Bad Wolf, Kötü Kurt Olmuş

1 yıl önce birisi bana Bad Wolf dese aklıma gelen tek şey, Doctor Who‘nun 1. sezonu ve Rose Tyler olurdu. Şu an, Bad Wolf deyince aklıma gelen ilk şey; Doctor Who’nun yeni ortağı olan Bad Wolf şirketi oluyor. Sizi bol bol sterline boğmadan önce -tabii ki mecazi olarak- Bad Wolf şirketinden kısaca bahsetmek istiyorum:

Bad Wolf

Bad Wolf; merkezi Cardiff, Galler‘de bulunan ve 2015’te Jane Tranter ile Julie Gardner tarafından kurulmuş bir İngiliz televizyon yapım şirketi. Kurucu isimler tanıdık gelebilir; çünkü öyleler.

Julie Gardner, Doctor Who‘da 2009 yılına kadar yürütücü yapımcı olarak çalışmıştır. Ayrıca Torchwood ve The Sarah Jane Adventures dizilerinde yürütücü yapımcılık yapmıştır.

Jane Tranter ise Doctor Who‘nun dirilişinde rol oynayanlardan birisiydi ve tüm süreçte Russell T Davies ile işbirliği içindeydi.

İkili, BBC‘den ayrıldıktan sonra, birlikte Bad Wolf şirketini kurdu.

Jane Tranter ve Julie Gardner

Gelelim Konumuza:

Daha önce Doctor Who‘da çalışmış iki eski BBC yöneticisine yeni bir TV şirketi kurmaları için vergi mükelleflerinden alınan vergiden 4 milyon sterlin kredi verildi.

küresel televizyon pazarı için yüksek kaliteli TV ve film

Jane Tranter ve Julie Gardner‘a bu kredi, Galler Hükümeti tarafından ‘küresel televizyon pazarı için yüksek kaliteli TV ve film‘ için Cardiff‘de bir stüdyo kurmaları amacıyla verildi. Tranter ve Gardner, Galler Hükümetinden aldıkları kamu parasıyla Bad Wolf isimli şirketlerini kurdular.

Bad Wolf‘un ilk yılından sonra firmanın hesapları, Tranter‘a 855.417 sterlin ödendiğini ve Gardner‘ın 519.301 sterlin aldığını afişe etti. Üçüncü yönetici Miles Ketley’e ise 441,539 sterlin ödendi.

Aynı dönem içinde -2015 yılının Temmuz ayı ile 2016’nın Aralık ayı arasında- kuruluş, 2.8 milyon sterlin vergi öncesi zarar rapor etti.

Daha sonra ise Galler Meclisindeki muhafazakar muhalefet, kamu parasının TV şirketinde kullanılması ile ilgili endişelerini belirtti.

Ayrıca hesaplar, Tranter‘ın şirketten yüzde 0,5 faiz oranıyla 270.645 sterlin kredi aldığını da ortaya çıkardı. 2016 yılının sonunda ödenmemiş 186.861 sterlin kalmıştı.

Galli Muhafazakarlarından bir sözcü şöyle dedi: “Galler’de işlek ve genişleyen bir sektör olan yaratıcı endüstrilerimize yatırımı destekliyoruz. Bad Wolf ve projelerinin büyük başarılar elde edeceğini umuyor olsak da Bad Wolf’un mali durumunun endişe verici yönleri var.

Galler Hükümeti’nin Bad Wolf Ltd’nin varlıklarına karşı garanti edilen 4 milyon sterlinlik krediyi neden verdiği merak konusu; yıllık raporların gösterdiği, varlıkların kredinin değerinin küçük bir kısmı olduğu.

Yöneticilerin kendilerine toplu olarak kredinin yarısına eşdeğer ödeme yapmaları da bir endişe sebebi; özellikle de projelerinin tamamlanmamış olduğu ve henüz geri dönüş olmadığı dikkate alındığında.

Jane Tranter ve Julie Gardner

Tranter, Bad Wolf‘u kurduklarında şunları söyledi: “Bu sektörü büyütmek ve Galler ekonomisine fayda sağlamak için Galler Hükümeti ile birlikte çalışmaktan memnunuz. Galler, 10 yıllık süreç içinde dünya lideri olabilir.

Gardner ise şöyle dedi: ” Jane ve ben gezegenin her yerinde çekim yaptık ve ilk elden biliyoruz ki Güney Galler’deki yetenek tabanı, dünya standartlarında. Bu kadar ortak yetenek ve tutkuyla çevrilmiş bu yeni girişime başlamaktan heyecan duyuyoruz.

Fon bulma hakkında soru sorulan Bad Wolf sözcüsü dedi ki: “Galler Hükümeti, Galler’de uluslararası TV prodüksiyonu geliştirmesi için Bad Wolf’a faiziyle geri ödenmek üzere 4 milyon sterlin borç verdi.

O zamandan beri Bad Wolf, daha fazla yatırım yapacak olan dış şirketlerden o miktarın iki kat fazlasını getirdi.

Şirket, Cardiff’te çekilecek 25 milyon sterlinlik yeni bir yapımı açıklamak üzere; bunun anlamı, Galler Hükümeti’nden alınan kredi şimdiden Galler için kayda değer işler ortaya çıkardı.

Galler Hükümeti, ‘özel bir şirketin ticari kararları‘ hakkında yorum yapmak istemedi.

Ancak; Galler’in Ekonomi Bakanı Edwina Hart, şunları söyledi: “Yaratıcı endüstriler, en hızlı büyüyen öncelikli sektörlerimizden birisi. Galler’i dünya çapında üst düzey TV drama prodüksiyonu için mükemmel bir uluslararası merkez olarak kurmak istiyoruz.

Bad Wolf, Galler’deki yaratıcı ekonomi için ezber bozma potansiyeline sahip.

Bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir