Yeni Doctor Who Romanı Peter Cushing’in -Bir Bakıma- Kanonik Olduğunu Doğruluyor!

Published On 7 Nisan 2018 | By Umut ÇEvik | Son Haberler

Dr. Who ve Tardis %100 resmi…

Onlarca yıldır Doctor Who hayranlarının tartıştığı sıkıntılı bir konu var.

Peter Cushing‘i Doktoru kanon mu, değil mi? Nihayet bu soruya bir cevap bulduk.

Bilmeyenler için Peter Cushing 1960’lı yıllarda iki Doctor Who filminde rol aldı; Dr. Who and the Daleks (1965) ve Daleks – Invasion Earth: 2150 A.D (1966).

Bu filmler klasik seri hikayelerinin/bölümlerinin tekrar çekimiydi ve bu filmlerde sevgili Zaman Lordumuz, kendi icat ettiği “Tardis” isimli bir araçla uzay ve zamanda yolculuk yapan bir insan bilim adamı olarak aktarıldı. Ve evet, gerçek adı “Dr. Who” idi.

Dizinin resmi kanonuyla olan bu büyük farklılıklar göz önüne alındığında, Cushing filmlerini Doctor Who mitolojisine yerleştirmek oldukça zordu… şimdiye kadar.

Doctor Who’nun 50. yıl özel bölümü The Day of the Doctor‘un yeni romanında Steven Moffat, filmlerin Doctor Who evreninde (Whoniverse) yer alan gerçek filmler olduğunu, Cushing’in ise Doktor’un “gerçek” kahramanlıklarından uyarlanan sinema filmlerinde Doktor’u canlandırdığını anlatıyor.

“Şunları gördün mü? [Doktor] bunlara bayılıyor”
Özel olarak yazılmış bu sahnede Kate Stewart, Clara‘ya anlatıyor.
“İkinci film için Peter Cushing’e bir yelek ödünç vermişti, çok iyi arkadaştılar.”

Moffat bu fikri –UNIT‘in Kara Arşiv’inde Cushing filmlerinin posterlerinin olmasını- daha önce The Day of the Doctor‘un TV bölümünde uygulamak istemişti.

Moffat, Doctor Who Magazine‘e “Aklımda, Doktor’un evreninde, bu filmlerin Doktor’un maceralarının çarpıtılarak aktarılmış bir hali olduğu fikri vardı. Ne yazık ki, posterlerin kullanım haklarını karşılayamadık.”

The Day of the Doctor’un kitabını yazmak söz konusu olduğunda böyle bir engel söz konusu olamazdı elbette.

Steven Moffat’ın yazdığı The Day of the Doctor romanı 5 Nisan’da satışa çıktı. Ve hayır, Türkçesi yok ve Türkiye’de bulamazsınız.

Like this Article? Share it!

About The Author

Ben Umut ÇEvik. 02.06.1995'te Gönen, Balıkesir'de doğdum. Lisede aldığım bilgisayar eğitimi dolayısıyla çeşitli genel ve yerel firmalarda teknisyenlik yaptım. Bu süreçte amatör olarak tiyatro ile ilgilendim. Tüm bunlarından ardından 2013 yılında Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya'da yarı zamanlı olarak yaşamaya başladım. Doctor Who isimli İngiliz Kült televizyon serisinin büyük bir hayranıyım. 2009'dan beri diziye dair birçok çalışmanın ya başındaydım yada içinde. Resmi yada gayriresmi organizasyonlar düzenledim ve çeviriler yaptım. Tabii bunlar yaptıklarımın ve yapacaklarımın küçük bir kısmı. Şimdilerde yeniden üniversiteye hazırlanıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olduğuna inanmamayı seçiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir