Marvel’dan Üzücü Haber

Published On 13 Eylül 2019 | By Duha Can Cankaya | Son Yazılar

Bir zamanlar Marvel Comics‘in Doctor Who‘nun yayın haklarına sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Yani aslında şirketin Birleşik Krallık kolu bu hakkı satın almış bir zamanlar. 1979‘a dönüp Doctor Who Magazine‘in ilk sayısına –ki o zamanlar ismi ‘Doctor Who Weekly’ idi– bakacak olursanız, bilindik Marvel logosunu sol üstte görebilirdiniz. Marvel UK bu dönemde zaten popülerdi: Captain Britain ve kız kardeşi, Psylocke ve nispeten daha az bilinen Dark Angel,Digital ve Motormouth ile gündemdeydi.

Death’s Head bilindik bir diğer Marvel UK karakteriydi. 1987 başımı Transformers UK‘in 113.sayısında karşımıza çıkmıştı. 1990‘da kendine ait 10 sayılık bir serüveni oldu. Ancak 1987 ve 1990 arasında Doctor Who Magazine 135.sayıda görüldü. Efendi’nin doku ile uğraşılarından sonra o devasa robotik silüetinden ziyade,bir insan boyundaydı bu kez.

Bu macera ardından Death’s Head çizgiroman aleminde görülmedi. Bunun ana sebebi Hasbro‘nun Transformers haklarını satın almış olmasıydı. Marvel çatısı altında bir tek çizgiroman karesinde bile görünse Hasbro avukatlarını şirketin üstüne yolluyordu. Ne var ki, Hasbro bir noktada Marvel‘a boyun eğmek göstermek zorunda kaldı. Captain Britain ve MI13‘te cameolar  dışında görünmeyen bu şirin(!) karakter zamanla unutuldu gitti.

Her nasıl olduysa Death’s Head geri döndü ve Marvel‘in tüm o güzel geçmişlerini yad etmesinin şerefine 5 bölümlük bir macera ile raflardaki yerini aldı.

Bu yad edişte 8 sayı unutulmuş muydu?

Hayır.

Bu sayılar Death’s Head karakterinin Doktor ile yollarının kesiştiği sayılardı. Ve bu sebeple, ne yazık ki, asla geri dönmeyecekler.

Bu sayılarda ne vardı?

Transformers evreninden kovulan Death’s Head bizim Doktor ile karşılaşıyordu. Yedinci Doktor bu devasa cüssesinden ürkünce onu insan boyutuna küçülttü. Ve ardından onu 8162 yılına gönderdi. Kayıp 8. Bölümde Doktor‘u öldürmesi için Josiah W. Dogbolter tarafından satın alındı. Death’s Head, Dogbolter tarafından ihanete uğratıldığını anlayınca bu görevi tamamlamadı.

8.sayının yayınlamama mevzusu biraz da Panini şirketinin 1979 öncesinde Doctor Who hakkında herşeyin haklarını satın almış olmasıydı. Titan şirketi gelecek yeni hikayelerin haklarını önceden Marvel dan satın almış olsa da, Marvel UK kapanınca oradaki yayınlanmış  herşeyi Panini satın almıştı çünkü.

Şimdilik Death’s Head ve Doctor Who crossover sayıları ebay üzerinden nostaljinin satışı olarak gerçekleşiyor olsa da söz konusu Doctor Who. Her an her şey yayınlanabilir.

Like this Article? Share it!

About The Author

Bir Cevap Yazın