Onun Gibi Bir Bölüm Daha Gelmedi: ‘DALEK’

Published On 23 Haziran 2019 | By Duha Can Cankaya | Son Yazılar

Doctor Who‘nun Yeni Yıl Özel Bölümü Resolution bir kısım izleyeni, o meşhur baş düşmanın dönüşü vesilesiyle heyecanlandırmış olabilir. Ancak Modern Seri‘nin gelmiş geçmiş en iyi Dalek merkezli bölümü halen Dalek bölümü.

Heybetli Dalekler, tıpkı TARDIS ve sonik tornavida gibi, Doctor Who‘nun ikonikleşmiş ve ayrılmaz bir parçası haline geldiler. Dizinin yazar ekibinin düşük bütçelerle bile ne kadar yaratıcı olabileceğine ispat gibi duran Dalekler, halen izleyicisine korku salabiliyor. Baş yazar Russel T. Davies, yönetmen Joe Ahearne ve yazar Robert Shearman‘ın sayesinde, bu sibernetik-organizma uzaylı türünün eşsizliği bir kez daha Dokuzuncu Doktor (Christopher Eccleston)’un sezonu ile 2005 yılında geri dönüş yaptı.

Dalek bölümünde, Doktor ve Rose Tyler (Billie Piper) 2012 yılında, Amerika‘nın Utah eyaletindeki bir yeraltı üssünde buluyorlar kendilerini. Bu üssün mide bulandırıcı bir milyoner olan Henry van Statten (Corey Johnson)’e ait olduğu anlaşılıyor. Bu yeraltı gariplik üssünde birçok uzaylı ürünü eşya, silah ve hatta bir gizemli uzaylı bile var. Doktor, bu uzaylının kimliğini öğrendiğinde dehşete kapılıyor ve uzaylı tutsak tutulduğu hücreden kaçtığında onunla başa çıkamayacak kadar güçsüz bir durumda.

İnkar edilemez düzeyde bir etkileyiciliğe sahip bir bölüm, ismi başta bir kısım izleyiciye bir şey ifade etmemiş olsa da. Bununla beraber, Doktor’un en büyük düşmanları ile ilgili bilgilerin en iyi şekilde düzenlendiği bu bölümde, Dalekler sanki hiç gitmemişler gibiydi.

Doctor Who yeniden çekilmeye başladığında, Dalekler‘in ekrana çıkışının 40. yıl dönümüydü ve 15 yıldır ekranda görünmemişlerdi. Tam olarak da bu zaman aralığı yüzünden Dalekler oldukça riskli bir girişimdi.

Neyse ki onların tuzlukvari görünümleri ve musluk pompası ile mikserden hallice yapıları geçmişte olduğu gibi, yine sevilmiş ve kucaklanmıştı. Remembrance of the Daleks bölümünde Dalekler‘in merdiven çıkabilmesi, birçokları için farklı yükseklik seviyeleri ya da katlara çıkamayacakları için işlevsiz olduklarını söylediklerine pişman ettirdi. Ahearne ve Shearman izleyicinin bulup bulacağı tüm açıkların farkındalar.

Dalekler De Dalekler… Nedir Sevilmelerini Sağlayan?

Dalekler‘in bu denli tutmasındaki, belki de ana sebep, ‘uzaylı’ konseptine yeniden bir yorum getirip, klostrofobik yapılarını minimalizm ile harmanlamalarıydı. Uzun zamandır diziyi takip eden hayranlar bu türe dair birkaç şeyden şikayetçiydi. Örneğin yaratıcıları Davros ve çeşitli sınıflarda olmaları gibi. Ve onları bile memnun eden bir bölüm olmuştu bu bölüm.

Daleklerin merhametsiz, totaliter doğası ve ‘Dalek‘ isminin bile başlı başına verdiği korku. İnsan askerlerin toplu gruplar halinde ve tek bir Dalek tarafından imha edilmesi, tek bir Dalek! İşte bu bile onların korkunç yapısını gözler önüne seren bir şey.

Bölümdeki CGI efektlerle Dalekler‘in merdivenlerden ‘havalanarak’ çıkması, hayranları oldukça şaşırtan bir ters köşe olmuştu. Ayrıca Bad Wolf ve The Parting of the Ways gibi bölümlerde de şunu görmüştük ki; Dalekler ‘oldukça’ fazla sayıdalar.

Daha sonraları birçok farklı kez karşımıza çıkan Dalekler, Doktor‘un başına iş açmaya devam edecek gibi görünüyor.

Like this Article? Share it!

About The Author

Bir Cevap Yazın