11. Sezon Özel Gösteriminden Öğrendiğimiz 5 Şey

The Woman Who Fell to Earth’ten 13. Doktor rolünde Jodie Whittaker

Merakla beklenen yeni döneme artık sadece sayılı günler kaldı ve bazıları bizden daha şanslıydı. Sheffield’da geçtiğimiz Pazartesi günü düzenlenen özel gösterime katılanların çoğu, bölümle ilgili olumlu yorumlarda bulundu.

Bölüm şimdiye kadar yayınlanan en iyi açılış bölümü olarak görülüyor. Özel gösterimde yeni ekiple konuşma fırsatı yakalayan basının dikkatini çeken 5 unsur ise şöyle:

Soldan sağa;  Grace O’Brien, Yasmin Khan, 13. Doktor, Ryan Sinclair, Graham O’Brien.
 1. Sezon boyunca “dispraksi” ile mücadele edilecek.  

  The Woman Who Fell to Earth‘ün önemli kısımlarından biri dispraksi hastalığı olacak. Zeka geriliğiyle bir ilgisi olmayan ve fiziksel koordinasyonu etkileyen bu hastalık, çocukların %6’sında görülüyor. 

  Yeğeninin de dispraksi hastası olduğu bilinen Chibnall, çocuk seyircisi azımsanamayacak kadar çok olan bir dizide bu konuya değinmenin önemli olduğunu söylüyor: 

  “Dispraksi çocuklarda sıklıkla rastlanan bir rahatsızlık ve çocukları, kahramanlarının her şekilde kahraman olabildiğine inandırmamız çok önemli. Doctor Who’yu önemli kılan bu. Yeni dönemde bunu gerçekleştirmeye çalıştık.”

 2. TARDIS nereye kayboldu? 

  Gösterimde sorulan “TARDIS nerede?” sorusuna Chibnall, “TARDIS’i ne zaman göreceğimizi bilmiyorum.” cevabını verdi. 

  Dizinin en ikonik parçası olan TARDIS’i 13’ün ilk bölümünde göremeyeceğiz. Fakat Chibnall’a göre, TARDIS’in nereye ve neden kaybolduğunu önümüzdeki bölümlerde öğreneceğiz. 

 3. Güney Afrika’daki çekimler “birden fazla hikaye” için yapıldı. 

  Güney Afrika’ya özel bir gösterim yapılmasa da çekimlerin bir kısmı orada gerçekleşti. Rosa Parks‘ın yaşadıklarına tanık olacağımız üçüncü bölüm, Güney Afrika’da çekilen bölümlerden biri. Bu bölümde sivil haklar hareketinin konu edileceği konuşuluyor. 

  Fakat Güney Afrika’da sadece bir bölüm için çalışılmadı. “Güney Afrika, çeşitli manzaraları sebebiyle farklı konuda bölümler çekmemize olanak sağladı.” diyor Chibnall. 

 4. İlk bölümde yeni besteyi duymayacağız, jenerik de olmayacak. 

  Murray Gold’un yerine gelen Segun Akinola, klasik serinin ilk yıllarında kullanılan besteyi temel alarak yepyeni bir Doctor Who bestesi hazırladı. Bu yeni beste, Murray Gold’un hepimizin hayran olduğu orkestra destekli bestesine kıyasla daha sade olarak tanımlanıyor. Yeni aranjmanda Delia Derbyshire‘ın 1963’te hazırladığı ilk Doctor Who bestesi temel alındı. 

  Hepimizin merakla beklediği besteyi ne yazık ki ilk bölümde duyamayacağız. Jenerik de yer almayacak. Yepyeni bir döneme yepyeni bir şekilde gireceğiz denebilir sanırım.

 5. Tanıdık yaratıklara ve karakterlere şimdilik veda… 

  Yeni dönemde en çok önem verilen şey gizlilik oldu. Bu da hayranları dizinin geçmişinden iyi veya kötü karakterleri görüp göremeyecekleri hakkında meraklandırdı. 

  Chibnall bu konuda son derece açık konuştu. Eski yaratıkların dönmesi bu sezon için geçerli olmayacak

  “Herkes gibi ben de bu dizinin büyük bir hayranıyım ve bu diziye dahil olduğunuzda geri getirmek istediğiniz çok karakter oluyor. Önümüzdeki yıllarda geri getirebiliriz ama bu yıl geri dönen bir karakter veya yaratık olmayacak.” 
The Woman Who Fell to Earth, 7 Ekim Pazar akşamı BBC One’da Türkiye saati ile 20:45’te yayınlanacak.

İrem Duygu Doğan

22 yaşındayım. Diziyle 2010'da tanıştım. 2014'te düzenli olarak izlemeye başladım ve o zamandan beri hayranıyım.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir