Doktor, Kakao ve Nişan (Yanlışlıkla)

Published On 7 Mayıs 2019 | By Duha Can Cankaya | Son Yazılar

Modern Seri‘de sıkça karşılaştığımız romantik anlar, Klasik Seri için oldukça nadir gelişen olaylardı. Ve bu anların en özeli The Aztecs bölümündeki o bir bardak kakao ile başlamıştı.

Özellikle Dokuz, On ve Onbir dönemlerinde kendini belli eden romantik yönelim, 1996‘daki televizyon filminden bu yana gözle görülür bir artış gösteriyor. Tartışılır bir yakınlık ve daha az tek yönlü şekilde yol arkadaşlarıyla kurduğu bağlardan gelinen en son nokta birini öpmesi ve hatta evlenmesiydi sanırım.

Bu tarz şeyler Modern Seri için notmalleşmiş olsa da Klasik Seri içinde bunlara asla yer yoktu. Öyle ki, Doktor‘un birini öptüğünü hiç görmemiştik. Fakat her nasılsa, bir keresinde bir fincan kakao yüzünden bir Aztek kadınla nişanlanması oldukça ekstrem bir durumdu.

Klasik Seri ilk sezon bölümü olan The Aztecs‘de Doktor ve yol arkadaşları kendilerini bir Aztek Mezarı içinde bulurlar. İlk bakışta ellerini kollarını sallayarak oradan ayrılabileceklerdi gibi bir algı oluşmuşsa da, gördüler ki bu mezar giriş çıkışları oldukça çetrefilli hale getirmek üzere tasarlanmıştı.

Burada geçirdikleri sürede Ian bir savaşçı haline gelir, Susan hizmetli olur. Barbara ise bir yanlış anlaşılma ile Tanrı sanılır. Doktor ise bu sırada Cameca isimli bir kadınla tanışır. Doktor, başlangıçta mezardan çıkış yolu bulabilmek amacıyla yaklaştığı bu kadından zaman içerisinde fazlaca hoşlanır ve aralarında özel bir bağ kurulur. Fakat olaylar bir noktada yolundan çıkar ve Doktor‘un da hedeflediğinden fazla bir yakınlık kurarlar

Bir Bardak Sıcak Kakao

Doktor bir gün Cameca‘yı bir kap dolusu kakao çekirdeği taşırken görür. Bir bardak sıcak kakao içmeyi teklif eder. Cameca‘nın bu teklife bu denli ilgili bir şekilde yaklaşması ise sonradan anlaşılır.

Aztek Kültürü‘nde birinin bir bardak kakao teklif etmesi, evlilik teklifi anlamına gelmektedir. Ne varki Doktor bunu, kakaoyu içip bitirene dek anlamaz. (William Hartnell‘ın bu sahnedeki ifadeleri, Doktor rolünü canlandırdığı dönem içerisindeki en komik bölümdür.)

Doktor bu duruma oldukça şaşırsa ve hatta şok olsa da, bu fikre çok da karşı değil gibidir. Ancak eninde sonunda Cameca‘dan mezardan çıkabilmek için yardım ister. Cameca, Doktor‘un onu bırakıp gideceğini bilse de ona yardım eder.

Vedalaştıkları sahne oldukça duygu yüklüdür. Doktor için bir bardak kakao yüzünden evlenmiş olmak komik bir durum olsa da, evlilik Cameca ile olunca o kadar da kötü değildir. Ancak dizi senaryosunca Doktor gitmeli ve maceralara atılmalıdır.

The Aztecs , bu ve bunun dışında birçok yönden Klasik Seri içindeki en özel bölümlerden biridir. Bugün durup geçmişe bakınca bu romantizm, Doktor‘un yüzyıllar sonra yaşayacağı romantizm dolu hikayelerin öngösterimi gibidir.

Peki siz The Aztecs bölümünü izlediniz mi? Siz olsaydınız yardim eder miydiniz ya da yine de oradan ayrılmak ister miydiniz?

Like this Article? Share it!

About The Author

Bir Cevap Yazın