DONNA NOBLE KAÇIRILDI! – (SPINVASION)

Donna Noble ve arkadaşı Nat bir uzaylı istilasını durdurmak zorunda!

Küçük bir sorun var: Önce halkla ilişkiler ekibiyle uğraşmak zorundalar.

Doctor Who seslendirme hikayesinin ikinci bölümü olan Donna Noble: Kidnapped!‘da Donna ve en yakın arkadaşı/yol arkadaşı NatalieValdacki gezegenine giderler. Burası işgal edilmiş bir gezegendir ama kimsenin umurunda değil gibi gözükmektedir. Özellikle de halkla ilişkiler çok iyi olduğundan dolayı.

Başlıktan da tahmin edebileceğiniz gibi Spinvasion, ayrıntılı ve son derece hicivli bir uzaylı istilası hikayesidir. İstilacı güç, korkunç kararlar almaktadır; toplu katliam yapmıştır ve tüm halkı köleliğe zorlamaktadır. Ancak başarılı olsa da pek etik sahibi olmayan bir halkla ilişkiler şirketi öne çıkar. Bu şirket sayesinde tüm nüfus, istilanın dünyaları için iyi bir şey olduğuna inanmaya başlar.

Doctor Who evrenindeki birçok hikayede de olduğu gibi, John Dorney’in hikayesindeki hicvi de anlaması zor değildir. Dürüst olmak gerekirse, biraz dobra ve tam üzerine bastı dedirttiği anlar vardır. Ama yazıldığı döneme uyan bu düşman ve kesinlikle Donna’ya uyan bir düşman olmalı.

Donna – Halkla İlişkiler

Bu bölümün belki de en iyi yönü, Donna‘nın gerçekten de sorumlu olduğunda işlerin nasıl ilerlediğine tanıklık etmek olacak. Geçmişte de Doktor’a karşı durmuştu ve onunla aynı fikirde olmadığı zamanlarda açıkça belli etmişti. Ama aynı zamanda uzaylı istilalarını durdurmaya alışkın olduğunu da biliyor ve buna derinden saygı duyuyor. O etrafta olmadığı zaman, aynı şeyi yapma şansının pek fazla olmadığını biliyor.

Ama bu onu durdurmuyor!

4. sezonun vurguladığı bir şey varsa o da Donna’nın güçlü ahlak duygusudur. Doktor’u The Fires of Pompeii ‘de sadece bir aileyi bile kurtarmaya zorluyor. Planet of Ood‘da bütün köle ırkını serbest bırakmaya yardım ediyor. Şartlar ne olursa olsun, Donna her zaman doğru olan şey için savaşıyor.

Bu yüzden bu hikayede karşılaştığı düşman, tam da ona uyan bir düşman. Bu hikayede tereddüt anları yok, ahlaki karmaşıklık duygusu yok. Gezegen insanları huzurlu bir ortamda yaşadıklarına inanırken halkla ilişkiler sorumlusunun da arka planda ilerleyen işlere dahil olduğu gayet açık aslında.

Sonuç olarak, Donna ile iyi bir kahramanlık hikayesine giriş yapacağız.

Spinvasion, içerisindeki eksikliği Donna’yı ele almasıyla telafi ediyor. Diziyi takip eden heyecan tutkunları için hafif kaçabilir. Ama oldukça keyifli küçük bir bölüm olacağa benziyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir