157 – Rose

Published On 10 Nisan 2018 | By Umut ÇEvik | Son Yazılar

Modern serinin ilk bölümü olan Rose‘dan uyarlanan roman 1994‘te yayınlanan The Paradise of Death‘ten beri TARGET Books adı altında yayınlanan ilk romandır.

Yayıncı Özeti:

Yeni Doctor Who klasikleri ile tanışın.

“Tanıştığıma memnun oldum Rose. Yaşamak için koş.”

Merkez Londra’nın altında bir yerlerde, kötü niyetli bir uzaylı zeka insanlığın sonunu hazırlıyor. Hareket edebilen -ve öldürebilen- vitrin mankenleri, kilit noktaları ele geçiriyorlar ve saldırıya hazırlar.
Sıradan bir Londralı olan Rose Tyler, o günün hayatının en önemli günü olduğunun farkında olmadan, bir mağaza çalışıyor. Dünya’nın karşı karşıya olduğu tehdidin gerçek doğasını anlayan tek kişiyle -tüm uzay ve zamanda Doktor olarak bilinen bu yabancıyla- tanışmak üzere olan Rose, evrenin harikalarını ve dehşetini görmek üzere.
Bölümler:

  Prologue
 1. Decent into Terror
 2. Enter the Doctor
 3. Life at No.143
 4. Plastic Attack
 5. The Turn of the Earth
 6. Life at No.90
 7. The Mysteries of Juke Street
 8. Shed of Secrets
 9. The Pizza Surprise
 10. Inside the Box
 11. War Stories
 12. The Living Statues
 13. The Lair of the Beast
 14. The Never-Ending War
 15. The Army Awakes
 16. The Battle of London
 17. Rose Says No
 18. Death Throes
 19. Aftermath
 20. The Journey Begins

Televizyonda Yayınlanan Bölüm İle Olan Farklılıklar:

 • H.P. Wilson ismi Bernard Wilson olarak değiştirildi. Henrik’teki pozisyonu ise Baş Elektrik Sorumlusu yerine Kıdemli Sorumlu oldu.
 • Bu romanda, The End of Time bölümünün sonunda yer alan Onuncu Doktor‘un rejenerasyonundan hemen önce Rose Tyler‘ı ziyaret ettiği sahnede yer alıyor.
 • Bu romanda, Mickey‘nin anne, baba ve babaannesinden de bahsediliyor. Mickey üç arkadaşı ile birlikte yaşıyor ve Bad Wolf (Kötü Kurt) isimli bir müzik grupları var. Arkadaşlarından biri trans-seksüel ve adı da Sally.
 • Clive, Rose’a Dokuzuncu Doktor dışında –Savaş Doktoru hariç- Doktor’un diğer bedenlerine ait resimler de gösteriyor. Bu Doktorlardan bazıları “tüvid ceket ve papyon giymiş- olağanüstü çeneli bir erkek”, “kahverengi hademe önlüğü giymiş daha yaşlı, öfkeli, elinde paspas tutmuş bir adam”. Ayrıca bazı muhtemel Doktorlardan da bahsediyor; “Buckingham Sarayı’nın önünde dev bir kurbağadan kaçan sarışın bir kadın“, “alevli kılıç kullanan uzun, kel, siyahi bir kadın“, “yüksek teknolojili tekerlekli sandalyede genç bir kız ya da erkek ve yanlarından robot köpeğe benzeyen bir şey

Yazar ve Yayıncı Notlar:

YOK

Harici Paket Tasarımları:

YOK

Like this Article? Share it!

About The Author

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

Comments are closed.