Beşinci Doktor, Shadow of the Daleks’te Zaman Savaşına Dahil Oluyor

Peter Davison’ın Beşinci Doktor‘u; Big Finish’in aylık serisinde -tüm kadronun yer aldığı bir mini sesli hikaye serisinde- Zaman Savaşı‘nda kayboluyor ve en eski, en ölümcül düşmanlarıyla karşılaşıyor.

8 bölümden oluşan Shadow of the Daleks mini serisi, 4’er bölümlük iki parça olarak 2020’nin sonlarına doğru yayınlanacak. Bu 8 bölümde; Doktor’u bilinen en büyük kaosun içinde, tüm uzay uzay ve zamanda Dalekler’i kovalarken göreceğiz.

Hikayenin her bir bölümü Big Finish’in başarılı oyuncuları tarafından karantina altında “uzaktan kaydedildi“. Bu oyuncular arasında Nicholas Briggs, Dervla Kirwan, Anjli Mohindra ve Olivier Ödülü sahibi Jamie Parker gibi tanınmış isimler de yer alıyor.

Shadow of the Daleks: Kısım 1, Ekim 2020’de yayınlanması planlanan bir bölümlük 4 macera içeriyor:

Aimed at the Body yazar James Kettle 

Adı çıkmış bir kriket efsanesi ile karşılaşmak tam da Doktor’a göre bir an. Ancak eski düşmanı karşısına çıkınca Doktor, bir şeylerden vazgeçmek zorunda.

Lightspeed yazar Jonathan Morris 

Peşine düştüğü iz, Doktor’u uzak gelecekteki bir uzay gemisine götürür. Burada Doktor kendini korkunç bir intikam planının ortasında sıkışmış halde bulur.

The Bookshop at the End of the World yazar Simon Guerrier 

Kitapçıda kendinden geçip kaybolmak çok kolay. Ancak bazı kitapçılarda daha da kolay…

Interlude yazar Dan Starkey 

Tiyatroyu bir kapan gibi koyup önüne…(*) koymadan olmaz ya? Doktor muhteşem bir tiyatroya dahil oldu- ancak oyununu kime sergiliyor?

Shadow of the Daleks: Kısım 2, Kasım 2020’de yayınlanması planlanan bir bölümlük 4 macera içeriyor:

The Echo Chamber yazar Jonathan Barnes 

Herkesin fikirlerini açıklamakta özgür olduğu bir radyo programındayız. Sunucuya hoş geldin deyin. Karşınızda Doktor!

Towards Zero yazar Roland Moore 

Doktor kendini eski bir kır evinde, çok sıra dışı bir cinayeti çözmek zorunda bulur- kendi cinayetini!

Castle Hydra yazar Lizzie Hopley 

Yolculuğunun sonuna yaklaşan Doktor, tanıdık yüzlerle dolu bir hapishaneye düşer. Peki mahkumlar ve bekçiler kim?

Effect and Cause yazar John Dorney 

Girdapta meydana gelen bir çarpışma, Doktor’u tüm sorunlarının kaynağına ve Dalekler’e götürür. Cevaplar burada. Ancak cevapları bulabilecek kadar uzun yaşayabilirse.

Yapımcı David Richardson mini seri hakkında şunları söyledi:

“Zorunluluk gerçekten de tüm buluşların anasıdır. Karantina’nın daha ilk günlerinde, bazı maceralarımızı Aylık Maceralar serisine uyarlamamız gerektiğini biliyorduk. İhtiyacımız olan şey, bir Doktor ve 4 konuk oyuncu ile tek seferde uzaktan kaydedebileceğimiz 2 yayındı. Böyle bir özet bilginiz olduğunda, kendinizi kısıtlanmış hissetmezsiniz. Bu gibi durumlar sizi farklı, cesur ve eğlenceli bir şeyler yapmaya zorlar.”

“Böylece Shadow of the Daleks Kısım 1 ve 2’de; Doktor’un aynı yüzlere sahip farklı insanlar ile farklı zamanlarda, farklı yerlerde karşılaştığı sekiz adet yarım saatlik hikayemiz oldu. Gizem, Dalekler’in ortaya çıkmasıyla da yükseliyor. Ve sadece bu da değil – bu Dalekler, Zaman Savaşı dönemine ait Dalekler!”

“Ve böylece; bu hikayeleri hazırlarken, farklı yönlere iterken ve cüretkar kavramları kovalarken çok eğlendik. Peter Davison da büyük bir keyif aldı. Mükemmel ve saygın bir konuk oyuncu kadromuz vardı ve kayıtların sonuna geldiğimizde neredeyse stüdyoda bir arada gibiydik. Adeta yeşil odada kahvelerimizi yudumlayıp sohbet eden eski dostlar gibiydik.”

Shadow of the Daleks Bölüm 1 ve 2’nin koleksiyoncu sürüm kutu  (her biri 14,99 sterlin) ve yalnızca Big Finish web sitesine özel dijital indirmeleri (her biri £ 12,99 sterlin) ön siparişe hazır.

(*) The play’s the thing = Tiyatroyu bir kapan gibi koyup önüne = WILLIAM SHAKESPEARE’in Hamlet oyunundan alıntı.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir