James Goss ile Time Lord Victorious Hakkında

Devasa çoklu platform hikayesi Doctor Who: Time Lord Victorious geçtiğimiz günlerde yayınlanmaya başladı. DoctorWho.TV ekibi de serinin yapımcısı James Goss ile proje hakkında konuşmuş ve sorularına yanıt bulmuş. Biz de bu soru cevap sürecini sizlerle paylaşıyoruz.

Time Lord Victorious” Nedir?

Adeta bir Doctor Who şenliği. İçinde her şey var. İstediğinizi seçin. Sesli hikayeler ve sesli kitaplar, romanlar ve çizgi romanlar, oyunlar ve daha fazlası. Maceraya atılmanın tam zamanı, bu macera belki de size yeni ufuklar açar.

Esas hikaye aslında çok basit; Evrenin başlangıcında, Karanlık Zamanlar’da, geçiyor. Gezegenlerini korkunç bir ırktan koruyan Sekizinci, Dokuzuncu ve Onuncu Doktorlar’ın hikayesini anlatıyor. Her şey de burada başlıyor.

Fikir Nereden Geldi?

Fikir hayranlardan geldi!

Proje ilk olarak, BBC İzleyici Anketleri üzerine çeşitli araştırmalar yapan Cameron McEwan tarafından geliştirildi. Hayranların farklı medyalarda görmek isteyebileceği farklı hikayelere dair geniş bir menü hazırlandı. Menüde popüler canavarlardan, bir arada görmek istenen eski Doktor’lara ve dizinin geçmişine ve evrenin tarihine dair merak edilen, ilgi duyulan diğer unsurlara kadar her şey vardı.

Ve şimdi uygulamaya koymak için mükemmel bir vakit gibi geldi. Doctor Who‘nun tamamen gizli kalmış bir kısmını ortaya çıkarma vakti. Karanlık Zamanlar, Doctor Who’nun en ziyaret edilesi dönemlerinden biri. Bu dönemden (Büyük Vampirler‘den Racnoss‘a kadar) birçok kadim ırkla tanıştık ama oraya hiç gitmedik. Ve şimdi nedenini bulmanın tam zamanı.

Time Lord Victorious’u Nasıl Takip Edeceğiz?

Karanlık Zamanlar‘a hoş geldiniz. Tüm evren keşfedilmeyi bekliyor. Belirli bir yerden başlamanız veya belirli bir sırayla takip etmeniz gerekmiyor. Dürüst olmak gerekirse, size hitap eden herhangi bir şeyi seçin ve oradan başlayın/devam edin. Time Lord Victorious‘un her hikayesinin, her serisinin bir başlangıcı, ortası ve bir sonu vardır; böylece bir kitabı alıp kendi başına tadını çıkarabilirsiniz.

Doctor Who lisansı sahipleri (lisansiye), ilginizi çekecek 30’dan fazla harika şeyle Doctor Who dünyasını yeniden keşfetmeniz için devasa bir deneyim oluşturdu; bu sebeple de ne yapacağınıza karar vermek size kalmış. Gözünüze çarpan herhangi bir çizgi romanı, bir sesli hikayeyi veya bir romanı alıp okuyabilir ve elbette ki serinin devamı gelene kadar başka bir seriyi inceleyebilirsiniz.

Tüm olayı anlamak için her hikayeyi deneyimlemem gerekiyor mu?

Kesinlikle hayır. Bu seri öyle tasarlandı ki; sadece bir parçasını bile deneyimleseniz, harika zaman geçirecek ve hikayeyi tam olarak anlayacaksınız.

Time Lord Victorious‘da yer alan birçok bireysel hikaye var ve bunları belirli bir sırayla tüketmek zorunda değilsiniz. Çeşitli serileri deneyimlemeye devam ederken, büyük resmi görecek ve hepsinin doğal olarak nasıl birbirine bağlandığını hissedeceksiniz.

Her öykünün bazı değerli parçaları ve diğer öykülerle bağlantıları var; ancak onları atlasanız bile bu durum sizi rahatsız etmeyecek. (ÇN: Beni çok rahatsız edecek.)

Nereden başlamalıyım?

Eylül başında Time Lord Victorious’da yer alan hikayelerin birbirleri ile olan bağlantılarını gösteren bir rehber yayınlandı. Oradan takip etmek istediğiniz karakter ya da olaya dair kendinize göre bir liste yapabilirsiniz. (ÇN: Gerçi o listeyi biz hala yayınlamadık ama yakın zamanda yayınlarız, acelesi yok.)

Nereden başlarsanız başlayın, yolunuz BBC Books’un yayınlayacağı ikinci kitaba (Una McCormack tarafından yazılan “All Flesh is Grass”) düşecek. Ancak bu bile, okuduğunuz tek şey buysa, pek çok şeyi anlamanızı sağlayacak.

Yani her şey duyuruldu mu? Ne kadar da büyük bir projeymiş!

Hala duyurulacak ve üzerinde çalıştığımız pek çok şey var. Çeşitli lisans sahipleri (lisansiye) deneyimlenecek yeni şeyler aramakta ve dolayısıyla duyurulacak daha çok şey var.

Yapabileceğiniz en iyi şey, haberleri/duyuruları sıkı sıkıya takip etmek. Sitemizde özellikle Time Lord Victorious hakkında çok fazla haber var. Çünkü bu seriye aşığız. Hatta ücretsiz olarak yayınlanacak işler bile var.

Ayrıca kısa bir süre sonra The Archive of Islos (Islos Arşivi) hakkında çok şey öğreneceksiniz …

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: