Russell T Davies, Yeniden Doctor Who’nun Başında!

BBCDoctor Who‘nun 2005 yılında ekranlara dönmesini sağlayan adamın, Russell T Davies‘in, bir kez daha dizinin başına geçeceğini duyurdu.

23 Kasım 2023’te yayınlanacak olan 60. yıl özel bölümünün ve ardından 2024’te, 14. sezon ile başlayacak yeni dönemin showrunner‘lığını(*) üstlenecek.

Doctor Who‘nun ilk showrunner‘ı(*) olan Davies görev süresi boyunca, dizinin popülaritesinin arttığını ve bir dolu övgüye ve hatta ödüle mazhar olduğunu gördü. 2009’da diziden ayrıldıktan sonra ise geride hala devam eden bir miras bıraktı.

Diziye dönüşü hakkında konuşan Davies şunları söyledi:

“En sevdiğim diziye geri döneceğim için çok heyecanlıyım. Ama zamanda çok hızlı bir yolculuk yapıyoruz, önümüzde dümeninde arkadaşım ve kahramanım Chris Chibnall‘ın olduğu Jodie Whittaker‘ın harika Doktor‘unun keyfini çıkarabileceğim, koca bir sezon var. Şimdilik hala bir izleyiciyim.”

Davies‘in diziye dönüşü hakkında konuşan Chibnall şunları söylüyor:

“Doctor Who’nun 60. yıl dönümünde, İngiltere’nin senaryo yazarlığı alanındaki en parlak isimlerinden birinin evine dönüşünü görecek olmak, son derecede heyecan verici bir duygu ve çok yerinde bir karar. Russell’ın devrettiği meşale, kendisine geri verildi. Doctor Who, BBC, Galler’deki dizi/film endüstrisi ve dürüst olalım, dünyadaki herkesin gelecekte yaşanacaklar hakkında ÇOK HEYECANLI olmak için bir sürü sebebi var.”

BBC Drama Bölüm Başkanı Piers Wenger ise şunları söyledi:

“13. Doktor, yeni ve sıra dışı maceralara atılmaya hazırlanırken, değişim rüzgarları esiyor… bu rüzgar beraberinde, dünyanın dört bir yanındaki Doctor Who hayranlarını sevindirecek haberler getiriyor. Russell’ın, Chris ve Jodie’nin büyük başarılarını geliştirmek için Doctor Who’ya geri dönmesinden heyecan duyuyoruz. Dizi için yapmaya devam ettikleri her şey için ikisine (Jodie ve Chris’e) ve Cardiff’teki ekibe teşekkür ederim ve merhaba Russell, geri dönmen harika.”

*showrunner: başyazar olarak da bilinen ancak sadece hikaye/senaryo işleriyle değil aynı zamanda bir yapımcı olarak daha doğrusu bir uygulayıcı yapımcı olarak yapımın her yönüyle ilgilenen, dizinin en önemli ismi.

Modern seride Russell T Davies, Steven Moffat ve Chris Chibnall bu ünvana sahip olmuştur. Klasik seride ise başyazar ve uygulayıcı yapımcı ayrı kişilerdi.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Hayatı genel olarak Doctor Who'ya dair bir şeyler okuyarak veya izleyerek geçer. Bunu yapamadığı zamanlarda ise Doctor Who'ya dair yapmayı planladığı şeyleri düşünür. 2009'da ilginç bir karşılaşma neticesinde izlemeye başladığım Doctor Who benim için çok büyük bir aşka dönüştü. Bu sebeple bir sürü şey yaptık. Facebook sayfaları/grupları, forum ve blog siteleri, çekilişler, etkinlikler, yayınlar ve videolar. Ancak hala işin çok başındayız. Yapmamız gereken çok fazla şey var.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir