Helen Griffin Vefat Etti (1958-2018)

Published On 3 Temmuz 2018 | By Umut ÇEvik | Ölüm İlanları

Doctor Who’da konuk Bayan Moore karakterini canlandıran oyuncu ve tiyatro yazarı Helen Griffin 59 yaşında vefat etti.

Helen Griffin, Doctor Who‘nun 2006‘da yayınlanan Rise of the Cybermen ve The Age of Steel hikayelerinde, Cybus Endüstrileri‘nin Siberlerine karşı mücadele eden Onuncu Doktor ve Rose‘a yardım eden, “Bayan Moore” olarak bilinen Angela Price‘ı canlandırmıştı.

SWANSEA‘DAN BAFTA‘YA…

Griffin, güney Galler‘deki Swansea‘da doğdu. Başlangıçta, komedyen Jo Brand ile birlikte hemşirelik kolejinde psikiyatri hemşireliği okudu ve 1986’da oyunculuk tutkusu ağır basıncaya kadar psikiyatri hemşiresi olarak çalıştı.

1997 yılında Swansea‘da çekilen ve Galler‘in önemli klasiklerinden olan suç komedisi ve dram türünde olan Twin Town filminde canlandırdığı masöz Lynette rolüyle bilinir.

İlk uzun metrajlı filmi Flesh ve Blood‘dır. Ayrıca senaryosunu uyarladığı Little White Lies filminin rol almış ve filmdeki performansıyla Galler BAFTA‘sını kazanmıştır.

Ayrıca Griffin ve ortağı Jo Brand, psikiyatri hemşiresi olarak çalıştıkları dönemdeki deneyimlerine dayanarak kaleme aldıkları Mental isimli filmle “Edinburgh Fringe” festivaline katıldı. Ayrıca The Sherman Plays, Mortimer’s Law, A Mind to Kill, Prime Suspect, The Life and Times of Vivienne Vyle, Casualty, Gavin & Stacey, Criminal Justice, Coronation Street ve Going Forward gibi dizilerde de yer aldı.

BAFTA ÖDÜLLÜ DOCTOR WHO OYUNCUSU VEFAT ETTİ

Ajansının yaptığı açıklamada, Helen Griffin‘in geçtiğimiz Cuma gecesi ailesi ve sevenlerinin yanında huzur içinde öldüğü söylendi.

“Sevilen ve tanıyan herkes tarafından çok özlenecek olan güzel, yetenekli, komik, zeki ve ilham verici bir kadındı.”

Twin Town‘un yönetmeni Kevin Allen:

“Helen mükemmel bir oyuncu ve müthiş bir yazardı. İlkelerine derinden bağlıydı ama yaptığı her şeye o muhteşem, seksi gözlerindeki pırıltıyla yaklaşırdı. Güçlü sezgileri olan, bencil ve çok akıllı bir oyuncuydu. Galler film endüstrisi çok özel birini kaybetti ve onu çok özleyeceğiz.”

Like this Article? Share it!

About The Author

Ben Umut ÇEvik. 02.06.1995'te Gönen, Balıkesir'de doğdum. Lisede aldığım bilgisayar eğitimi dolayısıyla çeşitli genel ve yerel firmalarda teknisyenlik yaptım. Bu süreçte amatör olarak tiyatro ile ilgilendim. Tüm bunlarından ardından 2013 yılında Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya'da yarı zamanlı olarak yaşamaya başladım. Doctor Who isimli İngiliz Kült televizyon serisinin büyük bir hayranıyım. 2009'dan beri diziye dair birçok çalışmanın ya başındaydım yada içinde. Resmi yada gayriresmi organizasyonlar düzenledim ve çeviriler yaptım. Tabii bunlar yaptıklarımın ve yapacaklarımın küçük bir kısmı. Şimdilerde yeniden üniversiteye hazırlanıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olduğuna inanmamayı seçiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir