2. Doktor’un İki Kayıp Hikayesi Animasyon Olarak Dönüyor

2. Doktor döneminin iki kayıp bölümü/hikayesi animasyon olarak yayınlanacak.

Patrick Troughton‘ın İkinci Doktor olarak yer aldığı 1967 yapımı The Evil of the Daleks ve The Abominable Snowmen bölümlerinin/hikayelerinin orijinal kayıtları BBC tarafından arşivlerden silinmişti.

Pek çok bölüm/hikaye bulunmuş olsa da bu iki hikayeye dair hiçbir kopya bulunamadı. Bu nedenle de BBC, film kayıtlarının ve fotoğrafların referans alınarak hikayelerin animasyon formatında yayınlanması için çalışmalara başladı. Bu yeni animasyon sürecini, daha evvel yayınlanan The Faceless Ones ve yakın zamanda yayınlanacak olan Fury from the Deep‘in animasyonlarını yapan Big Finish Creative‘in üstleneceği düşünülüyor.

Kayıp Bölümler ve Bulunan Kayıp Bölümler

Her iki hikayenin de yalnızca bir bölümü arşivlerde yer alıyor ve hatta Evil of the Daleks‘in film kopyası 1987’de garaj satışta bulundu.

BBC’nin Mühendislik ve Film Kütüphaneleri‘ne ait depolarda bulunan pek çok dizi ve program kaydı, yeni programlara yer açmak için silindi ya da yok edildi.

1978 yılında bu işleme son verilene kadar, 152 Doctor Who bölümü silindi veya yok edildi. Ian Levine gibi hayranların da dahil olduğu bir arama süreci başladı ve bu rakam 2013’te bulunan The Enemy of the World ve The Web of Fear hikayeleri ile birlikte 97’ye düştü.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: