BİR DÖNEMİN SONU: Jodie Whittaker ve Chris Chibnall Doctor Who’dan Ayrılıyor

Başyazar Chris Chibnall ve 13. Doktor Jodie Whittaker diziden ayrılıyor, ancak “vakti gelince” yerlerini dolduracak kişiler açıklanacak.


Resmi olarak açıklandı.

Jodie Whittaker, dizinin başyazarı ve yapımcısı Chris Chibnall ile birlikte Doctor Who‘dan ayrılıyor. İkili 2021’de yayınlanacak tek hikayeden oluşan altı bölümlük bir sezonun ve gelecek yıl yani 2022’de yayınlanacak olan 3 özel bölümün ardından TARDIS‘ten ayrılmaya hazırlanıyor.

BBCWhittaker ve Chibnall‘ın ayrılmasının ardından dizinin “ara verebileceği” veya iptal edilebileceğine dair hayranlar arasında ortaya çıkabilecek olası bir söylenti ya da korkuya karşı da, Chibnall ve Whittaker’ın haleflerinin önümüzdeki aylarda açıklanacağını söyledi.

“Doctor Who’nun yeni nesli için hazırladığımız planları zamanı gelince açıklayacağız- buraya dikkat!” dedi BBC.

“Önümüzde sadece bir sezonluk hikaye kalmış olsa da, On Üçüncü Doktor‘un hayranlara göstereceği daha çok şey var.”

“Daha ilham verici bir Doktorla çalışmayı hayal edemiyorum- bu yüzden de yapmayacağım!” diye ekledi Chibnall.

“BBC ve BBC Stüdyoları kimi seçerse seçsin haleflerimizin de bizim kadar eğlenmelerini diliyorum. Zevk almak için buradalar!”

Whittaker‘ın ayrılacağına dair söylentiler, resmi duyuru yapılmadan önce, uzun zamandır gündemi meşgul ediyordu. Michaela CoelJo Martin ve Olly Alexander gibi isimler Jodie Whittaker‘in potansiyel halefleri olarak tartışılıyordu.

Başyazar Chris Chibnall ve yapımcı Matt Strevens

Fakat o zamanlar, Chibnall’ın da Jodie ile birlikte diziden ayrılacağına dair herhangi bir söylenti yoktu ortada. Madem ki Chibnall da ayrılacak diziden, yerine kim gelebilir?

Daha önce, Mark Gatiss veya Toby Whithouse gibi Doctor Who‘ya düzenli olarak katkıda bulunmuş ve birçok kişi tarafından potansiyel başyazar/yapımcı olarak görülen isimler; Chibnall 2017’de diziyi devraldığından beri, Doctor Who‘ya herhangi bir katkıda bulunmadılar.

Şu anki Doctor Who yazarlarından çok azı birden fazla bölüm yazdı, bu isimler arasında Vinay Patel ve Pete McTighe de yer alıyor. Ve BBC’nin, zorluklarla dolu başyazarlık işini üstlenecek birini bulmak için mevcut yazar kadrosuna mı yoksa başka bir yere mi bakacağı belli değil.

Başka bir deyişle; söylentiler artık sadece Jodie Whittaker’ın yerini kimin alabileceğine yönelik değil, yeni başyazarın kim olacağına dair de olacak. Bahisleri alalım…

Doctor Who bu yıl sonunda BBC One (İngiltere), BBC One HD (İngiltere) ve BBC First (Türkiye) kanallarında yayınlanacak.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Hayatı genel olarak Doctor Who'ya dair bir şeyler okuyarak veya izleyerek geçer. Bunu yapamadığı zamanlarda ise Doctor Who'ya dair yapmayı planladığı şeyleri düşünür. 2009'da ilginç bir karşılaşma neticesinde izlemeye başladığım Doctor Who benim için çok büyük bir aşka dönüştü. Bu sebeple bir sürü şey yaptık. Facebook sayfaları/grupları, forum ve blog siteleri, çekilişler, etkinlikler, yayınlar ve videolar. Ancak hala işin çok başındayız. Yapmamız gereken çok fazla şey var.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir