Doctor Who’nun Yeni Başrolü Hugh Grant Olacakmış

Hugh Grant‘in 14. Doktor olacağına dair haber, The Mirror gazetesinde başyazar Emma Pryer‘in imzasıyla ve özel haber olarak 19 Mart 2022‘de yayınlandı.

Haberin çevirisi aşağıdaki gibidir. Haberin orijinal metnine erişebileceğiniz bağlantı, kaynaklar kısmında yer almaktadır.

ÖZEL HABER: Hugh Grant, popüler dizinin ‘Marvel tarzı yapılanma’sında yeni Doctor Who olacağını ima etti.

Oyuncu ilk olarak 1999’da bir Comic Relief skecinde Doktor‘u canlandırdı; ancak yazar Russell T Davies, diziyi 2007’de yeniden başlattığında kendisine (Grant’e) teklif götürdüğünde rolü reddetti.

Bir televizyon yetkilisi, Doctor Who’nun, TARDIS’i kontrol edecek olan Hugh Grant ile Marvel tarzı bir yapılanmaya yönelebileceğini söylüyor.

Showrunner Russell T Davies, 2023’te bilimkurgu dizisinin 60. yıl dönümü için idareyi ele alıyor.

İçeriden biri, Davies’in role “yeni bir his katmak” için Four Weddings and a Funeral’ın 61 yaşındaki yıldızı için hevesli olduğunu söyledi.

[Yetkili] şunları ekledi: “Birçok niteliğe sahip –harika bir oyuncu; İngiliz, ödüllü, Hollywood’un en iyilerinden ve komedide mükemmel. Görüşmeler sürüyor.”

Davies’in Doktor’un ufkunu genişletmek istediği de söyleniyor.

İçeriden biri şunları söyledi: “Vizyon; dizinin Marvel benzeri bir ürün olabileceği, Doktor ve hayatındaki pek önemli karakter etrafında dönen bir franchise oluşturmak.”

Davies’in, BBC Worldwide’dan gelen bütçe ve dizinin yapımcılığını üstlenen Wolf Studios’un çoğunluk hissesini satın alan Sony Pictures TV tarafından fonlandığını söyleniyor.

Kaynak şunları da ekledi: “BBC’ye sonsuz saygımla söylüyorum, geçmişte Torchwood gibi girişimler Galler çevresindeki yerlerde çok sınırlı bir bütçeyle yapıldı. Artık dünya Russell’ın istiridyesi.”

Davies, Doktor’un 16 yıl sonra 2005’te yeniden canlanmasından ve diziyi küresel bir fenomene dönüştürmekten sorumluydu.

2009’da [diziden] ayrıldığında, Steven Moffat ve en son Chris Chibnall [diziyi] devraldı. Ancak reytingler kötüden daha kötüye gitti.

Bu yıl Jodie Whittaker’ın 13. Zaman Lordu olarak yer aldığı, Chris ve kendisi ayrılmadan önceki son bölümleri yayınlanacak.

Grant, 2018’de yayınlanan Davies’in mini dizisi A Very English Scandal’da politikacı Jeremy Thorpe rolüyle BAFTA’ya aday gösterilmişti.

Kaynak: Hugh Grant tipped to be new Doctor Who in ‘Marvel-style makeover’ for hit show

Bu haber sadece The Mirror‘da kalmadı elbette. Devamında The Sun, ScreenRant gibi çeşitli platform ve sitelerde The Mirror kaynak alınarak yayınlanmaya başladı.

Ancak işler pek de gözüktüğü gibi değil. Öncelikle The Mirror/Daily Mirror, The Sun gibi gazeteler basın dilinde tabloid denen ve genellikle bol fotoğraf ve sansasyonel başlıklar atarak satma/okunma amacında olan yapılardır.

Bugüne kadar “özel haber” başlığı atarak Doctor Who’ya dair pek çok haber yayınlamışlar, ancak bunların hemen hemen hiçbiri doğru çıkmamıştır.

İşte bu sebeple bu kaynaklardan gelen haberleri yayınlamak istemesek de bilgilendirmek ve doğruya yönlendirmek amacıyla, her zaman için “söylenti” olarak duyuruyoruz.

Yine bu haberi yayınlamayacaktık, ancak Posta gazetesinin internet sitesinde ve normalde güvenilir kaynaklardan haber yapan çeşitli hesaplarda da yayınlanmasının ardından müdahale etmek istedik.

Biz bu haberi ve dolayısıyla bu yazıyı nasıl yazabiliriz diye düşünürken Hugh Grant kendi Twitter hesabından bu haberi, The Mirror’u kaynak göstererek yalanladı.

Yani bir kez daha yalan haber yayınladıkları ortaya çıkmış oldu.

Her zaman dediğimiz gibi; bu tarz haberlere temkinli yaklaşın. Yoksa üzülen yine biz olacağız.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Hayatı genel olarak Doctor Who'ya dair bir şeyler okuyarak veya izleyerek geçer. Bunu yapamadığı zamanlarda ise Doctor Who'ya dair yapmayı planladığı şeyleri düşünür. 2009'da ilginç bir karşılaşma neticesinde izlemeye başladığım Doctor Who benim için çok büyük bir aşka dönüştü. Bu sebeple bir sürü şey yaptık. Facebook sayfaları/grupları, forum ve blog siteleri, çekilişler, etkinlikler, yayınlar ve videolar. Ancak hala işin çok başındayız. Yapmamız gereken çok fazla şey var.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir