Marvel’dan Üzücü Haber

Bir zamanlar, Marvel Comics‘in Doctor Who‘nun yayın haklarına sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Yani aslında şirketin Birleşik Krallık kolu, bu hakkı satın almış bir zamanlar. 1979‘a dönüp Doctor Who Magazine‘in ilk sayısına –ki o zamanlar ismi ‘Doctor Who Weekly’ idi– bakacak olursanız, sol üstte o bilindik Marvel logosunu görebilirsiniz. Marvel UK o dönemler zaten oldukça popülerdi: Captain Britain ve kız kardeşi, Psylocke ve nispeten daha az bilinen Dark Angel, Digital ve Motormouth ile gündemdeydi.

Death’s Head bilindik bir diğer Marvel UK karakteriydi. 1987 basımı Transformers UK‘in 113. sayısında karşımıza çıkmıştı. 1990‘da kendine ait 10 sayılık bir serüveni oldu. Ancak 1987 ve 1990 arasında Doctor Who Magazine 135. sayıda görüldü. Efendi’nin doku ile uğraşılarından sonra o devasa robotik silüetinden ziyade, bir insan boyundaydı bu kez.

Bu maceranın ardından Death’s Head, çizgi roman aleminde görülmedi. Bunun ana sebebi, Hasbro‘nun Transformers haklarını satın almış olmasıydı. Marvel çatısı altında bir tek çizgi roman karesinde bile görünse Hasbro, avukatlarını şirketin üstüne yolluyordu. Ne var ki, Hasbro bir noktada Marvel‘a boyun eğmek zorunda kaldı. Captain Britain ve MI13‘te cameolar dışında görünmeyen bu şirin(!) karakter zamanla unutuldu gitti.

Her nasıl olduysa Death’s Head geri döndü ve Marvel‘in tüm o güzel geçmişlerini yad etmesinin şerefine 5 bölümlük bir macera ile raflardaki yerini aldı.

Bu yad edişte 8 sayı unutulmuş muydu?

Hayır.

Bu sayılar Death’s Head karakterinin Doktor ile yollarının kesiştiği sayılardı. Ve bu sebeple, ne yazık ki, asla geri dönmeyecekler.

Bu sayılarda ne vardı?

Transformers evreninden kovulan Death’s Head bizim Doktor ile karşılaşıyordu. Yedinci Doktor bu devasa cüssesinden ürkünce onu insan boyutuna küçülttü. Ve ardından onu 8162 yılına gönderdi. Kayıp 8. Bölümde Doktor‘u öldürmesi için Josiah W. Dogbolter tarafından satın alındı. Death’s Head, Dogbolter tarafından ihanete uğratıldığını anlayınca bu görevi tamamlamadı.

8.sayının yayınlanmama mevzusu, biraz da Panini şirketinin 1979 öncesinde Doctor Who ile ilgili her şeyin haklarını satın almış olmasıydı. Titan şirketi gelecek yeni hikayelerin haklarını önceden Marvel’dan satın almış olsa da Marvel UK kapanınca oradaki yayınlanmış her şeyi Panini satın almıştı çünkü.

Şimdilik Death’s Head ve Doctor Who crossover sayıları ebay üzerinden nostaljinin satışı olarak gerçekleşiyor olsa da söz konusu Doctor Who. Her an her şey yayınlanabilir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: