Spyfall Sonrası Beyin Yakan Sorular

Spyfall, iki bölümlük bir hikayeydi ve iki bölümü de izledikten sonra kafamızda oluşan sorulara değinmek istedim. Doctor Who bu sezon herkesi daha ilk iki bölümden bombardımana tuttu. Efendi, TCE cihazının dönüşü, Zaman Lordu iletişimleri, Gallifrey… Önceleri sadece şöyle bir dokundurarak geçiştirilen konuları 180 derecelik bu dönüşle detaya inerek bize sunması güzel. Fakat insan işkillenmiyor da değil… Nitekim bazı konuları masa üstüne açık bir kitap gibi bırakıp devam ediyor sezon.

Hadi kitapları biraz kurcalayalım…

Zamansız Çocuk(Timeless Child) kim?

The Ghost Monument bölümündeki Remnantlar‘ın mırıltılarının o kadar da saçma olmadığı ya da basitçe Doktor‘u ima etmediği anlaşıldı. Zamansız Çocuk (Timeless Child), kesinlikle gelecekte mercek altına alınacak. İyi ama kim o? Birçok hayran, Zamansız Çocuk‘un Doktor‘un torunu Susan olduğunu düşünüyor. Doktor‘un Susan‘ı Gelecek Dünyası’nda bıraktığını hatırlatma yapayım hemen. Efendi‘nin “Hepsi yalanlar üzerine kurulu.” demesine dayanarak diyorum ki mevzu, Gallifrey‘in Rassilon Dönemi‘nde geçiyor.

Muhtemelen Gallifrey Irkı‘nın yerleşiminin ilk dönemlerine dayanan bir hikaye ile karşılaşacağız. Zamansız Çocuk, Omega mı? Zaman yolculuğunu gerçekleştirmek için yıldızları manipüle eden o –karanlık– mühendis mi? Elbette Zaman Lordu medeniyeti kurulacaksa Omega öne çıkar muhtemelen.

Her iki türlü de Chris Chibnall, Doctor Who efsanelerine balıklama dalmış gibi duruyor. Başarıyla yönetmesi gereken bir döneme girişmiş. Umarım sezon sonunda #TeamChibnall şeklinde coşarız. Bu durumda dizinin atmosferi, olduğundan kat be kat daha büyüleyici olur.

Gallifrey’de son durum ne?

Gallifrey‘î en son dokuzuncu sezon finali olan Hell Bent bölümünde görmüştük. Bölümde Gallifrey‘in bir cep evrenden kaçarak/kaçırılarak bizim evrenimize geldiğini öğrenmiştik. Dahası; Gallifrey evrenin sonunda, “şuradaki ya da oradaki bir yıldız sistemi”nde gizli tutuluyordu.

Chris Chibnall orijinalliğini diziye katarak ilk iş, Spyfall: Bölüm 2‘de bu güvenli alanı istila etti. Ne Doktor ne de Efendi Gallifrey’in cep evren mevzularından ya da The Day of the Doctor durumuna dönmesinden bahsetti.

Diğer Zaman Lordları‘na ne oldu? Dizide belirtildiği üzere hepsi öldü. Şahsen öyle olmamasını ve Zamansız Çocuk arkının yenilenip daha güçlü bir konuma getirilmesini umut ederim.

Efendi Gallifrey’î nasıl yok etti?

Muhtemelen siz de Efendi‘nin nasıl olup da öyle kitlesel bir yıkımı yapabildiğini merak ediyorsunuzdur. Muhtemelen Efendi kalkıp Omega Arsenal’e baskın düzenledi. (Omega Arsenal: Gallifrey atalarının yarattığı, son derece güçlü ve yasaklı olan bir koleksiyondur.) Daha önce bu koleksiyondan bir silahı görmüştük. “The Moment” desem hatırlar mısınız? Zaman Savaşı‘nın son günlerinde Doktor‘un da bulaştığı “galaksi yiyen” menfur silah. Bence tüm silahlar menfur…

Efendi neden şeytani haline döndü?

Yeni rejenerasyonunun Missy-öncesi olduğunu tahmin ediyoruz. O meşhur ‘Efendi ruhunun‘ halen canlı olduğu dönemler. Hatırlarsanız 10.Sezon’da Missy rehabilitasyona alınmıştı ve günün sonunda, günü kurtarmak için kendini feda eden biri haline gelmişti.

Ya da Chibnall karakterlerin gelişim arkını çorba haline getirmeye kararlıdır…

Teorime göre, şayet bu rejenerasyonu Missy-sonrası ise; Efendi bir şekilde Zamansız Çocuk ile ilgili bir şeyler keşfetti. Ve bu keşfinde Zamansız Çocuk ile Doktor arasında bir bağlantı buldu. Ve bu keşfinde hiç de hoşuna gitmeyen şeyler öğrendi. Böylece eski düşmanına karşı olan düşünce ve duyguları depreşti.

Efendi nasıl ölümden paçayı kurtardı ve kaçtı?

Bunun da Doctor Who tarihindeki diğer tüm Efendi‘nin ölümden paçayı kurtarmaları gibi olacağını sanıyorum. Ne, nasıl, ne zaman oldu asla detaylı olarak bilemeyeceğiz demek bu. İlla bir şekilde ölümden kurtulmuş ve entrikalarına dönmüştür.

Nasıl kaçtı kısmında ise, muhtemelen son anda TARDIS‘ini çağırdı. İstediğinde TARDIS‘ini çağırma yeteneği olduğunu biliyoruz.

Spyfall hikayesi hakkında ‘genel olarak’ merak edilen büyük sorular bunlardı. Sizin aklınıza takılan bir soru var mı? Sizce Zamansız Çocuk kim? Sizce Efendi nasıl kurtuldu? Zaman Lordları bu kez tamamen mi yok oldu? Fikirleriniz benim için çok önemli. Lütfen soru ve görüşlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. 

Bir dahaki sefere dek, görüşmek üzere!

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: