Yeni Doctor Who Romanı Peter Cushing’in -Bir Bakıma- Kanonik Olduğunu Doğruluyor!

Published On 7 Nisan 2018 | By Umut ÇEvik | Son Yazılar

Dr. Who ve Tardis %100 resmi…

Onlarca yıldır Doctor Who hayranlarının tartıştığı sıkıntılı bir konu var.

Peter Cushing‘i Doktoru kanon mu, değil mi? Nihayet bu soruya bir cevap bulduk.

Bilmeyenler için Peter Cushing 1960’lı yıllarda iki Doctor Who filminde rol aldı; Dr. Who and the Daleks (1965) ve Daleks – Invasion Earth: 2150 A.D (1966).

Bu filmler klasik seri hikayelerinin/bölümlerinin tekrar çekimiydi ve bu filmlerde sevgili Zaman Lordumuz, kendi icat ettiği “Tardis” isimli bir araçla uzay ve zamanda yolculuk yapan bir insan bilim adamı olarak aktarıldı. Ve evet, gerçek adı “Dr. Who” idi.

Dizinin resmi kanonuyla olan bu büyük farklılıklar göz önüne alındığında, Cushing filmlerini Doctor Who mitolojisine yerleştirmek oldukça zordu… şimdiye kadar.

Doctor Who’nun 50. yıl özel bölümü The Day of the Doctor‘un yeni romanında Steven Moffat, filmlerin Doctor Who evreninde (Whoniverse) yer alan gerçek filmler olduğunu, Cushing’in ise Doktor’un “gerçek” kahramanlıklarından uyarlanan sinema filmlerinde Doktor’u canlandırdığını anlatıyor.

“Şunları gördün mü? [Doktor] bunlara bayılıyor”
Özel olarak yazılmış bu sahnede Kate Stewart, Clara‘ya anlatıyor.
“İkinci film için Peter Cushing’e bir yelek ödünç vermişti, çok iyi arkadaştılar.”

Moffat bu fikri –UNIT‘in Kara Arşiv’inde Cushing filmlerinin posterlerinin olmasını- daha önce The Day of the Doctor‘un TV bölümünde uygulamak istemişti.

Moffat, Doctor Who Magazine‘e “Aklımda, Doktor’un evreninde, bu filmlerin Doktor’un maceralarının çarpıtılarak aktarılmış bir hali olduğu fikri vardı. Ne yazık ki, posterlerin kullanım haklarını karşılayamadık.”

The Day of the Doctor’un kitabını yazmak söz konusu olduğunda böyle bir engel söz konusu olamazdı elbette.

Steven Moffat’ın yazdığı The Day of the Doctor romanı 5 Nisan’da satışa çıktı. Ve hayır, Türkçesi yok ve Türkiye’de bulamazsınız.

Like this Article? Share it!

About The Author

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

Bir Cevap Yazın