11. Sezon 2. Fragman İncelemesi

Yeni sezona iki hafta kala, yayınlanan son fragmanı gelin birlikte inceleyelim… Chibnall’ın yeni sezonla ilgili ilk açıklamalarından biri; 3’ü geçmişte, 3’ü gelecekte, 4’ü de günümüzde geçecek olan 10 bölüm izleyecek olmamızdı. Fragmanın başında gelecekte geçecek bölümlerden birkaç sahne görüyoruz.

Fragmanda gördüğümüz bir gezegen ise özellikle dikkat çekici, çünkü bazı hayranlar bu gezegenin Gallifrey olduğu düşünüyor. Böyle düşünmelerinin sebebi, 10. Doktor’un Gallifrey’i anlatırken şu cümleleri kullanması:

“Gökyüzü turuncudur. İki güneşin altında ışıldayan, muazzam bir cam kubbe ile
çevrelenmiş bir kale vardır. Bunun ötesinde ise dağların ucu bucağı yoktur.”
 
Sizce Gallifrey mi bu gezegen? Ben nedense temkinli yaklaşıyorum bu tahmine.
İlk bölüm The Woman Who Fell to Earth‘ün baş düşmanı bu yaratık.

Şahsen Uçan Spagetti Canavarı’na benzetsem de, onun kadar sempatik olmadığı belli… Yaratığı ilk bölümden sızan sahnedeki trende görüyoruz. İlk bölümün sinopsisinde “Acaba adını dahi hatırlayamayan bir kadın, Yorkshire’ı uzaylılardan kurtarabilecek mi?” deniyor. Şüpheniz var mı?

Doktor’u bir kum fırtınasının içinde gördüğümüz sahne ise büyük ihtimalle The Ghost Monument adlı ikinci bölümden. Bölümün sinopsisi şu şekilde: 

“Doktor ve yeni arkadaşları daha yeni tanışmanın verdiği sersemlikle
hayatta kalıp bu harabenin gizemini çözebilecekler mi?”  
Başta terk edilmiş bir yer gibi görünse de, bu harabe
Doktor ve arkadaşları için büyük tehlikeler barındırıyor. 

Gelelim üçüncü bölüme. Bu bölümde aktivist Rosa Parks‘ın konu edileceği birkaç aydır biliniyor. Rosa Parks, tarihteki yerini 1955 yılında bindiği bir otobüste koltuğunu beyaz bir yolcuya vermeyerek alan bir kadın. Chibnall geçen günlerde, içinde yaşadığımız dünyanın sorunlarına odaklı bir sezon izleyeceğimizi açıklamıştı. Bu yüzden konunun gayet yerinde bir seçim olduğunu söyleyebiliriz.

Doktor bir geleneğini sürdürmeye devam ediyor: Yol arkadaşlarına geleceği ve geçmişi gösteriyor…
Hamile bir adam!

Gelecekte geçen bir bölümde bu sefer hastanedeyiz. Hastanede ise hamile bir adam görüyoruz. Açıkçası bu olay benim çok hoşuma gitti. Umarım adam sadece bir figüran olmakla kalmaz. En azından, yaşadığı zorlukla ilgili iki-üç laf etse hoş olmaz mı sizce de?

“Neden ona soruyorsunuz?” 
“Çünkü lider olan o.” 
“Kim diyor?” 
“Biz diyoruz!”

Yukarıdaki sahne bazı hayranları rahatsız etmiş anladığım kadarıyla. Doktor’un kaale alınmamasına alışmıştık, ama savunulması sanırım ilk defa gördüğümüz bir şey. Ve bence bu 13’ün zayıflığının değil, ekibin artık bir aile olduğunun kanıtı. 

Fragmanın son sahnesinde Doktor’u oldukça üzgün ve birine veda edermiş gibi görüyoruz. Sizce kime veya neye veda ediyor? Acaba bu sahne sezon finalinden mi, yoksa birilerine erkenden veda mı edeceğiz?

Bu soruların yanıtını öğrenmemize sadece haftalar kaldı. Umarım korkulduğu kadar kötü bir sezon izlemeyiz. Ki ben öyle olacağını düşünmüyorum.

İrem Duygu Doğan

22 yaşındayım. Diziyle 2010'da tanıştım. 2014'te düzenli olarak izlemeye başladım ve o zamandan beri hayranıyım.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir