158 – The Christmas Invasion

Published On 12 Nisan 2018 | By Umut ÇEvik | Son Haberler

Russel T Davies‘in yazdığı modern serinin ilk Noel özel bölümü olan The Christmas Invasion‘dan Jenny T Colgan tarafından uyarlanan roman.

Yayıncı Özeti:

Yeni Doctor Who klasikleri ile tanışın.

Dünya güce aç uzaylıların saldırısı altında. Doktor’un kaybedecek hiç vakti yok.

İngiliz uzay sondasının, Noel arifesinde tekinsiz bir uzaylı gemisi tarafından ele geçirilmesi, yıldızların ötesinden gelen dehşet verici çapulcular olan Sycorax’ın Dünya’nın istilasına başladığı anlamına geliyor. Saatler içerisinde, insanlığın üçte biri -tek bir kurşun bile atmadan- ölümün eşiğine geliyor.
Gezegenimizin bir şampiyona ihtiyacı var. Ama Doktor bu görev için elverişli değil. Daha yeni rejenerasyon geçirdi ve yeni bedeni ve gecelikleri içerisinde sayıklıyor. Londra toplu konutlarından bir kız, arkadaşı Rose Tyler, Doktor’u gezegenin şampiyonu olmak zorunda bırakıyor.
Dünyayı Noel’den önce bu kabustan kurtaracak mı yoksa yok edildiğini mi görecek?

Bölümler:

  Prologue
 1. Joy to the World
 2. What Child is This?
 3. Do You Hear What I Hear?
 4. Lonely This Christmas
 5. Here Comes Santa Claus
 6. O, Christmas Tree
 7. It Came Upon the Midnight Clear
 8. I Saw Three Ships
 9. Hark! The Herald Angels Sing
 10. In the Bleak Midwinter
 11. Walking in the Air
 12. Angels We Have Heard on High
 13. Silent Night
 14. Stop the Cavalry
 15. A Spaceman Came Travelling
 16. I Wonder as I Wander
 17. Ding Dong! Merrily on High
 18. Happy Xmas (War is Over)
 19. Follow the Star
 20. All I Want for Christmas is You
 21. Epilogue

Televizyonda Yayınlanan Bölüm İle Olan Farklılıklar:

 • Dokuzuncu Doktor‘un rejenerasyonunun sonrasına, Born Again (Children in Need 2005) isimli mini bölüm ve bazı yeni diyaloglar da eklendi.
 • Guinevere One‘ın kökeni açıklandı.
 • Doktor, Slitheen Krizi sırasında Mickey‘nin bilgisayarını sonik tornavida ile güncelleyerek Mickey’nin Ordunun internet sitesine erişim sağlamasına olanak tanımış.
 • Onuncu Doktor‘un aksanını Rose’dan aldığı fikri ortaya atıldı.
 • Onuncu Doktor bulanık gördüğünü fark ediyor ve gözlük takıyor.

Yazar ve Yayıncı Notlar:

 • Prolog ve epilog hariç tüm bölüm isimleri Noel şarkılarından alınmış.
 • 2016 yılında, Obverse Books, Doctor Who and the Christmas Invasion isimli bir resmi olmayan The Christmas Invasion uyarlaması roman yayınladı. Paul Magrs, Andrew Hickey, Stuart Douglas, Nick Campbell, James Gent, Ira Lightman, Ian Potter, Phil Craggs ve Matthew Bright tarafından ortaklaşa yazılan bu uyarlamanın tüm gelirler Kistik Vakfına bağışlandı.

Harici Paket Tasarımları:

YOK

Like this Article? Share it!

About The Author

Ben Umut ÇEvik. 02.06.1995'te Gönen, Balıkesir'de doğdum. Lisede aldığım bilgisayar eğitimi dolayısıyla çeşitli genel ve yerel firmalarda teknisyenlik yaptım. Bu süreçte amatör olarak tiyatro ile ilgilendim. Tüm bunlarından ardından 2013 yılında Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya'da yarı zamanlı olarak yaşamaya başladım. Doctor Who isimli İngiliz Kült televizyon serisinin büyük bir hayranıyım. 2009'dan beri diziye dair birçok çalışmanın ya başındaydım yada içinde. Resmi yada gayriresmi organizasyonlar düzenledim ve çeviriler yaptım. Tabii bunlar yaptıklarımın ve yapacaklarımın küçük bir kısmı. Şimdilerde yeniden üniversiteye hazırlanıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olduğuna inanmamayı seçiyorum.

Comments are closed.