11. Sezon Aslında “Erkek” Doktor İçin Yazılmış!

Published On 14 Eylül 2018 | By Umut ÇEvik | Son Haberler

Jodie Whittaker‘ın Doctor Who‘ya dahil oluşu, 2017 yazına dek evrenin en büyük sırrıymışcasına saklandı.

BBC’nin aldığı sıra dışı önlemler sayesinde yeni Doktor’un kimliği son saniyeye dek sır olarak kalmayı başardı.

Ve artık bu bir sır değilken sezonun yazarları başka bir sırrı daha açıkladı: Bölümler erkek Doktor karakterine göre kurgulanmış ve senaryolaştırılmış.

Yeni başyazar ve yürütücü yapımcı Chris Chibnall’ın SFX dergisine verdiği röportajda belirttiğine göre yazarlar Malorie Blackman, Ed Hime, Pete McTigh, Joy Wilkinson ve Vinay Patel’in başrolün bir kadın oyuncu tarafından canlandırılacağına dair bir bilgisi yoktu.

“Bir dolu taslakta Doktor için ‘erkek’ belirteçleri vardı. Yazarlar –aslında hiç kimse- açıklama videosuna kadar gerçeği bilmiyordu.”

Yine de Chibnall ayrıca içeriklerin aslında pek değişmediğini ancak sadece yazarların hikayeyi ‘erkek belirteci (he)’ ile yazdıkları için bir dolu (he’nin ‘she’ olarak değişiminden bahsediliyor) değişim yapmak gerektiğini de eklemiş.

Chibnall “Doktor’un kadın bir oyuncu tarafından canlandırılması gibi bir değişikliğin gerçekleşmesi için 55 yıl geçmesi gerektiği gerçeğini anlamak benim için zor.” demiş.

Chibnall “Tarihi olayların geçtiği bölümlerde –yani bu tarz bölümler yazarsak, ki muhtemelen yazarız- bu cinsiyet mevzusu hikayenin dinamiğini etkileyecektir.” demiş.

Chibnall bu sezon için ‘harika’ yazarlar aramış, buradan yazar kadrosunun özene bezene bir araya getirilmiş kişilerden oluştuğunu çıkarabiliriz.

“Yeni nesil yazarların Doctor Who’ya yeni bir soluk getirmesini ve olayları taban tabana zıt bakış açılarından ele almalarını istedim.”
“Yazarlar da oyuncular gibidir- yazdıklarını okuyup değerlendirmeniz gerekir. Yazarların hepsi diziye bayılıyor, hepsi de diziye dahil olabilmek için çırpınan kişilerdi. Onlar anlatacak hikayeleri olan kişiler ve ne istediğini bilip diziye uyarlayacak kişiler.”

Doctor Who’nun 11. sezonu 7 Ekim Pazar günü başlıyor.

Like this Article? Share it!

About The Author

Ben Umut ÇEvik. 02.06.1995'te Gönen, Balıkesir'de doğdum. Lisede aldığım bilgisayar eğitimi dolayısıyla çeşitli genel ve yerel firmalarda teknisyenlik yaptım. Bu süreçte amatör olarak tiyatro ile ilgilendim. Tüm bunlarından ardından 2013 yılında Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya'da yarı zamanlı olarak yaşamaya başladım. Doctor Who isimli İngiliz Kült televizyon serisinin büyük bir hayranıyım. 2009'dan beri diziye dair birçok çalışmanın ya başındaydım yada içinde. Resmi yada gayriresmi organizasyonlar düzenledim ve çeviriler yaptım. Tabii bunlar yaptıklarımın ve yapacaklarımın küçük bir kısmı. Şimdilerde yeniden üniversiteye hazırlanıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olduğuna inanmamayı seçiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir