Tim-Sah mı? – Doctor Who 11×01 Genel İncelemesi

Published On 15 Ekim 2018 | By Teoman Emir Rifaioğlu | İncelemeler

Gözümüzün nuru Doctor Who uzun bir aradan sonra aramıza döndü ve şahsen benim gibi çocukluğundan beridir diziyi izleyen herkes eline yiyecek içeceğini aldı veya almadı oturdu heyecan içinde izledi tabi ki herkesin zevki ve rengi farklı olduğundan her kafadan bir ses çıktı, güzeldi seslerin çoğunluğu mantıklı sebepler üzerine kuruluydu. Şimdi bende anlatacağım size ama bölümlere ayıra ayıra anlatacağım.

SPOİLER İÇEREN KISIM BAŞLIYOR.

1- Graham, Grace ve Ryan İlişkisi

Grace ve Ryan’ı Nene ve Torun rolünde gördük. Ryan babasına karşı 19 yaşında olup kendisi ile ilgilenmemesi sebebiyle bir kızgınlık besliyor bu yüzden hayatının en büyük değeri olarak Nenesini örnek alarak bugünlere gelmiş bir karakter olarak çıktı karşımıza ve dyspraxic hastalığından muzdarip dizinin ilk dakikalarında Nenesi ile birlikte bisiklet sürmeye çalışıp bu hastalığı atlatmaya çalışıyordu ki bence bu benim için bir artıydı, dizide Donna döneminden beri zira düzgün bir aile havası görememiştik, insanların hayatında doktor olmadan önce insanların nasıl olduğunu işlemesini gösterdi bize Chibnall Amca. Graham ikilinin hayatına sonradan girmiş kanser hastalığını atlatmış/atlatmaya çalışan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor Ryan’nın kendisine Büyükbaba demesini arzu eden bir otobüs şoförü ve anlaşılan bu 3 yıllık birliktelik hala Ryan ile aralarında ki buzu kırmaya yetmemiş.


Gelelim asıl konuya, Grace’nin öleceğini metro sahnesinden anlamıştım ben açıkçası gerek Tim-Sah’ın(Doktorumuzun tabiriyle) yolladığı öncü birlik olan biyo-tek yaratığımıza karşı ya sen kimsin ben buradayken seni tanımak istiyorum yiğidim dercesine yakınlaşması bir çoğumuzun ya abi bu gider yakında fazla durmaz demesine sebep olmuştur çünkü zaten hali hazırda ekip belliydi Grace ölmeseydi ekibe kesin dahil olurdu çünkü çok cesur ve güçlü bir kadındı insanlar için zaten hemşire olarak bir şey yaparken bunun yeterli olmadığını düşünüp daha büyük bir değer istedi ki bunu elde etti o vince çıkıp o elektriği vermek ve herkesi tahliye edip kendisine verilen görevi bitirdiği halde bununla yetinmeyen Grace için kalbimiz attı.
Graham dizinin başından sonuna kadar bence geri planda durmak isteyen bir karaktermiş gibi geldi bana metro olayı sırasında sürekli geri çekil demesinden, herkes uzaylının peşinde koşarken en geride kalmasından ve herkesi şantiyeden dışarı çıkarttıktan sonra kendisinin de gitmeye çalışmasından tut bölüm boyunca acaba neden seni yol arkadaşı olarak seçtiler Graham diye merak etmedim değil ve hiç şaşırmadığım bir şekilde klişeye imza attı biraz ‘’Öh be abi ya sende mi Chibnall!’’ dediğim sahneye geldik; Cenaze Sahnesi.
Cenaze sahnesinde gerçekten ters köşe olduğum tek sahne Ryan’ın video kaydıydı. Video kaydını Ryan çekerken gerçekten YouTube’ye girmişimde o videoyu izlemişim ve ardından cenazede bulunmuşum gibi hissettim çünkü kabul edelim bir çoğumuz o videoyu doktora atıf olarak çekmiş ve sanki olayları baştan FlashBack olarak izleyecekmişiz gibi hissettik, en azından ben bütün sezonu izledikten sonra Ryan’ın ayrılacağı bir bölümde ‘’Ya işte Doktorla maceralarım böyle başladı ve sonuna geldim.’’ demesini bekliyordum ama en insancıl hareketi yaptı ve değer verdiği insanın arkasından onun anısını mükemmel bir şekilde yaşatacak bir video hazırladı. Graham amca gerçekten yüreğe dokunan ve bize insancıl duyguların ne olduğunu gösteren aşka bak abi ya dedirten cinste bir konuşma yapıp tamam oldu bu yol arkadaşı derken ‘’Eğer hastaneye gitmeseydim ölen ben olacaktım tüm bunların sebebi benim’’ dedi. Yıkıldım, hayal kırıklığına uğradım çünkü karşı karşıya kaldığım repliği bir daha duymak benim hoşuma gitmedi sizin hoşunuza gitti mi bilmiyorum ama ben bir orada düştüm böyle ama tabi tek bir sahneden yargılayacak mıyız? Tabi ki hayır.

2- Yasmin Khan (Polis Memuru)

Yaz basit park tartışmalarına giden bir polisten ziyade gerçekten farklı bir şeyler isteyen bir karakter olarak çıktı. Azarladığı kavga eden hanımlardan sonra konuştuğu kişiye ben artık park kavgalarından daha tuhaf vakalar istiyorum dedikten sonra Ryan’nın yanına gidip bulduğu taşıma kapsülünü inceliyor Ryan ile ilkokuldan tanışan Yaz bunu anladıktan sonra sahnenin başında belirttiği gibi Ryan’a tamam bunu kaldır sen git şakaydı güzeldi dedikten sonra Ryan’ın ısrarına karşın kapsüle dokunup TARDIS’e girmeye hak kazanıyor. Yasmin karakter olarak bence bize pek gösterilmedi ama maceracı ve meraklı olduğu kesin ileride kendisini daha çok tanıyacağımıza eminim.

3- Tim-Shaw ve Biyo-Tek

Tim Shaw uzun zamandan sonra gördüğümün yeni yaratıklarımızdan biri kısaca bahsedecek olursak Dünyayı bir av alanına çevirmiş ırkıyla birlikte durup durup yarışmalar düzenleyip insanları sanki bir malmış gibi damgalayıp avlıyorlar daha öncesinde zaten yapmışlar bunu ama doktorumuz durumu yeni fark ediyor ve hemen müdahale ediyor. Tim-Shaw güç için hile yapabilen bir karakter olarak işlenmiş açıkçası ben alıştım artık zaten hile hurda yapmak için herkes dünyayı buluyor ve bu da yetmezmiş gibi öldürdüğü kişilerin dişlerini yüzüne geçirip ‘’This is my Victory’’ diye ortalıkta dolanıyorlarmış sade bir yaratıktı bence gelir gelmez tipik 2-3 kişiyi öldürdü ve sonra süresini tamamlayarak aramızdan ayrıldı.

4- VE DOKTOR!

Doktor bildiğimiz gibiydi. Şaka şaka, doktor yine bam diye birden olaya dalıp herkesin bu kim ya bakışları altında olayı çözmeye çalışıp rejenerasyon sonrası afallama yaşadı duruma kısa süreli bir müdahalede bulundu ve sonradan ben bu işi çözerim diye peşinden koşmaya devam etti. Bölüm sonunda ama hiç kimsenin kullanmaktan çekinmediği düşünceyi bize yansıtmayı ihmal etmedi; Biraz daha kalsaydım sizi özlerdim. Ya bir dur sen tek başına gezmeyi sevdiğini söyleyip sonra yanına yol arkadaşı alınca dünyayı fethedecek gaza sahip yaşlı birisin tamam birilerini kaybettin evet ama bence artık vazgeç ya.. Yazarlar şu repliği bir siliverin olmuyor artık koskoca zaman lordu tükürdüğünü yalıyor kaç yıldır ben yalnız olmayı seviyorum deyip sonra veriyorsunuz bir yol arkadaşı alışıyor ona sonra gidince üzülüyor. Doktor rejenerasyon sonrasında yeni bedenine alışma sürecini rahat geçirmeye çalışıyor tabi burunlara güvenimiz olmayacağını belirtiyor arada siz siz olun sakın burnunuza güvenmeyin yoksa değil 2 dakika 19 saniyede 5 saniyede yere yığılırsınız. Ayrıca uyuma sahnesinde o efsanevi rejenerasyon enerjisi sahnesini bir kere daha gördük ki ben o sahneleri çok seviyorum bir rahatlama geliyor böyle bence doktor yeni yüzüyle yeni maceralara eksiksiz bir şekilde devam edecek.
Jodie desen bizi kırmayacak gerek konuşması, gerek mimikleri ile gerçekten bir Zaman Lordu olmayı hak ettiğini düşünüyorum karaktere oturmuş yani bütünleşmiş ağır kalmamış.

NİHAİ KARAR!:
Bölüm çok sadeydi yeni karakterler dışında pek bir değişiklik göremedim açıkçası çok fazla sinematografi yapılmış farklı hava katayım derken o da kısım kısım bölümde tempo düşmelerine neden olmuş ben yer yer ya çok fazla sinema çekimi bu diye sitem ettim. Senaryo konusunda tek kelime edemem çok iyiydi sırıtan bir iki bariz replik dışında iyiydi ama sezonun ilk bölümü için sönük kalan bir senaryoydu ben “I’m The Doctor” dediği yerde heyecanlanıp da “söyledi, söylüyor, söyledi, “oleeeeey” diyemedim bu beni üzüyor.
Kısaca benim fikirlerim bunlar sizler ne düşünüyorsunuz?

Like this Article? Share it!

About The Author

19 yaşında kendi halinde bir Whovian İstanbul Ticaret Üniversitesinde eğitim alıyorum Uluslararası Ticaretteyim ve sizinle burda olmaktan memnunum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir