Kayıp Doctor Who Hikayesi Return of the Cybermen Geri Dönüyor

Big Finish, Doctor Who‘nun uzak geçmişinden kayıp bir hikayeyi tam kadro olarak gölgelerden çıkaracak.

Doctor Who – Lost Stories serisi, aslında televizyon için yazılan ancak hiç çekilmeyen çeşitli maceraların yer aldığı bir seridir. Yayınlanan önceki bölümler arasında The First SontaransMission to MagnusThin Ice ve The Daleks – The Destroyers da dahil olmak üzere Doktor’un tanıdık düşmanlarının olduğu hikayeler de yer alıyor.

Şimdi sıra Siberlerde, Siberlerin yaratıcısı Gerry Davis‘in kaleminden Return of the Cybermen hikayesi ilk defa, orijinal haliyle yayınlanacak.

Başlangıçta, 1974’te Tom Baker’ın ilk sezonunda yayınlanması için yazıldı ve teslim edildi. Revenge of the Cybermen ismiyle yayınlanmadan önce dizinin o zamanki senaryo editörü Robert Holmes tarafından büyük oranda yeniden yazıldı.

Yapımcı David Richardson, eserin ortaya nasıl çıktığını açıkladı:

“Yıllardır Return of the Cybermen hikayesinden haberdardım. Ancak Gerry Davis’in senaryosunu nispeten yakın bir zamanda arşivci Richard Bignell‘in harika dedektif çalışmaları sayesinde bulabildim!

John Dorney’in uyarlaması orijinal senaryoya ve döneme sadık. Ancak Robert Holmes‘un isteyeceğine inandığımız türde -uyumlu hale getirmek için çok küçük değişiklikler- değişiklikler yapıldı. Sezon 12’ye uyum sağlamasını sağlayan küçük şeyler.

Revenge of the Cybermen‘den oldukça farklı -daha karanlık, daha korkutucu. 60’ların Siber hikayeleri The Moonbase ve The Invasion’ı anımsatan klostrofobik hikayeler.”

Yönetmen Nicholas Briggs hikaye hakkında konuştu;

Tom‘la bu hikayede çalışmak ilginçti, çünkü stildeki farkı hemen fark etti. Bu Gerry Davis‘in 1974’te hayal ettiği gibi bir Doctor Who bölümüydü. 1960’ların ortalarında yazdığı Doctor Who bölümlerine çok benziyordu.

Bu yüzden bu senaryo, Robert Holmes‘ün Revenge of the Cybermen‘inde. Veya yakın zamanda yaptığımız Fourth Doctor Adventures sesli hikayelerinde mevcut olan aynı duygusal çok yönlülüğe ve zekâya sahip değildi.

Neler ekledik peki?

Bu senaryo Tom‘a eskiden verilmiş olsaydı nasıl olacağını hayal ettim. Eğer Tom Baker‘ın ilk sezonunun senaryo kitabına bakarsanız, provalarda ve çekim sırasında oyuncular veya yönetmen tarafından eklenen çok sayıda replik değişikliği olduğunu görebilirsiniz. Bazı değişikler çok sevilen replikler, en unutulmaz anlar oldu.

Bu yüzden Return of the Cybermen‘in yapım sürecinde Tom’un önerilerini kabul etmenin sürece sadık bir durum olacağını düşündüm.

Tom’u bir Siber sesiyle ile yönettiğimde eğlenceli anları yakalamasıyla her zamanki gibi çok eğlendik. Bir ara “Benimle mi konuşuyor?” diye sordu ve hepimiz gülmekten yarıldık.”

Daha Fazla Bilgi mi Lazım?

Bu eşsiz hikaye hakkında daha fazla bilgi, Doctor Who Magazine‘in 2 Nisan 2020’de yayınlanacak olan yeni sayısında olacak.

Return of the Cybermen‘in koleksiyoncu sürümü olan 2-diskli kutu setini Big Finish’in internet sitesinden ön sipariş verilebilir. İsteyenler ise 12,99 sterline indirebilirsiniz.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir Cevap Yazın