Yeni Sezonun Daha İyi Olması İçin Yapılması Gereken 8 Şey

Jodie Whittaker, yeni dönem için sağlam bir seçim. Fakat maalesef, Chibnall’ın çözmesi gereken sorunlar da çoğunlukta…

11. sezon beklentileri tavana çıkaran ama bu beklentileri karşılayamayan bir sezondu. Prodüksiyon maliyeti diğer sezonların on misli olmasına karşın, yazılan senaryolar sezonu baltaladı. Bölümlerin hepsi kötüydü demek yanlış olur, sezon içinde sivrilen iyi bölümler vardı. Ama senaryo kalitesi sezon ilerledikçe düşme eğilimindeydi.

Sezon içinde güzel sahneler vardı, ancak geri dönüp bütününe baktığımızda o kadar da iyi bir sezon olmadığı anlaşılıyor. 11. sezonun tadı damağımızda kalmadı, aksine ağzımızda kötü bir tat bıraktı desek yanlış olmaz bu yüzden.
Peki, 11. sezonda yaşadığımız hayal kırıklığını 12. sezonda yaşamamak için neler yapılabilir? Sizler için sıraladık.

8. Her Şey Hakkında Yorum Yapmamak

11. sezonu çekilmez kılan şeylerden biri, Doktor herhangi bir şeyi açıklarken etrafındakilerin ona bön bön bakmasıydı. Tarih dersi, bilimsel şeyler, 13’ün çocukluğundan kalma anıları… neredeyse hepsi gereksiz birer laf kalabalığıydı. Doktor’un en iyi yaptığı şeylerden birinin konuşmak olduğunu biliyoruz, ama konuşmak, 11. sezonda 13’ün yapabildiği tek şeymiş gibi hissettirildi. 13’ün konuşmaları, sezon ilerledikçe sinir bozmaktan başka bir işe yaramadı.

7. Sonik Tornavidayı Daha Az Kullanmak

13’ün akla gelebilecek her işi sonikle halletmesinin size de saçma geldiği oluyor mu? Sonik tornavida denen şeyin, kapı açmaktan tutun istediğimiz her şeyi yapabilen bir alet olduğunu biliyoruz. Ama Doktor’un bir şeyleri sırf ne olduklarını anlayabilmek için dürtmesini, koklamasını, hatta yalamasını özlemedik mi? Maalesef 11. sezonla birlikte bu işlem tarihe karıştı denebilir. Doktor artık ne olduğunu öğrenmek istediği şeyleri sonikliyor ve soniğin olmayan ekranına bakıyor, o kadar. 11. Doktor da aynı şeyden muzdaripti, ama nasılsa 11’inki bizleri bu kadar rahatsız etmemeyi becerdi. Chibnall’ın Doktor’u bu alışkanlıktan acilen kurtarması gerekiyor. Sonik sadece kapıları açmak için kullanılsın…

6. Unutulanların Unutulmaması

Chibnall’ın yapmaktan keyif aldığı şeylerden biri, bölüme etki etme potansiyeli olan bir mesaj vermesi ve o mesajı -kasıtlı veya kasıtsız olarak- bölüm boyunca unutması. Tabii, bu durum kötü etki etmiyor çoğu zaman. Ama bölüm bittiğinde insan “Bölümün başında yaşanan olay neden yaşandı?” diye soruyor ister istemez. Bunlardan biri de Yaz’ın polis memuru olması mesela. Birkaç bölümde Yaz’ın genç bir kadın olarak polis memurluğu yapmasına değinilse de, Yaz’da bunun bir avantajını göremedik. The Ghost Monument‘ta suyun zehirli olduğunu söylemelerindeki amaç neydi? Veya, Doktor’un The Tsuranga Conundrum‘da bölümün yarısını kıvranarak geçirmesindeki amaç neydi mesela? Bunları neden gözümüze soktuktan sonra unuttular? Eğer bölüme bir katkısı yoksa bu sahneler neden çekildi? Yeni sezonda umarız soracağımız soruların cevapları olur.

5. Döneme Uygun Giyinmek

Aslında bu pek de gerekli değil diye düşünebilirsiniz. Ama, Doctor Who’nun en eğlenceli kısımlarından birinin, yol arkadaşlarını farklı dönem giysileri içinde gördüğümüz zamanlar olduğunu inkar edemeyiz. 13 ve yol arkadaşlarını farklı dönemlerde farklı kıyafetlerle görmek eğlenceli olmaz mıydı? Sezon boyunca bunu yapabilecekleri bölümler vardı, ekibi “doğru” kıyafetler içinde izleyebilirdik o bölümlerde. Ama maalesef bu fırsatı tepmeyi seçtiler. Yeni sezonda ekibi sadece geçmişe değil, geleceğe uygun kıyafetler içinde de görmek istiyoruz.

4. Whoniverse’ün Geniş Yelpazesinden Yararlanmak

Chibnall, ilk sezonunu diğer sezonlardan ayrı tutmak istedi ve eski yaratıkları geri getirmeme kararı aldı. Buna hakkı var tabii, ama artık geçmişi görmezden gelmemeli. Sadece yaratıklardan da bahsetmiyoruz. Geri getirmek istese Efendi (The Master), Rani, Valeyard, Rassilon, General ve daha bir sürü Zaman Lordu onun emrine amade. Kısacası diyeceğimiz şu; Doctor Who evreni uçsuz bucaksız ve 12. sezona dahil olmak için Chibnall’ı bekliyor.

3. Yol Arkadaşları Arasındaki Dinamiği İyileştirmek

11. sezonun beklendiği kadar iyi olamamasının sebeplerinden biri de yol arkadaşları. Kimse Bradley Walsh’un Graham rolünde harikalar yaratacağını ummuyordu. Buna rağmen, Ryan’ın tek yaptığı ise halihazırda gördüğümüz şeyleri dile getirmesi oldu. Yukarıda Yaz’ın polis memurluğundan bahsetmiştik, Chibnall’ın bunu kullanamamış olması Yaz’ı da Ryan kadar işe yaramaz hale getirdi maalesef. Dolayısıyla, Yaz’ın yapabildiği tek şey de Doktor konuşurken ona bön bön bakmak oldu. Sezon boyunca karakterlerde sadece ufak tefek gelişimler görebildik. Ryan ve Graham için bu gelişim, Ryan’ın Graham’ı dedesi olarak kabul ettiği sahneydi diyebiliriz. Yaz’ın parlaması gereken bölüm ise Demons of the Punjab idi ama ne kadar parlayabildiğini size bırakalım. Yol arkadaşlarındaki bu yavanlığın düzelebilmesi için sıradaki maddeye bakalım hep beraber.

2. Yol Arkadaşlarının Birinden Kurtulmak

Bu üçlünün sevilen ve sevilebilecek yanları olduğu açık. Ama eğer Chibnall bir sihirbaz değilse, üçünün de hak ettiği değeri görebileceğini sanmıyoruz. Graham, Ryan ve Yaz’dan birinin diziye veda etmesi kesin çözüm gibi görünüyor. Dizide çoğu zaman iki yol arkadaşı gördük ve çok iyi şekilde idare edildi. Tabii ki arada Yüzbaşı Jack ve River’ı da 3. kişiler olarak gördük ama onlar düzenli yol arkadaşı değildi.

Peki kim, nasıl gitmeli? 11. sezonu değerlendirince içlerinde en işe yaramaz yol arkadaşının Yaz olduğu anlaşılıyor. Yaz’ın ilginç ve üzerine gidilebilecek bir hikayesi yok ne yazık ki. Graham ve Ryan, Doktor’un yanında dede-torun olarak Yaz’dan daha ilgi çekiciler.

Ve son olarak: Doktor’un Karakterini Oturtmak

Muhteşem Doktorlarımız oldu, ama kendilerine yazılan senaryo bazılarını maalesef dibe çekti. Jodie Whittaker da senarist kaynaklı sıkıntıların en kötüsünü yaşıyor. Kimi oynadığını bilmiyor. Rejenerasyon sonrası Doktor afallamış, hangi yöne gideceğini çözmeye çalışan, saçının hangi renk olduğuna karar vermekte zorlanan biridir, bunda hemfikiriz. Peki ya sonrası?

Normalde, yeni Doktor’un ilk sezonunun ikinci veya üçüncü bölümünde nasıl bir Doktor’la karşı karşıya olduğumuzu anlarız. 9 hem şen şakrak, hem de Zaman Savaşı’ndan yeni çıktığı için karanlık bir Doktor’du. 10 şapşal, karizmatik ama sinirlendiğinde taş üstünde taş bırakmayan bir Doktor’du. 11 sersem, zeki ve sevdiklerine zarar gelmesine asla müsade etmeyen bir Doktor’du. 12 yoluna çıkmak istemeyeceğiniz, doğru olanı yapmakla yükümlü olduğunun bilincinde ve aynı zamanda şefkatli bir Doktor’du. 13’ün ise -ilk sezonu bitmesine rağmen- kim olduğunu bilmiyoruz…

Şimdilik 13’te 11’in sersemliği ile 10’un tutkusu mevcut. 13 bile bu özellikleri dışında kendisinin kim olduğunu bilmiyor ve bu iyiye alamet değil.

Karşımızda sadece kendisine Doktor diyen biri var. Umarız yeni sezonda kim olduğunu çözebilmiş bir Doktor görürüz.

İrem Duygu Doğan

22 yaşındayım. Diziyle 2010'da tanıştım. 2014'te düzenli olarak izlemeye başladım ve o zamandan beri hayranıyım.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: