Russell T Davies, Yeniden Doctor Who’nun Başında!

BBCDoctor Who‘nun 2005 yılında ekranlara dönmesini sağlayan adamın, Russell T Davies‘in, bir kez daha dizinin başına geçeceğini duyurdu.

23 Kasım 2023’te yayınlanacak olan 60. yıl özel bölümünün ve ardından 2024’te, 14. sezon ile başlayacak yeni dönemin showrunner‘lığını(*) üstlenecek.

Doctor Who‘nun ilk showrunner‘ı(*) olan Davies görev süresi boyunca, dizinin popülaritesinin arttığını ve bir dolu övgüye ve hatta ödüle mazhar olduğunu gördü. 2009’da diziden ayrıldıktan sonra ise geride hala devam eden bir miras bıraktı.

Diziye dönüşü hakkında konuşan Davies şunları söyledi:

“En sevdiğim diziye geri döneceğim için çok heyecanlıyım. Ama zamanda çok hızlı bir yolculuk yapıyoruz, önümüzde dümeninde arkadaşım ve kahramanım Chris Chibnall‘ın olduğu Jodie Whittaker‘ın harika Doktor‘unun keyfini çıkarabileceğim, koca bir sezon var. Şimdilik hala bir izleyiciyim.”

Davies‘in diziye dönüşü hakkında konuşan Chibnall şunları söylüyor:

“Doctor Who’nun 60. yıl dönümünde, İngiltere’nin senaryo yazarlığı alanındaki en parlak isimlerinden birinin evine dönüşünü görecek olmak, son derecede heyecan verici bir duygu ve çok yerinde bir karar. Russell’ın devrettiği meşale, kendisine geri verildi. Doctor Who, BBC, Galler’deki dizi/film endüstrisi ve dürüst olalım, dünyadaki herkesin gelecekte yaşanacaklar hakkında ÇOK HEYECANLI olmak için bir sürü sebebi var.”

BBC Drama Bölüm Başkanı Piers Wenger ise şunları söyledi:

“13. Doktor, yeni ve sıra dışı maceralara atılmaya hazırlanırken, değişim rüzgarları esiyor… bu rüzgar beraberinde, dünyanın dört bir yanındaki Doctor Who hayranlarını sevindirecek haberler getiriyor. Russell’ın, Chris ve Jodie’nin büyük başarılarını geliştirmek için Doctor Who’ya geri dönmesinden heyecan duyuyoruz. Dizi için yapmaya devam ettikleri her şey için ikisine (Jodie ve Chris’e) ve Cardiff’teki ekibe teşekkür ederim ve merhaba Russell, geri dönmen harika.”

*showrunner: başyazar olarak da bilinen ancak sadece hikaye/senaryo işleriyle değil aynı zamanda bir yapımcı olarak daha doğrusu bir uygulayıcı yapımcı olarak yapımın her yönüyle ilgilenen, dizinin en önemli ismi.

Modern seride Russell T Davies, Steven Moffat ve Chris Chibnall bu ünvana sahip olmuştur. Klasik seride ise başyazar ve uygulayıcı yapımcı ayrı kişilerdi.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: