Time Lord Victorious: The Knight, The Fool and The Dead Yayınlandı

13 Mayıs 2020 tarihinde yaptığımız haberde de bahsettiğimiz gibi çoklu platform hikayesi Time Lord Victorious serisi dahilinde iki roman yayınlanacaktı. Bu romanlardan ilki olan Steve Cole imzalı The Knight, The Fool and The Dead kitabı geçtiğimiz gün yayınlandı.

Ölüm Getiren, Koturruh ile tanışmaya hazır mısın? Peki ya Ood Brian ne kadar sinsi? Ve Onuncu Doktor, Galip Zaman Lordu olacak mı? Öğrenme vakti geldi?

Kazalar olana dek, sonsuza dek yaşıyoruz. Tıpkı evrendeki diğer herkes gibi.

Doktor, Karanlık Çağlar’a doğru bir yolculuk yapıyor, yaşamın yeni yeni filizlendiği ve ölümün yabancı olduğu bir döneme…

Sonra Kotturuh ortaya çıkıyor. Kozmos boyunca ölümlülük saçan bir varlık. Kozlarını paylaşıyorlar ve diğer tüm ırkların yaşamaya hakkı olduğuna karar veriyorlar. Canlılar ilk kez ölümün korkusuyla sarsılıyor. Ve onlar, onlar için yeni bir keder çeşidi olan ölümden kaçmak için her şeyi yapabilirler.

Doktor ise ölümü aldatmak konusunda oldukça tecrübeli. Sonunda ölümün kaynağını durdurma şansını elde ediyor. Kotturuh’un peşine düşüyor. Yaşamın kazanması için her şeyi değiştirmeye hazır.

Ve bu kişi sadece Zaman Lordları’nın sonuncusu değil. O, Galip Zaman Lordu.

 

Doctor Who: The Knight, The Fool and The Dead’in giriş bölümünden kısa bir parça

The skies over Destran were horrid with phantoms, wheeling in the wind. Estinee watched their wild dance of dark and colour from her bedroom window, clutching to her chest the doll she’d grown out of, long ago. She couldn’t make sense of the shifting patterns; if they were monsters come to claim the living, or spirits of the new dead taking flight from their bodies. The visions spun and shifted like scraps in a hurricane, but the dread they brought was deep and slow.

Though she wanted to, Estinee couldn’t stop watching the haunted sky. If she did, she knew her eyes would be drawn to whatever was causing the screams in the cropfields. And if she didn’t look then she would never remember. It wouldn’t have to be real. She could close her eyes, of course.

But Estinee knew that if she did, she couldn’t pretend she wasn’t alone behind the locked door, in darkness. It was already growing so dark.

Estinee couldn’t take it in. Minutes ago this had been a day like any other: Mother and Father and all their workers, out in the fields for the harvest. Then the skies darkened and the sun was swallowed, just as in the old stories. Stories she’d been told since she was tiny, but had never believed till now.

The Kotturuh. They had come.

Shock had been squeezing her voice box shut, but now words and tears came together. ‘It’s the end of the world,’ Estinee whispered aloud. ‘There’s no need for fear, child.’ Her mother’s voice from the talk-circle in the wall, quiet and calming. ‘The Kotturuh bring meaning to Destran.’ ‘Mother!’ The spell of the skies was broken; Estinee jerked and ran to the white mesh disc in the wall. ‘Meaning? How can you say that? Where are you? I’ve been so scared, what’s happening, where’s Father—?’ Her mother didn’t seem to hear. ‘Death is the Kotturuh’s gift.’ ‘We must hide from the Kotturuh, Mother.’ Estinee clutched the doll tighter, but it was cold and hard against her chest. ‘Please, come to me?’ ‘I am coming to you,’ said her mother slowly. ‘I am nearly here.’ There was the loudest scream from outside the window. Don’t look, Estinee told herself. If you look, it’s real. It’ll always be real.

But now she couldn’t help but look. Because the scream was her father’s. Her father was outside beneath the storm-grey panic of the sky, running through sticks of cinder where the cropfield had stood minutes before. ‘Father!’ She dropped the doll, threw open the window, shouted to him. He was looking wildly behind him. Estinee caught a glimpse of something – a quivering shape of shadow reaching out to him – before she closed her eyes. Only a glimpse, but that was enough.

Now it’s real.

The shape vanished, a shadow blown away on the wind, and her father’s final scream died as quickly. Estinee turned from the window, faced her bedroom door. It swung open.

Türkçe çevirisi en kısa sürede hazırlanacak ve bu haber düzenlenerek yayınlanacak. Takipte kalın.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: