Doctor Who 13. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?

Gallifrey One etkinliğinde yapımcı Tracie Simpson, Doctor Who’nun 13. sezon çekimlerinin…

Eylül 2020’de başlayacağını duyurdu. Bu bilgi henüz BBC tarafından onaylanmamış olmasına karşın, 2020 sonbaharında başlayacağına dair dolaşan söylentileri destekler biçimdedir.

Ek olarak da, Simpson ön yapım sürecinin Haziran 2020’de başlayacağını da ekledi.

Şimdiye kadar bildiğimiz şey ise Jodie Whittaker’ın On Üçüncü Doktor olarak devam edeceği, baş yazar Chris Chibnall’ın dizinin idaresine devam edeceği ve on üçüncü sezonun senaryolarına başladığı.

Ve hangi yoldaşların, eğer olacaksa, Ascension of the Cybermen / The Timeless Children bölümlerini canlı atlatacağını bilmiyoruz.

Daha fazla tahmin yürütecek olursak sezon, çekimlerin başlamasından tam olarak bir sene sonra -mesela Sonbahar 2021’de- BBC1 ve BBC America’da yayınlanmaya başlayacak. Bazı hayranlar buna “uzun ara” demekteyken diğer bir çıkarıma göre ise dizinin 2005’teki dönüşünden beri her 18 ayda bir yeni sezon çıkardığı ama şimdiye kadarki planlamanın farklılığından bu kadar uzun hissettirmediği yönünde. Tabi ki Russell T. Davies dizinin başındayken (2005 ila 2008 arası), 2009’da bir sene süren özel bölümlerle birlikte, her sene bir sezon çıkmaktaydı. Bu durum 7. sezona kadar devam etti ta ki bu sezon ikiye bölünene kadar.

12. sezon bittikten sonra, 2021 sonbaharına kadar beklemenize gerek kalmayacak — o aralıkta bir tane özel bölüm yayınlanacağı bilinmekte. Büyük ihtimalle de yılbaşı zamanı. Bu özel bölümde Dalekler geri dönecek gibi görünüyor — bunun nedeni de Dalekler’in sette görülmesi.

Ama Chibnall diyor ki: “11. sezonda Dalekler yok! Bunu daha kaç defa tekrarlamam gerekiyor bilmiyorum. Bu sezonda eski yaratıklar olmayacak. Tamam mı? Bence, yeni gelmiş bir baş yazar olarak, bunu geçmiş ile tanımlayamazsınız. Yani, bu basının yapacağı bir şey ama benim gelip gidip diyeceğim şeyler değil; ‘Bunu Hartnell, Hinchcliffe veya Peter Davison zamanının neresi ile bağdaştıracağım?’ Böyle olmamalı. Olması gereken ‘Ah, hangi hikayeleri anlatmak istiyorum? Dünyada neler oluyor? Sinema ve televizyonda neler dönüyor? Ve nasıl Doctor Who bütün bunların en önünde oturabilir?’ Ben sadece ileriye gidiyormuşuz gibi hissetmek istiyorum.”

Evet, hiçbir eski yaratık olmayacak. Mesela kesinlikle Siberadam olmayacak. Ahem.

Teknik olarak, özel bölüm 11. sezondan bağımsız sayılır, yani söylediği yalan tam olarak bir yalan sayılmaz.

Doctor Who 12. sezon, Ascension of the Cybermen bölümü ile pazar günü devam edecek.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

2 Responses

  1. Serdar dedi ki:

    20.10.2020 hala yeni bir haber yok. Üzücü….

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: