Geçmişi Gölgeye Teslim Ettik

Gelen küçük parçalara bakacak olursak Doctor Who‘nun 12.sezonu daha bilindik, belki de Russel T. Davies ve Steven Moffat‘tan bazı izler taşıyacak gibi görünüyor.

Doktor karakterini canlandıran bir önceki aktör Peter Capaldi‘nin ve başyazar Steven Moffat‘ın BBC‘nin ikonik bilimkurgu dizisi Doctor Who‘dan hızlı ayrılışları ardından, Doctor Who‘da kaçınılmaz ve büyük değişimlerin olacağı belliydi. Moffat‘ın yerine gelen Chris Chibnall, TARDIS‘i kullanacak Doktor karakteri için Jodie Whittaker‘ı yani dizinin elli yılı aşkın tarihi boyunca bu karakteri canlandıracak ilk kadın oyuncuyu seçti.

Yalnızca bu bile bazı hayranların sindirebilmek için zamana ihtiyaç duyduğu bir değişimdi. Ama Chibnall kesin bir tavırla dizinin geçmişinden çok farklı bir sezon olacağını belirtmişti.

Chibnall Büyük Oynuyor

Oyuncu seçimlerine ek olarak; Chibnall diziye yepyeni çekim tekniklerini, farklı görsellik stillerini ve Segun Akinola‘nın müziğini ekledi. Hikaye içeriklerine yönelik olarak ise Chibnall, bilinçli olarak eski kötüleri ve uzaylıları kullanmaktan kaçındı ve önceki başyazarların aksine sezonu birbirinden bağımsız bölümler halinde yazdı. Sezonun belkemiği olan bir hikayenin olmamasını tercih etti.

Bazı hayranlar bunu ayakta alkışlasa da diğerleri, bu fazla yeni Doctor Who‘dan yabancılaşmış gibi hissetti. Genel beklentinin aksine, hikaye işlenişleri Doktor‘un cinsiyetinden daha fazla konuşuldu. Bu radikal değişimin bu denli rahat benimsenmesinde Jodie Whittaker‘ın harikulade performansının rolü çok büyük.

Chibnall, gelen eleştirilere kayıtsız kalamamış olacak ki ikinci sezonunun yani 12.sezonun daha az iddialı, Moffat ve Davies dönemlerinin tadında bir sezon olacağına dair sinyaller verdi. Doctor Who evreninden bazı kötülerin geri döneceği konusunda başlangıcın, 2019 Yeni Yıl Özel Bölümü‘nde Dalekler ile yapıldığını söyleyebiliriz.

Paslı, kaba saba bir yapı ile ekrana tırmanan bu yalnız Dalek, meşhur imhacıların Whittaker‘ın dönemine iz bırakan bir yeniden doğuşunu simgeliyordu adeta.

“Judoon Platoon On The Moon”, Moon?

Bu noktada, BBC açıklamasında 12.sezonun Judoon‘ların geri dönüşüne de şahit olacağı belirtildi. Davies‘in David Tennat döneminde de karşılaştığımız paralı asker Judoonlar, Doktor‘un bilhassa haz etmediği bir tür. Judoonlar, Doctor Who‘da düzensiz aralıklarla ufak ufak yer almıştı. BBC‘nin ilgili birimi, birçok izleyicinin Judoonlar‘ı sabırsızlıkla beklediğini bilse de çoğu izleyicinin de onları en son gördüğümüz sezonu hatırlamayacağını biliyor. Chibnall 11.sezonda Judoonlar‘ın biraz daha beklemesi gerektiğini, onlara fazla yer verirse etkilerini yitireceklerini düşünmüş olabilir. Ama 12. sezonda onlardan daha fazla uzak kalamamış gibi görünüyor.

2020‘de izleme şansına erişebileceğimiz 12.sezon, büyük bir ihtimalle Judoonlar‘dan daha fazlasını da içeriyor olacak. Ayrıca bu yeni sezonda, önceki sezondan bazı hikayelere de yer verileceği düşünülmekte. Moffat döneminde takip ederken başımızın döndüğü bir hikaye örgüsü stili vardı. Chibnall‘ın devam ettireceği düşünülen hikaye, aynı zamanda Jodie Whittaker‘ın ikinci hikayesi olan: The Timeless Child.

Son Söz

Sezon içinde ya da Yeni Yıl Özel Bölümü‘nde açıklığa kavuşturulmayan gizemleri nedeniyle hayranların tepkili olduğu bir bölümdü The Timeless Child. Sanıyorum ki Chibnall, Matt Smith‘in dönemindeki gibi, bir noktada verilen bir hikayenin uzun bir bekleme dönemi ardından birden çözüme ulaştırılması taktiğini uygulamak istiyor.

Bu bölümün işlenişi 12.sezonun kaderine işlemiş oldu bu sebeplerle. Davies ve Moffat dönemlerindeki gibi daha da derin bir seviyede işlenecek ve açıklanacak gibi duruyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir