157 – Rose

Published On 10 Nisan 2018 | By Umut ÇEvik | Son Haberler

Modern serinin ilk bölümü olan Rose‘dan uyarlanan roman 1994‘te yayınlanan The Paradise of Death‘ten beri TARGET Books adı altında yayınlanan ilk romandır.

Yayıncı Özeti:

Yeni Doctor Who klasikleri ile tanışın.

“Tanıştığıma memnun oldum Rose. Yaşamak için koş.”

Merkez Londra’nın altında bir yerlerde, kötü niyetli bir uzaylı zeka insanlığın sonunu hazırlıyor. Hareket edebilen -ve öldürebilen- vitrin mankenleri, kilit noktaları ele geçiriyorlar ve saldırıya hazırlar.
Sıradan bir Londralı olan Rose Tyler, o günün hayatının en önemli günü olduğunun farkında olmadan, bir mağaza çalışıyor. Dünya’nın karşı karşıya olduğu tehdidin gerçek doğasını anlayan tek kişiyle -tüm uzay ve zamanda Doktor olarak bilinen bu yabancıyla- tanışmak üzere olan Rose, evrenin harikalarını ve dehşetini görmek üzere.
Bölümler:

  Prologue
 1. Decent into Terror
 2. Enter the Doctor
 3. Life at No.143
 4. Plastic Attack
 5. The Turn of the Earth
 6. Life at No.90
 7. The Mysteries of Juke Street
 8. Shed of Secrets
 9. The Pizza Surprise
 10. Inside the Box
 11. War Stories
 12. The Living Statues
 13. The Lair of the Beast
 14. The Never-Ending War
 15. The Army Awakes
 16. The Battle of London
 17. Rose Says No
 18. Death Throes
 19. Aftermath
 20. The Journey Begins

Televizyonda Yayınlanan Bölüm İle Olan Farklılıklar:

 • H.P. Wilson ismi Bernard Wilson olarak değiştirildi. Henrik’teki pozisyonu ise Baş Elektrik Sorumlusu yerine Kıdemli Sorumlu oldu.
 • Bu romanda, The End of Time bölümünün sonunda yer alan Onuncu Doktor‘un rejenerasyonundan hemen önce Rose Tyler‘ı ziyaret ettiği sahnede yer alıyor.
 • Bu romanda, Mickey‘nin anne, baba ve babaannesinden de bahsediliyor. Mickey üç arkadaşı ile birlikte yaşıyor ve Bad Wolf (Kötü Kurt) isimli bir müzik grupları var. Arkadaşlarından biri trans-seksüel ve adı da Sally.
 • Clive, Rose’a Dokuzuncu Doktor dışında –Savaş Doktoru hariç- Doktor’un diğer bedenlerine ait resimler de gösteriyor. Bu Doktorlardan bazıları “tüvid ceket ve papyon giymiş- olağanüstü çeneli bir erkek”, “kahverengi hademe önlüğü giymiş daha yaşlı, öfkeli, elinde paspas tutmuş bir adam”. Ayrıca bazı muhtemel Doktorlardan da bahsediyor; “Buckingham Sarayı’nın önünde dev bir kurbağadan kaçan sarışın bir kadın“, “alevli kılıç kullanan uzun, kel, siyahi bir kadın“, “yüksek teknolojili tekerlekli sandalyede genç bir kız ya da erkek ve yanlarından robot köpeğe benzeyen bir şey

Yazar ve Yayıncı Notlar:

YOK

Harici Paket Tasarımları:

YOK

Like this Article? Share it!

About The Author

Ben Umut ÇEvik. 02.06.1995'te Gönen, Balıkesir'de doğdum. Lisede aldığım bilgisayar eğitimi dolayısıyla çeşitli genel ve yerel firmalarda teknisyenlik yaptım. Bu süreçte amatör olarak tiyatro ile ilgilendim. Tüm bunlarından ardından 2013 yılında Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya'da yarı zamanlı olarak yaşamaya başladım. Doctor Who isimli İngiliz Kült televizyon serisinin büyük bir hayranıyım. 2009'dan beri diziye dair birçok çalışmanın ya başındaydım yada içinde. Resmi yada gayriresmi organizasyonlar düzenledim ve çeviriler yaptım. Tabii bunlar yaptıklarımın ve yapacaklarımın küçük bir kısmı. Şimdilerde yeniden üniversiteye hazırlanıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olduğuna inanmamayı seçiyorum.

Comments are closed.