Doctor Who Karantina: The Dalek İzlentisi!!

Dünya hala karantinada ve Doctor Who izlentisi, Perşembe günü Dokuzuncu Doktor‘un Dalek bölümü ile  devam ediyor!

Dalek hayranları, Doctor Who Magazine editörü Emily Cook’un düzenlediği bir sonraki Doctor Who İzlentisi‘ni kesinlikle çok sevecekler. Orijinal yayınının 15. yıl dönümünde, 30 Nisan Perşembe günü (TSİ) 21:00’da Dokuzuncu Doktor’un Dalek bölümünün dünya çapında izlenmesi planlanıyor.

Bu hikaye, modern serinin ilk sezonu için inanılmaz derecede önemli. Parodiler veya Kit-Kat reklamlarının dışında, on altı yıldan fazla bir süredir Dalekler’in yer aldığı ilk hikaye bu. En az dizinin kendisi kadar da ikonik bir bölüm.

Battlestar Galactica’nın yeniden çekiminde Cylonlar‘ın tasarımının yenilenmesinin hemen ardından sahneye çıkan Tuzluklar*  biraz eski moda kalıyor. Özellikle de o göz alıcı bronz görünümlerinin değişmemişliği ile. İlk görülmelerinin üzerinden bir asır geçmiş olsa da orijinal tasarım şimdiye dek çok az bir miktarda değişti. Dalekler 21. yüzyılda halen etkili mi?

Sanıyorum ki hepimizin buna cevabı, evet.

Robert Shearman‘ın kendi sesli hikayesi Jubilee‘den uyarladığı bölüm sayesinde Dalekler büyük bir şekilde yeniden tanıtıldı. Ve aynı zamanda, küçük bir şekilde.

Bölümde; koca bir Dalek ordusunu göstermek yerine tek bir Dalek‘e odaklanıldı ve bu, akıllıca bir hareketti. Çünkü seyirciye sadece bir Dalek‘in bile ne kadar tehlikeli olabileceği hatırlatıldı. Tek bir Dalek son derece zeki, kurnaz ve acımasız olarak gösterildi. Dalekleri modern seri izleyicisine yeniden tanıtmak için harika bir yoldu bu.

Yarınki izlentide hayranlara bölümün üç kilit ismi tweetleriyle eşlik edecek: Dalek operatörü Barnaby Edwards, Dalekler’i seslendiren Nicholas Briggs ve son olarak bölümün yazarı Robert Shearman. Her üçü de bu bölümün yapım süreciyle ilgili birçok ilginç bilgi ve fikri paylaşacak.

Siz de bu sürece Perşembe günkü etkinliğe (TSİ) 21.00’da Twitter’dan #TheMetaltron hashtagini kullanarak katılabilirsiniz.

Dalek seviyor musunuz? İzlentiye katılacak mısınız? Sizce Dalekler bu bölümde düzgün bir şekilde tanıtıldı mı? Fikirlerinizi bizimle paylaşın.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir