Yani normalde çekeceğimiz 11 bölüm yerine 8 bölüm çekeceğiz. Ama emin olun, Doctor Who‘dan beklediğiniz her şey -tüm o macera, komedi, eğlence ve korku- hala sağlam bir şekilde korunuyor. Dünyanın dört bir yanındaki tüm insanlar için çok zorlu bir dönemdeyiz -ancak Doktor asla zorluklardan kaçmaz!”

BBC Stüdyoları adına yürütücü yapımcı Matt Strevens da şunları ekledi:

“TARDIS’in kapılarını açtığımız, sonik tornavidanın tozunu aldığımız ve Doctor Who’nun bir sonraki sezonu için yeniden çekimlere başlayabildiğimiz için çok heyecanlıyız. Muhteşem yapım ekibimiz, teknik ekibimizin ve oyuncularımızın, bu zorlu zamanlarda tekrar çekimlere başlamasını sağlamak için harika işler başardı. Yeni sezon her zamanki gibi eğlence ve aksiyon -ve pek çok sürpriz- ile dolu olacak.”

BBC Drama Müdürü Piers Wenger şunları söyledi:

“Doctor Who’nun çekimleri devam etmekte olan 13. sezonu için çok heyecanlıyız. Ekip, TARDIS‘i güvenle BBC One’a geri getirmek için büyük çaba sarf etti. Hepimiz Doktor’u hangi maceraların beklediğini görmeyi dört gözle bekliyoruz; ancak onun dönüşünü beklerken, özel bölüm için de sabırsızlanıyoruz.”

On Üçüncü Doktor‘u son olarak, ebedi bir hapishanede tutuklu olarak görmüştük.

Önümüzdeki “Revolution of the Daleks” adlı özel bölümde, Doktor’un en yakın arkadaşları Yaz (Mandip Gill), Ryan (Tosin Cole) ve Graham (Bradley Walsh) hayatlarına onsuz devam etmek zorunda. Ancak kısa süre sonra, Doktor‘un en büyük ve en korkulan düşmanlarından biri olan Dalekler‘in dahil olduğu rahatsız edici bir plan keşfedecekler.

Doktor olmadan Daleklerle nasıl savaşılır?

Doktor’un kaderi belirsizse, 13. sezonda neler olacak?

Revolution of the Daleks bölümü, festival döneminde BBC One‘da yayınlanacak.

Not: Festival dönemi 25 Aralık-1 Ocak tarihleri arasına verilen bir isim yani bölümün Noel özel mi yoksa yılbaşı özel mi olacağı belli değil. Hatta 1 Ocak’ta yayınlanarak Yeni yıl özel bile olabilir. Nasıl yani diyenler, 2009’da yayınlanan özel bölümlerin tarihlerine bakabilirler.

[Kaynak: BBC Studios]

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir