Helen Griffin Vefat Etti (1958-2018)

Published On 3 Temmuz 2018 | By Umut ÇEvik | Ölüm İlanları

Doctor Who’da Bayan Moore karakterini canlandıran oyuncu ve tiyatro yazarı Helen Griffin 59 yaşında vefat etti.

Helen Griffin, Doctor Who‘nun 2006‘da yayınlanan Rise of the Cybermen ve The Age of Steel hikayelerinde, Cybus Endüstrileri‘nin Siberlerine karşı mücadele eden Onuncu Doktor ve Rose‘a yardım eden, “Bayan Moore” olarak bilinen Angela Price‘ı canlandırmıştı.

SWANSEA‘DAN BAFTA‘YA…

Griffin, Güney Galler‘deki Swansea‘da doğdu. Başlangıçta, komedyen Jo Brand ile birlikte hemşirelik kolejinde psikiyatri hemşireliği okudu ve 1986’da oyunculuk tutkusu ağır basıncaya kadar psikiyatri hemşiresi olarak çalıştı.

1997 yılında Swansea‘da çekilen ve Galler‘in önemli klasiklerinden olan suç komedisi ve dram türünde olan Twin Town filminde canlandırdığı masöz Lynette rolüyle bilinir.

İlk uzun metrajlı filmi Flesh ve Blood‘dır. Ayrıca senaryosunu uyarladığı Little White Lies filminin rol almış ve filmdeki performansıyla Galler BAFTA‘sını kazanmıştır.

Ayrıca Griffin ve ortağı Jo Brand, psikiyatri hemşiresi olarak çalıştıkları dönemdeki deneyimlerine dayanarak kaleme aldıkları Mental isimli filmle “Edinburgh Fringe” festivaline katıldı. Ayrıca The Sherman Plays, Mortimer’s Law, A Mind to Kill, Prime Suspect, The Life and Times of Vivienne Vyle, Casualty, Gavin & Stacey, Criminal Justice, Coronation Street ve Going Forward gibi dizilerde de yer aldı.

BAFTA ÖDÜLLÜ DOCTOR WHO OYUNCUSU VEFAT ETTİ

Ajansının yaptığı açıklamada, Helen Griffin‘in geçtiğimiz Cuma gecesi ailesi ve sevenlerinin yanında huzur içinde öldüğü söylendi.

“Sevilen ve tanıyan herkes tarafından çok özlenecek olan güzel, yetenekli, komik, zeki ve ilham verici bir kadındı.”

Twin Town‘un yönetmeni Kevin Allen:”Helen mükemmel bir oyuncu ve müthiş bir yazardı. İlkelerine derinden bağlıydı ama yaptığı her şeye o muhteşem, seksi gözlerindeki pırıltıyla yaklaşırdı. Güçlü sezgileri olan, bencil ve çok akıllı bir oyuncuydu. Galler film endüstrisi çok özel birini kaybetti ve onu çok özleyeceğiz.”

Like this Article? Share it!

About The Author

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

Bir Cevap Yazın