Paul Spragg Anısına Kısa Hikaye Yarışması

Published On 12 Mayıs 2019 | By Duha Can Cankaya | Son Yazılar

8 Mayıs her zaman için Big Finish için üzücü bir gündür. Big Finish beş yıl önce bugün, Big Finish’in kalbi sayılan neşeli Paul Spragg‘ın aniden gelen ölüm haberi ile sarsılmıştı.

Nicholas Briggs o gün hakkında “Hayatımın en kötü günlerinden biriydi. Ve halen O’nun kaybıyla şok içindeyim. Her zaman mutluluk ve pozitiflik dolu biriydi.” diyor.

Paul‘un ölümünden sonraki günlerde gelen sayısız başsağlığı maili ile onun arkadaşları ve dinleyiciler tarafından ne kadar çok sevildiğini gösteriyordu- ki hala daha bu mailler gelmeye devam ediyor.

Paul çoğunlukla ona yazan yazarlar ile görüşme halindeydi ve birkaç yıl önce Ian Atkins, Paul‘u anmak ve O’nunla fikirlerini paylaşan herkesi bu işe dahil edebilecek bir fikirle bize geldi.

Bunun Paul ve O’nun yeni yeteneklere olan ilgisi ve desteğini yaşatmaya devam edeceğini düşündük. Buradan hareketle Paul Spragg’ı Anısına Kısa Hikayeler ( Paul Spragg Memorial Short Trips Opportunity) ortaya çıktı. Bu yarışma sayesinde Doctor Who Kısa Hikayeleri (Doctor Who Short Trips) ‘e fikirlerini ve çalışmalarını yollamalarıyla katılım sağlayabilecekler. Üç yıldır yeni yazarlardan bir dolu harika hikaye okuduk.”

İlk kazanan hikaye yüzlerce başvuru arasından seçilen Forever Fallen isimli hikayesiyle Joshua Wanisko oldu. Yayınlanmış bu hikaye, Nick‘in anlatımıyla ücretsiz bir şekilde indirilebilir.

As Bayrakları, As!

Birinci hikayeyi takip eden diğer iki hikaye ve yazar ise Landbound ile Selim Uluğ (!!!), The Last Day at Work ile Harry Draper oldu.

Yarışmanın dördüncü yılındayız ve katılımlar Haziran sonuna dek kabul edilecek. Katılım ve koşullar hakkında detaylı bilgiye Big Finish‘in internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Hatırlatmakta fayda var: katılım sayısı çok fazla olduğu için en fazla 1 hikaye ile katılabilirsiniz. Aksi takdirde diskalifiye edilirsiniz.

Hikayeniz Klasik Seri ya da Modern Seri dönemlerinden biri ile ilgili olabilir. Sadece Savaş Doktor‘u hakkında hikaye kabul edilmiyor.

Katılım hakkında bazı bilgiler şu şekilde:
 1. Tüm katılımlar Word‘e uyumlu ya da PDF formatında, elektronik bir biçimde competitions@bigfinish.com adresine elektronik posta şeklinde yollanmalıdır.
 2. Sinopsis en fazla bir sayfa sürmelidir. (Bu da 500 kelime oluyor)
 3. Açılış bölümü de aynı şekilde tek bir sayfa (500 kelime) ile kısıtlı olmalıdır. Bunun yazarın kalemini test etme amaçlı olduğunu unutmayın.
 4. Her iki sayfada da yazarın ismi ve mail adresi yazılı halde olmalıdır. Başvuruda herhangi bir şekilde yazarlık geçmişiniz ya da önceki eserleriniz hakkında bilgi içermemelidir. Başvurunuz olan hikaye ihtiyaç duyacağınız tek tanıtımdır.
 5. Savaş Doktoru karakteri hiçbir şekide hikayelerde yer alamaz.
 6. Telif hakkı bulunan Doctor Who canavarları ve/veya karakterleri ( UNIT, Jago&Litefoot, Counter-Measures ve benzeri), Modern Seri‘deki yol arkadaşları hikayede bulunamaz. Ancak istenirse Big Finish tarafından oluşturulan Klasik Seri yol arkadaşlarına yer verilebilir. (Charlotte Pollard, Hex, Evelyn Smythe… v.b) (Not: Lütfen kendiniz Doktor’a bir yol arkadaşı oluşturmayın.)
 7. Yollayacağınız hikaye daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olmalıdır.
 8. Kazanan yazar Temmuz ayında bilgilendirilecek ve kendisiyle 5000 kelimelik bir kısa hikaye için anlaşma imzalanacaktır. Tüm diğer Big Finish yazarları gibi, kazanan yazar da anlaşma koşulları ve yükümlülüklerini kabul etmeli ve bunlara uymalıdır. Yönlendirme amacıyla ilk taslağın en geç 2019 Sonbahar‘ında teslim edilmesi beklenecektir.
 9. BBC‘nin seçilen hikayeyi kabul ya da reddetme hakkı vardır. Gerekli olduğu takdirde yazardan alternatif fikirler talep edilebilir.
 10. Jürilerin kararlarını etkilemek için herhangi bir girişim yapmak diskalifiyeniz ile sonuçlanmaktadır.
 11. Bu yarışma sadece daha önce Big Finish kapsamında yazarlık yapmamış yazarlara özgüdür.
 12. 2019 yarışması için her yazar sadece 1(bir) kez katılımda bulunabilir.
 13. Daha önce Doctor Who- Short Trip hakkında bir bilginiz yok ise, daha önceden yayınlanmış şu eserleri incelemeniz önerilir:

2016: Doctor Who: Forever Fallen by Joshua Wanisko
2017: Doctor Who: Landbound by Selim Uluğ
2018: Doctor Who: The Last Day at Work by Harry Draper

(Tüm hikayeler ücretsiz ve tüm ekstraları ile indirilebilir haldedir)

14. Katılım için mail yollamış herkes, katılım koşulları ve yükümlülüklerini kabul etmiş sayılır.

Like this Article? Share it!

About The Author

Bir Cevap Yazın