Doctor Who Yapımcısı Reytingler Hakkında Konuştu

“Beş küsur milyon, karasal yayınlanan herhangi bir drama dizisi için oldukça sağlıklı bir rakam” dedi Doctor Who yapımcısı Matt Strevens.

Doctor Who: Flux’tan, Yasmin Khan (Mandip Gill), 13. Doktor (Jodie Whittaker) ve Dan Lewis (John Bishop)

13. sezonunun yani Doctor Who: Flux‘un ortalama konsolide reytingi 4.84 milyon. Bu rakamlar, dizinin 12. sezona kıyasla reyting düşüşü yaşadığını gösteriyor ancak bu durum sır değil.

Karşılaştırma için: 2020‘nin başlarında yayınlanan 10 bölümlük 11. sezonun bölüm başına ortalama konsolide reytingi 5.4 milyondu. Bu da izlenme sayısının düştüğünü gösteriyor.

Bu arada yeni yıl özel bölümü olan Eve of the Daleks, sezonun 6. bölümünün izlenmelerine göre neredeyse 400.000’lik bir düşüşle 3.2 milyonun biraz üzerinde canlı izleyici çekti.

DoctorWhoTV.co.uk tarafından açıklanan reyting rakamları

1. Bölüm (The Halloween Apocalypse) – 5.69 milyon (4.43 canlı)

2. Bölüm (War of the Sontarans) – 5.02 (3.95)

3. Bölüm (Once, Upon Time) – 4.59 (3.76 )

4. Bölüm (Village of the Angels) – 4.47 (3.44)

5. Bölüm (Survivors of the Flux) – 4.72 (3.81)

6. Bölüm (The Vanquishers ) – 4.53 (3.58)

Özel (Eve of the Daleks) – 4.30 milyon (3.21)

Ancak yapımcı Matt Strevens, bu izlenme rakamlarını “karasal yayınlanan diziler için sağlıklı” olarak değerlendiriyor.

Doctor Who Magazine‘e verdiği demeçte, “Benim için büyüleyici olan, televizyondaki diğer birçok programın aksine, Doctor Who‘nun reytinglerine takıntılı olunması” dedi. “Ve bu iyi bir şey; çünkü bence bu, insanların hala Doctor Who hakkında bir şeyler okumaya hevesli olduğunun bir kanıtı. Yani, bu muhtemelen olumlu bir şey,” dedi.

Ve “Bence gidişattan mutlular,” diye ekledi. “Elbette 2021’de yayınlanan Vigil dizisi gibi yüksek reytingler elde ederseniz orası başka. Ancak genel olarak beş küsur milyon, karasal yayınlanan herhangi bir drama dizisi için oldukça sağlıklı rakamlar. Ve stream platformlarında yayınlanan diziler, bu rakamları sadece hayal edebilirler. Bu yüzden reytinglerimizin oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum.

Konsolide reytingler, ilk yayından sonraki yedi gün içinde kaydet-izle aracılığıyla izleyen kişilerle canlı izleyicileri birleştirir; bu ileri bir tarihte izlenmelerin bir miktar artabileceği anlamına geliyor.

Açıklanan gecelik reytingler, en dramatik manşeti atabilmek için önceki konsolide reytingler ile karşılaştırıldığında, bu durum benim için bazen …sinir bozucu dersem fazla kaçar… biraz samimiyetsiz geliyor. Özellikle günümüzün televizyon izlenme şekline baktığınızda. Doctor Who, iPlayer’da mevcut; böylece izleyiciler istedikleri zaman ve istedikleri yerde diziyi izleyebilirler.

Ve ekledi: “Bir program/dizi yaparken, yapabileceğiniz en iyi diziyi/gösteriyi yaparsınız ve içgüdülerinizi takip edersiniz. İzlemek istediğiniz diziyi yapıyorsunuz, ancak mümkün olan en geniş kitleye de ulaşmak istiyorsunuz ve her zaman tüm demografilerle –özellikle bizim izlediğimiz şekilde televizyon izlemeyen genç demografiyle– etkileşim kurabildiğinizden emin olmak istiyorsunuz. Bu, tüm TV’ler için büyük bir zorluk ve biz bunun bilincindeyiz. Ama bunu yazarlar odasına mı taşırsınız, yoksa anlatmak istediğiniz hikayeler hakkındaki konuşurken mi dile getirirsiniz bilmiyorum; çünkü bu, kendi kendini yenilgiye uğratmaktır.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: