11. Sezon Aslında “Erkek” Doktor İçin Yazılmış!

Jodie Whittaker‘ın Doctor Who‘ya dahil oluşu, 2017 yazına dek evrenin en büyük sırrıymışcasına saklandı.

BBC’nin aldığı sıra dışı önlemler sayesinde yeni Doktor’un kimliği son saniyeye dek sır olarak kalmayı başardı.

Ve artık bu bir sır değilken sezonun yazarları başka bir sırrı daha açıkladı: Bölümler erkek Doktor karakterine göre kurgulanmış ve senaryolaştırılmış.

Yeni başyazar ve yürütücü yapımcı Chris Chibnall’ın SFX dergisine verdiği röportajda belirttiğine göre yazarlar Malorie Blackman, Ed Hime, Pete McTigh, Joy Wilkinson ve Vinay Patel’in başrolün bir kadın oyuncu tarafından canlandırılacağına dair bir bilgisi yoktu.

“Bir dolu taslakta Doktor için ‘erkek’ belirteçleri vardı. Yazarlar –aslında hiç kimse- açıklama videosuna kadar gerçeği bilmiyordu.”

Yine de Chibnall ayrıca içeriklerin aslında pek değişmediğini ancak sadece yazarların hikayeyi ‘erkek belirteci (he)’ ile yazdıkları için bir dolu (he’nin ‘she’ olarak değişiminden bahsediliyor) değişim yapmak gerektiğini de eklemiş.

Chibnall “Doktor’un kadın bir oyuncu tarafından canlandırılması gibi bir değişikliğin gerçekleşmesi için 55 yıl geçmesi gerektiği gerçeğini anlamak benim için zor.” demiş.

Chibnall “Tarihi olayların geçtiği bölümlerde –yani bu tarz bölümler yazarsak, ki muhtemelen yazarız- bu cinsiyet mevzusu hikayenin dinamiğini etkileyecektir.” demiş.

Chibnall bu sezon için ‘harika’ yazarlar aramış, buradan yazar kadrosunun özene bezene bir araya getirilmiş kişilerden oluştuğunu çıkarabiliriz.

“Yeni nesil yazarların Doctor Who’ya yeni bir soluk getirmesini ve olayları taban tabana zıt bakış açılarından ele almalarını istedim.”
“Yazarlar da oyuncular gibidir- yazdıklarını okuyup değerlendirmeniz gerekir. Yazarların hepsi diziye bayılıyor, hepsi de diziye dahil olabilmek için çırpınan kişilerdi. Onlar anlatacak hikayeleri olan kişiler ve ne istediğini bilip diziye uyarlayacak kişiler.”

Doctor Who’nun 11. sezonu 7 Ekim Pazar günü başlıyor.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: