David Collings Vefat Etti (1940-2020)

Doctor Who’da klasik serinin çeşitli hikayelerinden tanıdığımız oyuncu David Collings, 79 yaşında hayata gözlerini yumdu.

İlk kez 4. Doktor’un Revenge of the Cybermen bölümünde Voga’nın koruyucusu Vorus rolü ile karşımıza çıktı. Dönek biri olarak halkının egemenlik hakkını savundu; ancak bu güç gösterisi, neredeyse yok olmalarına neden olacaktı.

1977’de

The Robots of Dead bölümünde Paul rolüyle geri döndü. Paul çok farklı bir roldü. Kaldor City Şirketi için çalışan bir gizli ajandı ve sonunda Grimwade Sendromu‘na yakalanıp Robot korkusuna yenik düştü.

Son bölümü

5. Doktor zamanında Mawdyrn Undead bölümünde Mawdryn karakterini canlandırdı. Doktor‘u kalan rejenerasyon haklarından vazgeçirmeye çalıştı.

Hayatına Dair…

Collings 1940 yılında Doğu Sussex’teki Brighton’da doğdu. Televizyonda ilk kez, 1964’te canlı yayınlanan Suç ve Ceza dizisinde Raskolnikov karakterini canlandırdı. Sonraki otuz yıl, sıradan bir İngiliz ekran yüzü olarak çeşitli programlarda oynadı.

Örneğin: Dr. Finlay’s Casebook, Point Counter Point, The Possessed, Canterbury Tales, Elizabeth R, By the Sword Divided, Miss Marple: A Murder Is Announced, Sapphire & Steel ve The Shadow of the Tower.

The Fight Against Slavery‘de William Wilberforc‘u ve Hazine Adası ‘nda Kör Pew‘u oynadı. 1981’de Blake’s 7‘nın final bölümünde Deva‘yı oynadı. 70’lerin sonunda Çin halk masalları uyarlamalarında Maymun‘u oynadı.

Film rolleri arasında; 1970 yapımı klasik bir müzikal film olan Scrooge, The Thirty Nine Steps ve The Outsider gibi başarılı performanslar sergilediği filmler vardır. Radyo dinleyicileri onu BBC‘nin övülen oyunlaştırılmış Yüzüklerin Efendisi dramasında Legolas olarak duydu.

Son yıllarda Collins, Big Finish ve benzeri Doctor Who yapımlarında çalıştı.

David Collings; sevenleri, çocukları ve eşi Karen Archer’ın anılarında yaşamaya devam edecek.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: